Dojenje je jedno od najlepših iskustava koje majka može imati, ali ponekad zbog različitih okolnosti, poput povratka na posao ili zdravstvenih problema, nije uvek moguće bebu hraniti direktno iz grudi. U takvim situacijama, izdajanje postaje vrlo važna aktivnost koja omogućava majkama da održe proizvodnju mleka i obezbede najbolju ishranu za svoje bebe. U ovom tekstu ćemo obraditi temu izdajanja i odgovoriti na pitanja – kada, koliko često i koliko dugo izdojiti mleko.
Osnove izdajanja mleka
Izdajanje mleka je proces koji omogućava majkama da sakupljaju i čuvaju svoje mleko za kasniju upotrebu. Osnovni ciljevi izdajanja su održavanje laktacije, stvaranje zaliha mleka i pružanje bebi najbolje moguće ishrane u slučaju da dojenje nije izvodljivo. Pre početka izdajanja, važno je razumeti kako laktacija funkcioniše. Proučavanje tehnika podoja i izdajanja, te odabir odgovarajuće izdajalice su prvi koraci ka uspešnom izdajanju.
Kada početi sa izdajanjem?
Preporučljivo je početi sa izdajanjem mleka nakon što se uspostavi dojenje i prirodni ritam laktacije. To je obično dve do četiri nedelje nakon porođaja. Izdajanje se može početi i ranije ukoliko postoji medicinska indikacija ili ukoliko beba ne može da sisa efikasno. Za majke koje se vraćaju na posao, idealno bi bilo da počnu sa izdajanjem bar nekoliko nedelja unapred, kako bi stvorile zalihu mleka i prilagodile se novom ritmu hranjenja bebe.
Koliko često izdojiti mleko?
Frekvencija izdajanja zavisi od potreba i mogućnosti majke, ali i potreba bebe. Uopšteno, ako majka izostane od bebe tokom perioda kada bi inače dojila, tada bi trebalo da izdoji mleko. Idealno bi bilo da se izdajanje vrši otprilike onoliko često koliko beba inače sisa, odnosno svaka 2-3 sata. Ponekad će to biti manje ili više, u zavisnosti od situacije, ali važno je održati kontinuitet i redovnost kako bi se održala proizvodnja mleka.
Koliko dugo trajati jednu sesiju izdajanja?
Dužina jedne sesije izdajanja varira od majke do majke, ali u proseku bi trebalo da traje između 15 i 20 minuta po dojci. Nekim majkama je dovoljno i kraće vreme, dok druge izdajaju mleko malo duže. Važno je pratiti signale svog tela i zaustaviti izdajanje kada mleko prestane teći ili kada se dojke isprazne. Količina izdojenog mleka tokom jedne sesije može značajno varirati, ali se sa redovnim izdajanjem proizvodnja mleka s vremenom uspostavlja i stabilizuje.
Praktični saveti za uspešno izdajanje
Da bi izdajanje bilo što efikasnije i udobnije, važno je pronaći tiho i udobno mesto za izdajanje, koristiti kvalitetnu izdajalicu koja odgovara potrebama majke i održavati izdajalicu čistom. Majke takođe treba da se hidriraju i hrane zdravo, te da se trude da budu opuštene tokom izdajanja, jer stres može negativno uticati na proizvodnju mleka. Dalje, pieloge za dojenje i pumpajući grudnjak mogu biti od velike pomoći jer omogućavaju majkama da imaju ruke slobodne tokom izdajanja.
Redovan kontakt sa bebinom kožom može stimulisati proizvodnju mleka, kao i gledanje u bebine slike ili slušanje njenih zvuka tokom izdajanja ukoliko se majka nalazi daleko od bebe. Takođe, važno je čuvati izdojeno mleko na pravilan način, poštujući sve upute o temperaturi i vremenskim rokovima za čuvanje.
U krajnjem slučaju, ako majka ima poteškoća sa izdajanjem mleka ili doživljava bol tokom procesa, preporučljivo je da se konsultuje sa stručnjacima – dojiljama, pedijatrima ili ginekolozima, koji mogu pružiti dodatnu podršku, savete i rešenja.