Da li možete biti trudni i dalje imati menstruaciju?

Postoji mnogo zabluda kada je reč o trudnoći i menstrualnom ciklusu. Jedna od često postavljanih pitanja od strane žena širom sveta je da li je moguće biti trudna i u isto vreme imati menstruaciju. U ovom članku ćemo razmotriti medicinske činjenice, moguće razloge zbog kojih se može pomisliti da je menstruacija nastavljena iako postoji trudnoća, kao i značaj kontakta sa lekarom za razrešenje bilo kakvih nedoumica.

Iako je uobičajeno mišljenje da menstruacija prestaje čim trudnoća započne, postoje situacije koje ovu teoriju mogu dovesti u pitanje. Važno je razumeti šta se dešava u ženskom telu tokom trudnoće i menstruacije da bismo odgonetnuli ovo kompleksno pitanje.

Menstruacija i trudnoća: Šta kažu medicinske činjenice?

Menstruacija je proces koji se događa kada obloženi zid materice, pripremljen za implantaciju oplođene jajne ćelije, nije iskoristio ovu priliku i kao rezultat se ljušti i izbacuje napolje putem vaginalnog krvarenja. S druge strane, trudnoća počinje kada se spermatozoid spoji sa jajnom ćelijom, a formirani embrion se implantira u zid materice. U tom trenutku, hormon hCG (human chorionic gonadotropin) počinje da se izlučuje i to je signal telu da ne započinje novi menstrualni ciklus.

Stoga, u pravom smislu, tokom trudnoće ne dolazi do prave menstruacije. Ipak, u nekim slučajevima, žena može iskusiti krvarenje u vreme kada bi inače očekivala menstruaciju, što može dovesti do zabune.

Krvarenje u ranoj trudnoći

Krvarenje koje se ponekad dogodi u ranoj trudnoći može biti uzrokovano nizom faktora i ne smatra se pravom menstruacijom. Ovde su neki od najčešćih razloga za ovakvo krvarenje:

  • Implantaciono krvarenje: Kada se oplođena jajna ćelija usađuje u zid materice, može doći do lagane krvne mrlje ili krvarenja. Ovo se obično događa oko vremena kada se očekuje menstruacija, ali je obično mnogo slabije i traje kraće.
  • Hormonske promene: Na početku trudnoće, telo prolazi kroz mnoge hormonske promene, što može rezultirati blagim krvarenjem.
  • Ektopična trudnoća: Ovo je ozbiljan i potencijalno opasan uslov gde se embrion implantira van materice, obično u jednoj od jajovoda, što može uzrokovati krvarenje.
  • Buba odbacivanje: Ponekad, jedna od buba (deo materice gde oplođena jajna ćelija nije implantirana) prolazi kroz proces odvajanja, što može izazvati krvarenje.

Pored navedenog, postoje i drugi uslovi koji mogu izazvati krvarenje u trudnoći i svaki neočekivani simptom treba proveriti kod lekara.

Utvrđivanje trudnoće uprkos krvarenju

Kako biste bili sigurni da li je u pitanju prava menstruacija ili trudnoća, preporučljivo je uraditi test trudnoće. Kućni testovi trudnoće mere nivo hormona hCG u urinu, koji bi trebao biti prisutan jedino ako je žena trudna. Ako test pokaže pozitivan rezultat, a ipak se dogodi krvarenje, potrebno je konzultovati se sa lekarom da se otkriju razlozi i dalji koraci.

Kako se ponašati kada dođe do krvarenja?

Krvarenje tokom trudnoće može biti uznemiravajuće, ali je bitno ostati miran. Prva stvar koju treba uraditi jeste zakazati pregled kod lekara. On može preporučiti ultrazvuk ili druge testove kako bi utvrdio uzrok krvarenja. Ukoliko je krvarenje obilno ili prateće bolove, hitno je potrebno potražiti medicinsku pomoć.

Zašto je važno pratiti menstrualni ciklus i simptome?

Uprkos tehnološkom napretku i medicinskom znanju, često je teško bez sumnje odrediti da li je krvarenje tokom trudnoće normalno ili predstavlja nešto ozbiljnije. Upravo zato je važno da svaka žena prati svoj menstrualni ciklus i bude svesna promena koje se dešavaju u njenom telu. Zapisivanje ciklusa može biti od pomoći u razlikovanju regularnog menstrualnog krvarenja od nečeg što bi moglo biti povezano sa trudnoćom.

Na kraju, važno je napomenuti da svako neobično krvarenje ili simptomi tokom trudnoće zaslužuju pažnju i brzu reakciju. Ne zaboravite, zdravlje i sigurnost i majke i bebe su na prvom mestu, pa je redovan kontakt sa lekarom neophodan kako biste osigurali najbolju moguću negu.

Ukoliko sumnjate u bilo koju anomaliju tokom trudnoće, ne oklevajte da se obratite svom lekaru. Samo stručno medicinsko osoblje može pružiti sve neophodne informacije i podršku kako bi trimestri trudnoće protekli što bezbednije i ugodnije za sve.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu