Pregledi grlića materice u kasnoj trudnoći su uobičajena praksa u mnogim zemljama sveta, uključujući i Srbiju. Iako se odnose prema ovome razlikuju od lekara do lekara, većina stručnjaka suglasna je da rutinski pregledi mogu imati svoje prednosti i pružiti važne informacije o stanju i spremnosti grlića materice za porođaj. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti nekoliko aspekata ovih pregleda, uključujući njihovu svrhu, učestalost, metode, i kako se žene mogu pripremiti za njih.
Svrha pregleda grlića materice u trudnoći
Pregledi grlića materice, poznati i kao vaginalni pregledi, izvode se kako bi se procenilo da li je grlić materice omekšao, skratio, otvorio se ili promenio svoju poziciju, što su sve znaci pripreme za porođaj. Ovi pregledi mogu pomoći u utvrđivanju da li je trudnoća napredovala do tačke kada je telo spremno za porođaj, što se često naziva “zrenjem” grlića materice. U nekim slučajevima, pregledi mogu pomoći lekarima da odluče da li treba da podstaknu porođaj ili da izvrše druge medicinske intervencije ako procene da ima razloga za zabrinutost.
Učestalost pregleda grlića materice
Učestalost pregleda grlića materice varira zavisno od zdravstvene politike bolnice ili klinike i od lične procene lekara. Često se ovi pregledi ne preporučuju pre 37. nedelje trudnoće, osim ako ne postoje određeni medicinski razlozi. Nakon toga, neki lekari mogu izabrati da vrše pregled jednom nedeljno ili u većim intervalima, dok drugi možda uopšte neće vršiti rutinske pregledi ako nema simptoma ili znakova da je potrebno. Važno je napomenuti da ne postoji jedinstveni plan pregleda koji se primenjuje na sve trudnice, jer će svaka trudnoća imati svoje specifičnosti.
Metode pregleda grlića materice
Pregled grlića materice tradicionalno uključuje manualni vaginalni pregled prilikom kojeg ginekolog koristi prste da oseti promene na grliću materice. Osim toga, mogu se koristiti i specijalni instrumenti kao što su spekulum ili ultrazvuk. Spekulum se koristi za vizualnu inspekciju unutrašnjosti vagine i grlića materice dok ultrazvuk može dati sliku o debljini i dužini grlića materice i njegovom otvaranju. Važno je istaći da su ovi postupci uglavnom bezbolni, mada mogu biti neugodni za neke trudnice.
Priprema za pregled grlića materice
Pre samog pregleda nije potrebna posebna priprema. Međutim, trudnicama se savetuje da pre pregleda obave mokrenje kako bi se smanjio pritisak na bešiku tokom pregleda. Takođe, veoma je bitno da se trudnice opuste tokom pregleda, jer napetost može otežati postupak i učiniti ga neprijatnijim. Komunikacija sa lekarom je krucijalna; ukoliko se trudnica oseća nervozno ili ima bilo kakvih pitanja, trebalo bi to da iznese pred lekara.
Kada je pregled grlića materice neophodan?
Iako se rutinski pregledi grlića materice u kasnim nedeljama trudnoće mogu smatrati korisnim, oni nisu obavezni za sve trudnice. Lekar može smatrati da su pregledi neophodni ako postoji sumnja na prerano otvaranje grlića materice ili ako trudnica ima simptome koji ukazuju na mogući predstojeći porođaj. Pregledi se takođe preporučuju ako je trudnica već imala komplikacije u ranijim trudnoćama ili porođajima, kao što su preterano brzi porođaji ili porođaji sa komplikacijama. Uvek je najbolje pratiti individualne savete lekara, koji će uzeti u obzir sve aspekte zdravlja i potreba trudnice.
Kroz razvoj medicine i dostupnost raznovrsnih metoda praćenja trudnoće, lekari danas imaju mogućnost da pristupe svakoj trudnoći sa detaljnim i personalizovanim pristupom. Pregledi grlića materice jesu samo jedan od alata koji pomažu kako trudnicama, tako i stručnjacima da se pripreme za završnu fazu trudnoće i predstojeći porođaj.