Da li je moguće zatrudneti sa spiralom?

Spirale su popularna forma kontracepcije među ženama širom sveta. One su poznate po svojoj efikasnosti i dugotrajnom delovanju. Međutim, kao i svaki oblik kontracepcije, spirale nisu 100% efikasne i uvek postoji mala šansa za trudnoću. Ovaj blog post će razmotriti kako spirale deluju, kakve su njihove vrste i efikasnost, kao i šta da radite ukoliko posumnjate da ste zatrudneli dok imate spiralu.

Kako spirale deluju?

Spirale (intrauterine naprave – IUD) su mali, obično T-oblikovani uređaji koje lekar umetne direktno u matericu (uterus). Postoje dve osnovne vrste spirala: bakarne i hormonalne. Bakarne spirale deluju tako što bakar, koji je prirodni spermicid, ometa kretanje spermatozoida i sprečava oplodnju jajne ćelije. Hormonske spirale oslobađaju levonorgestrel, formu progesterona, u matericu koja zadebljava cervikalni sluz kako bi se sprečilo prodiranje spermatozoida, ali i delimično sprečava ovulaciju.

Oba tipa spirala su visoko efikasna u sprečavanju trudnoće. Studije pokazuju da je stopa trudnoće kod žena koje koriste spirale izuzetno niska, manja od 1%. Međutim, iako su šanse male, trudnoća sa spiralom je moguća.

Sigurnost spirala i efikasnost u sprečavanju trudnoće

Spirale su jedan od najsigurnijih i najefikasnijih oblika dugotrajne reverzibilne kontracepcije. Kada se pravilno postave, bakarne spirale mogu trajati do 10 godina, dok hormonalne spirale traju između 3 i 5 godina, zavisno od tipa. Ipak, nije neobično da se kod malog broja žena desi trudnoća dok imaju spiralu. Ovo može biti posledica pogrešnog postavljanja spirale, pomeranja spirale sa originalne pozicije ili retko, propuštanja spirale da spreči trudnoću usled nepoznatih razloga.

Ukoliko dođe do trudnoće dok žena ima spiralu, to može povećati rizik od ektope trudnoće (trudnoća van materice), što je ozbiljno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pažnju. Stoga je važno redovno proveravati prisustvo spirale, obično jednostavnom proverom niti spirale koje viri iz grlića materice.

Simptomi trudnoće sa spiralom

Simptomi trudnoće sa spiralom su slični simptomima trudnoće bez spirale. Ako dođe do trudnoće nakon umetanja spirale, žena može iskusiti uobičajene rane simptome trudnoće, kao što su odsustvo menstruacije, mučnina, povraćanje, osetljivost grudi i umor. Poseban razlog za zabrinutost jeste abdominalni bol ili neobično krvarenje, što može ukazivati na ektopu trudnoću.

Ukoliko postoji sumnja na trudnoću, bitno je da žena odmah potraži medicinsku pomoć. Lekar će obaviti pregled, ultrazvuk i testove trudnoće kako bi potvrdio ili otklonio mogućnost trudnoće.

Postupak u slučaju trudnoće sa spiralom

Ukoliko se potvrdi trudnoća dok žena ima spiralu, lekar će obično preporučiti da se spirala ukloni što je pre moguće. Uklanjanje spirale smanjuje rizik od komplikacija tokom trudnoće, kao što su pobačaj ili infekcija. Ipak, uklanjanje spirale tokom trudnoće takođe nosi određeni rizik, uključujući mogućnost izazivanja pobačaja.

U slučajevima kada spirala ne može bezbedno biti uklonjena, jer je na primer ukliještena u zid materice, može se odlučiti da se spirala ostavi na mestu tokom trudnoće. Ovakve situacije zahtevaju pažljivo praćenje od strane medicinskog osoblja.

Prevencija i preporuke za žene koje koriste spirale

Za žene koje koriste spirale kao kontracepciju, važno je biti svestan da iako su šanse za trudnoću veoma male, one ipak postoje. Redovna kontrola kod ginekologa i provera ispravnog položaja spirale ključni su za očuvanje njene efikasnosti. Takođe, ukoliko dođe do bilo kakvih promena u menstrualnom ciklusu, neobičnog bolovanja ili drugih simptoma, preporučuje se poseta lekaru.

Na kraju, važno je osigurati da spirala bude postavljena od strane iskusnog medicinskog profesionalca kako bi se minimizirala mogućnost pogrešnog postavljanja, što povećava rizik od trudnoće. Osim toga, komunikacija sa lekarom o bilo kakvim promenama u zdravstvenom stanju ili simptomima može pomoći u očuvanju zdravlja i prevenciji neželjene trudnoće.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu