Disfunkcija simfize pubis (dsp) u trudnoći

Trudnoća donosi sa sobom niz promena u telu žene, od kojih su neke očekivane, dok druge mogu izazvati iznenađenje i nelagodnost. Jedna od manje poznatih, ali prilično čestih pojava u trudnoći je disfunkcija simfize pubis (DSP), stanje koje je poznato i kao bol u predelu zdjeličnog spoja. U nastavku ćemo se detaljnije upoznati sa ovim stanjem, simptomima, uzrocima, metodama lečenja, kao i načinima za ublažavanje bolova i sprečavanje pogoršanja simptoma.

Šta je disfunkcija simfize pubis?

Disfunkcija simfize pubis je bolno stanje koje nastaje kada se ligamenti koji stabilizuju zdjeličnu kost, a koji se tokom trudnoće prirodno omekšavaju i šire zbog hormonskih promena, previše rastegnu ili se povrede. Konkretno, simfiza pubis je zglobov spoj koji se nalazi između dve polovine zdjelične kosti na prednjoj strani tijela i omogućava određeni stepen pokretljivosti koji je potreban tokom porođaja.

Simptomi i dijagnoza DSP

Simptomi DSP se obično manifestuju kao bol u predelu zdjelice, prepone ili bokova. Bol može biti prisutan i u području donjeg dela leđa i može se širiti prema nogama. Često bola postaje jači pri određenim aktivnostima, poput hodanja, penjanja stepenicama, okretanja u krevetu ili prilikom širenja nogu. Dijagnoza DSP se postavlja na osnovu simptoma i, po potrebi, nakon detaljnog fizikalnog pregleda. Slikanje, kao što je ultrazvuk ili magnetna rezonanca, se retko koristi osim ako se sumnja na neki drugi uzrok boli.

Uzroci nastanka DSP

Glavni uzrok disfunkcije simfize pubis tokom trudnoće je povećana proizvodnja hormona relaksina, koji opušta ligamente i omogućava zdjelici da se prilagodi prolasku bebe tokom porođaja. Međutim, kod nekih žena, ovo opuštanje može biti preterano, uzrokujući nestabilnost i bol. Drugi faktori rizika uključuju brzo povećanje telesne težine, višestruku trudnoću (blizance, trojke), prethodnu povredu ili operaciju zdjelice, kao i određene sportske aktivnosti koje previše opterećuju zdjeličnu regiju.

Metode lečenja i ublažavanje simptoma

Trenutno ne postoji univerzalni lek za disfunkciju simfize pubis, ali postoje razne metode koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma i održavanju normalnih aktivnosti koliko je to moguće. U mnogim slučajevima, preporučuje se fizikalna terapija, koja ima za cilj jačanje mišića oko zdjelice, poboljšanje držanja i učenje pravilnih tehnika kretanja. Medicinska pomagala, poput pojasa za podršku trudnicama, takođe mogu biti od pomoći.

Pored toga, lekari mogu preporučiti odmor i izbegavanje aktivnosti koje pojačavaju bol. U nekim slučajevima, koriste se i analgetici koji su bezbedni za trudnice. Međutim, njihova upotreba treba da bude ograničena i u skladu sa preporukama lekara. Alternativne metode, kao što su akupunktura ili kiropraktički tretman, kod nekih žena mogu doprineti umanjenju bolova i povećanju pokretljivosti, ali je važno pronaći stručnjake koji imaju iskustvo u radu sa trudnicama.

Prevencija pogoršanja simptoma

Za trudnice koje se suočavaju sa DSP, važno je da se pridržavaju određenih preventivnih mera kako bi izbegle pogoršanje simptoma. Uz pravilnu edukaciju i modifikaciju dnevnih aktivnosti, moguće je značajno ublažiti bol i nelagodnost. Preporuke uključuju izbegavanje dugog stajanja na nogama, održavanje rastojanja između nogu pri podizanju ili savijanju, korišćenje noćnog izlaganja za smanjenje pritiska na zdjelicu u toku spavanja, i pridržavanje pravilne tehnike kada je potrebno nositi težak teret.

Na kraju, važno je naglasiti da se DSP obično povlači nakon porođaja kad se hormonske promene normalizuju i kada se ligamenti vrate u prethodno stanje. Do tada, saradnja sa zdravstvenim stručnjacima, razumevanje samog stanja i pravilno upravljanje svakodnevnim aktivnostima su ključni za održavanje kvaliteta života tokom trudnoće sa disfunkcijom simfize pubis.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu