Kada pričamo o trudnoći, često se najviše pažnje posveti prvoj. Uzbuđenje koje prati prvi put kada se postaje roditelj ne može se uporediti ni sa čim. Međutim, i druga trudnoća donosi sa sobom jedinstvena iskustva, izazove i lepote. Iako mnogi misle da je drugi put lakše jer već znate šta možete očekivati, svaka trudnoća je priča za sebe i nosi svoje specifičnosti. Zato je važno da pristupite drugoj trudnoći svesni razlika koje vas mogu očekivati i pripremljeni da se na najbolji način prilagodite novim okolnostima.
Razlike u simptomima
Simptomi koje jedna žena može iskusiti tokom druge trudnoće mogu se značajno razlikovati od simptoma njene prve trudnoće. Iako postoje tipični rani znaci trudnoće kao što su mučnina, umor i osetljivost grudi, neki simptomi mogu biti izraženiji ili manje primetni u ponovljenim trudnoćama.
Na primer, neke žene osete brže i jače bebine pokrete drugi put, zato što već znaju kako to izgleda i lakše prepoznaju šta osećaju. Drugim ženama, rast materice može se desiti brže, što može dovesti do ranijeg primetnog trudničkog stomaka.
Uz to, često se pominje i pojava brže umornosti. To je delimično zato što je telo već jednom prošlo kroz proces rađanja, a delimično zato što već imate dete kojem je potrebna pažnja, što dodatno pridonosi opštem osećaju umora.
Emocionalne promene
Druga trudnoća ne donosi samo fizičke promene. Emocionalni pejzaž jedne majke tokom druge trudnoće može biti veoma različit od onoga tokom prve. Može postojati manje anksioznosti, jer već imate iskustvo i znanje o trudnoći i porođaju, ali s druge strane, može biti i više brige zbog buduće dinamike između starijeg deteta i novog člana porodice.
Takođe, neke majke osećaju grižu savesti jer se brinu da neće moći da podare istu količinu vremena i pažnje svom prvom detetu jednom kada se rodi beba. Važno je razgovarati o ovim emocijama sa partnerom, prijateljima ili stručnjakom te raditi na izgradnji snažne podrške koja vam može pomoći da se nosite s ovim promenama.
Briga o starijem detetu
Trudnoća uz prisustvo malog deteta u kući podrazumeva potrebu za balansiranjem vremena i energije. Da biste smanjili potencijalni stres, važno je koristiti strategije kojima ćete uključiti starije dete u proces trudnoće i pripremu za novog člana porodice. Objasniti im šta se dešava, uključiti ih u planiranje i pripremu bebine sobe, kao i razgovarati o njihovoj novoj ulozi kao starijeg brata ili sestre, može pomoći u velikoj meri.
Osim toga, praktično planiranje kome će starije dete ostati kada dođe vreme za odlazak u porodilište je esencijalno. Bilo da je to partner, član porodice ili pouzdan prijatelj, važno je da starije dete ima kontinuitet u brizi i pažnji dok ste vi odsutni.
Zdravlje i trudnoća
Zdravstveni aspekti druge trudnoće mogu biti malo komplikovaniji od prve. Kako telo već ima istoriju jedne trudnoće, možda će biti i veći rizik od određenih komplikacija kao što su gestacijski dijabetes ili preeklampsija. Zato je vrlo bitno redovno ići na prenatalne kontrole i pratiti preporuke lekara.
Takođe, važno je i dalje voditi računa o ishrani, fizičkoj aktivnosti i opštem zdravstvenom stanju. Uspostavljanje zdravih životnih navika ne samo da će pozitivno uticati na vaše zdravlje i zdravlje bebe, već će vam pružiti više energije koja vam je potrebna da se starate i o starijem detetu.
Planiranje i organizacija
Bez obzira koliko se trudite da budete spremni, druga trudnoća će najverovatnije biti mnogo zahtevnija kada je reč o planiranju i organizaciji. S obzirom na to da već imate jedno dete, moraćete biti veštiji u upravljanju vremenom i resursima.
Planiranje unapred, priprema jela koja se mogu brzo i lako spremiti i congelirati za kasnije, angažovanje dodatne pomoći i koordinacija sa partnerom oko raspodele obaveza su samo neke od taktika koje mogu pomoći.
I na kraju, važno je ne zaboraviti na vreme za sebe. Briga o sebi je ključna kako biste ostali psihički i fizički zdravi. Bilo da se radi o čitanju knjige, večernjoj šetnji ili meditaciji, pronalaženje malo vremena za opuštanje može imati veliki učinak na vaše opšte dobrostanje.
Druga trudnoća donosi svoje izazove, ali i radosti. Prihvatanjem svake situacije s ljubavlju i pažnjom i pripremom za sve što vas može dočekati, sigurno ćete pružiti najbolje iz sebe i za stare i nove članove porodice.