Pitanje kada je najbolje jesti u odnosu na vežbanje često se postavlja među sportistima i rekreativcima. Mnogi su zbunjeni kada je najbolji trenutak da unesu hranu u organizam kako bi postigli najbolje rezultate i održali svoje telo u zdravom stanju. U ovom članku ćemo istražiti prednosti i mane jela pre i posle vežbanja i pomoći vam da odaberete optimalnu ishranu za svoj trening.
Pametni obroci pre treninga za optimalne rezultate
Pametni obroci pre treninga mogu da budu ključni za postizanje optimalnih rezultata tokom vežbanja. Važno je odabrati hranu koja pruža potrebnu energiju i koja se lako vari. Za optimalne rezultate, idealno bi bilo da se obrok pojede najmanje 30 minuta do jednog sata pre početka vežbanja.
Neke od dobrih opcija uključuju voće, povrće i celovite žitarice. Uzmite u obzir banana ili jabuku sa kašikom putera od kikirikija ili ovas sa bademovim mlekom i bobičastim voćem. Ako vam treba nešto malo više, razmislite o pilećem ili tunjevinom sendviču na celovitim žitaricama i s nekim povrćem po vašem izboru.
Takođe, ne zaboravite da hidrirate telo uzimanjem dovoljne količine vode pre i tokom vežbanja. Idealno bi bilo da popijete barem pola litre vode dva do tri sata pre vežbanja, kao i po pola litra vode 10 do 20 minuta pre početka vežbanja.
Uzimanje pravilnih obroka pre treninga može da unapredi vaše vežbanje, omogući vam da izdržite duže i postignete bolje rezultate. Pokušajte i vidite koliko se vaša energija i performanse mogu popraviti sa pametnom ishranom pre treninga.
Najbolji obroci posle vežbanja za oporavak i sagorevanje masti
Kada je u pitanju šta jesti nakon vežbanja, kombinacija proteina i ugljenih hidrata je idealna za obnovu i rast mišićne mase, kao i za sagorevanje masti. Proteini pomažu u obnovi oštećenih mišićnih vlakana, dok ugljeni hidrati obezbeđuju gorivo za energiju.
Jedan od najboljih izbora za obrok posle treninga je proteinski šejk sa voćem ili zelenim povrćem. Ovo osvežavajuće piće puno je proteina i ugljenih hidrata, uz dodatak vitamina i minerala iz namirnica koje birate.
Jedna vrlo popularna opcija je piletina sa kuvanim povrćem ili salatom. Ova kombinacija daje telu proteine i vitamine koji su neophodni za oporavak mišića, a istovremeno obezbeđuje malo potrebnih ugljenih hidrata.
Za one koji vole jela koja su bogata ugljenim hidratima, kuvana smeđa pirinač ili integralna testenina sa grilovanim povrćem i odabranim proteinom, poput tune ili piletine, savršen je obrok nakon treninga.
U svakom slučaju, treba izbegavati preteran unos masti i šećera nakon vežbanja, ali i ne izbegavati ih potpuno, budući da telo nakon napornog treninga traži nešto što će mu brzo dati energiju. Zato se prilikom odabira obroka posle vežbanja treba fokusirati na namirnice koje su bogate proteinima i ugljenim hidratima, te one koje će telo dobro podneti nakon vežbanja.
Kako ishrana utiče na efekat vežbanja: Pre ili posle?
Postoji mnogo rasprava vezano za to kada bi trebalo jesti u odnosu na vežbanje – pre treninga ili posle njega? Iako na ovo pitanje ne postoji jednoznačan odgovor, ishrana definitivno igra važnu ulogu u tome kako se telo ponaša tokom vežbanja.
Ako odlučite da jedete pre vežbanja, neka vam obrok bude lagan i da se sastoji od lako svarljivih namirnica. Predlog za doručak bi bio grčki jogurt sa voćem ili banana sa malo kikiriki putera. Ukoliko jedete obrok pre treninga, nemojte da se prejedate i obrok konzumirajte najmanje 30 minuta pre nego što počnete sa vežbanjem.
Ako izaberete da jedete posle vežbanja, trebalo bi da konzumirate proteine i ugljene hidrate kako biste nadoknadili izgubljene hranjive sastojke i energiju. Predlog bi bio pileća grudi sa kuvanim pirinčem i povrćem ili šolja jogurta sa granolom.
Vaša odluka o tome kada ćete jesti u odnosu na vežbanje najviše zavisi od vašeg ličnog ukusa i uživanja u hrani. Kao što smo rekli, ishrana igra važnu ulogu u tome kako će vaše telo reagovati tokom vežbanja, pa odlučite onako kako vama najbolje odgovara.