Diastasis rekti je stanje koje se često javlja nakon porođaja i karakteriše ga razdvajanje mišića pravog abdomena, što može dovesti do niza problema, uključujući slabost abdominalnih mišića, bol u donjem delu leđa i izbočenje stomaka. Ovaj blog post će objasniti šta je tačno diastasis rekti, kako možete da utvrdite da li imate ovaj problem, koji su tretmani i vežbe preporučeni za oporavak, te važnosti prevencije i praćenja napretka tokom i nakon trudnoće.
Šta je diastasis rekti
Diastasis rekti je, jednostavno rečeno, razdvajanje levog i desnog dela mišića pravog abdomena duž linije alba, koje je zategnuta i proširena linija vezivnog tkiva. To se najčešće dešava tokom trudnoće kada se stomak širi kako bi se napravilo mesta za rastuću bebu. Razdvajanje može ostati i nakon porođaja, što može dovesti do izgleda ispupčenog ili ‘trudničkog’ stomaka, bez obzira na telesnu težinu ili kondiciju. Primarni uzrok je povećan pritisak unutar abdominalne šupljine, ali određene vežbe ili aktivnosti mogu pogoršati ovaj problem.
Kako utvrditi da li imate diastasis rekti
Sama dijagnoza diastasis rekti može se postaviti kroz jednostavan test koji možete da uradite kod kuće. Lezite na leđa sa savijenim kolenima, stopala postavite ravno na pod. Potom stavite prste jedne ruke, s dlanom okrenutim ka vama, iznad pupka i lagano podignite glavu i ramena od poda. Ako osetite razmak između mišića, moguće je da imate diastasis rekti. Dubina i širina razmaka mogu takođe da pruže informacije o težini problema.
Prevencija i rani tretman
Ključno je da se preveniraju ili umanje efekti diastasis rekti tokom trudnoće i direktno posle porođaja. Prevencija može uključivati vežbe koje jačaju duboke abdominalne mišiće, kao što su transversus abdominis i mišići karličnog dna. Nakon porođaja, odmor i postepeno uvođenje specifičnih vežbi može biti korisno. Treba izbegavati teške vežbe i one koje mogu dodatno opteretiti mišić pravog abdomena, poput klasičnih trbušnjaka.
Vežbe za oporavak
Vežbe koje se preporučuju za osobe sa diastasis rekti ciljaju na jačanje središnjeg dela tela, uključujući transversus abdominis, bez pogoršanja razdvajanja. To može uključivati dijafragmalno disanje i ‘hip’ vežbe koje grade snagu i stabilnost bez prekomernog pritiska na linea alba. Program oporavka treba da bude postepen i da se adaptira prema individualnim potrebama svake osobe.
Praćenje napretka i konsultacija sa stručnjacima
Regularno praćenje napretka je važno za ljude koji imaju diastasis rekti. Ovo može uključivati merenje razmaka između mišića kako bi se procenio napredak. Vrlo je važno da se pre započinjanja bilo kakvog programa vežbi ili tretmana konsultuje sa stručnjakom, poput fizioterapeuta koji je specijalizovan za postporođajnu rehabilitaciju, da bi se osigurala optimalna briga i izbegavanje potencijalnih komplikacija.
Cilj ovog blog posta bio je da vas informiše o diastasis rekti, problemu sa kojim se suočava mnogo žena posle porođaja. Ako verujete da imate diastasis rekti, prvi korak je da se konsultujete sa svojim lekarom ili stručnjakom za postnatalnu brigu. Sa pravim informacijama, podrškom i programom vežbi, moguće je ukrotiti simptome diastasis rekti i poboljšati kvalitet života.