Đumbir: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Đumbir je aromatična i ukusna biljka koja se koristi u kulinarstvu i kao dodatak u tradicionalnoj medicini. Uz to, đumbir sadrži malo kalorija i obilje hranjivih materija koje su važne za zdravlje. Ovaj tekst će se baviti nutritivnom tablicom đumbira i prednostima koje ovaj korijen ima za naše zdravlje.

Đumbir: Nutritivna tablica

Nutritivna vrednost 100 grama đumbira:
– Kalorije: 80 kcal
– Proteini: 1,8 g
– Ugljeni hidrati: 17,8 g
– Šećeri: 1,7 g
– Masti: 0,8 g
– Vlakna: 2 g
– Natrijum: 13 mg
– Kalijum: 415 mg
– Magnezijum: 22 mg
– Fosfor: 34 mg
– Gvožđe: 0,6 mg
– Cink: 0,3 mg
– Bakar: 0,2 mg
– Mangan: 0,2 mg
– Selen: 0,7 µg
– Vitamin C: 5 mg
– Vitamin B6: 0,2 mg
– Folati: 11 µg

Đumbir: Proteini (sadržaj proteina)

Iako đumbir nije poznat kao izvor proteina, ipak sadrži značajnu količinu ovih nutrijenata. U samo 100 grama đumbira nalazi se oko 1,8 grama proteina, što je značajan doprinos dnevnom unosu ovog važnog makronutrijenta. Proteini su ključni za rast i obnovu mišićnog i tkivnog tkiva, kao i za izgradnju enzima i hormona. Dakle, iako đumbir nije glavni izvor proteina, svakako može doprineti ukupnom dnevnom unosu ovih važnih nutrijenata.

Đumbir: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Đumbir je začin koji se koristi u kulinarstvu, a poznat je i po svojim lekovitim dejstvima. Kada je u pitanju sadržaj ugljenih hidrata u đumbiru, ovaj začin ima niski glikemijski indeks, što znači da ne utiče značajno na povećanje nivoa šećera u krvi. U 100 grama đumbira, nalazi se oko 18 grama ugljenih hidrata, što je relativno malo. To ga čini pogodnim za upotrebu u ishrani osoba koje imaju problema sa regulacijom nivoa šećera u krvi ili žele da smanje unos ugljenih hidrata u ishrani.

Đumbir: Masti (sadržaj masti)

Đumbir je niskokalorična namirnica bogata vitaminima i mineralima, ali i zdravim mastima. Ova aromatična korenova biljka obiluje esencijalnim masnim kiselinama poput oleinske, linoleinske i linolenske kiseline koje pomažu u snižavanju nivoa holesterola i triglicerida u krvi. Takođe, đumbir sadrži i značajnu količinu omega-3 masnih kiselina koje su važne za zdravlje srca i krvnih sudova. Zahvaljujući svom nutritivnom sastavu, đumbir može biti koristan u prevenciji raznih bolesti i održavanju optimalnog zdravlja.

Đumbir: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Đumbir sadrži veliku količinu vitamina i minerala koji su od izuzetne važnosti za održavanje zdravlja. Posebno je bogat vitaminima B6 i C, kao i mineralima poput kalcijuma, kalijuma, fosfora i magnezijuma. Đumbir takođe sadrži i male količine drugih esencijalnih minerala kao što su natrijum, cink, bakar i gvožđe. Uzimanjem đumbira na svakodnevnom nivou može se obezbediti organizmu dovoljna količina ovih nutritivnih sastojaka što će doprineti efikasnijem radu metaboličkih procesa i očuvanju zdravlja.

Đumbir: Kalorije (sadržaj kalorija)

Đumbir je začin koji se od davnina koristi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini. Kada je u pitanju njegov sadržaj kalorija, đumbir je niskokalorična namirnica s jedva 80 kalorija na 100 grama sveže đumbirove prstohvati. Međutim, đumbir opskrbljuje tijelo mnogim drugim nutrijentima, poput vitamina C, magnezija i mangana, zbog kojih ga stručnjaci smatraju superhranom. Pored toga, đumbir se često koristi kao dijetalni dodatak jer ima sposobnost ubrzavanja metabolizma i smanjenja apetita. Za sve one koji traže zdrav način gubljenja kilograma, đumbir bi svakako trebao biti dio njihove prehrane.

Đumbir: Benefiti za zdravlje

Đumbir je začin koji se već dugi niz godina koristi u medicinske svrhe. Ovaj aromatični koren se koristi za ublažavanje mnogih zdravstvenih problema, uključujući mučninu, upale i bolove.

Jedan od najvećih benefita đumbira je njegova sposobnost da ublaži mučninu, što ga čini idealnim za ljude koji pate od morske bolesti, jutarnje mučnine u trudnoći ili mučnine posle hemoterapije. Đumbir je takođe vrlo efikasan u smanjenju upale, što ga čini korisnim za pacijente sa osteoartritisom ili reumatoidnim artritisom.

Uz to, đumbir je poznat i po svojoj sposobnosti da ublaži bol i da poboljša cirkulaciju. Ovo ga čini korisnim za pacijente koji pate od migrena, menstrualnih bolova ili za one koji žele da smanje rizik od srčanih bolesti.

Sve u svemu, đumbir je začin sa mnogo benefita za zdravlje koje bi svako trebao da uključi u svoju ishranu.

Đumbir: Rizici za zdravlje

Đumbir je korenasto povrće koje je poznato po svom jakom i aromatičnom ukusu, ali i po svojim brojnim zdravstvenim koristima. Međutim, kao i kod bilo kojeg drugog sastojka, postoji i određeni rizik za zdravlje kada konzumirate đumbir.

Prekomerna konzumacija đumbira može dovesti do iritacije želuca i creva, što može uzrokovati bolove u stomaku, mučninu i proliv. Takođe, osobe koje pate od hipertenzije bi trebalo da izbegavaju konzumiranje velikih količina đumbira jer može povećati krvni pritisak.

Đumbir takođe može imati interakciju sa nekim vrstama lekova, poput aspirina ili antikoagulanata, pa se pre upotrebe đumbira kao dodatka ishrani treba konsultovati sa lekarom.

Kao i kod bilo koje druge hrane, ključ je umerenost u konzumaciji đumbira kako biste dobili maksimalne zdravstvene koristi, a istovremeno izbegli bilo kakve negativne efekte na zdravlje.

Đumbir: Alergije

Đumbir je od davnina poznat po svojim lekovitim svojstvima i ima snažno antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo. Osim toga, đumbir može da pomogne i kod alergijskih reakcija.

Alergije su odgovor imunološkog sistema na izvesne supstance koje ga iritiraju, kao što su polen, prašina, životinjska dlaka, hrana ili lekovi. Ovi alergeni izazivaju upalu i simptome alergije, kao što su svrab, kijanje, kašalj, crvenilo i oticanje.

Đumbir sadrži antiinflamatorne supstance koje smanjuju upalu i olakšavaju simptome alergije. Takođe, može da pomogne da se umanji histaminska reakcija, koja izaziva simptome alergije. Đumbir se može koristiti kao zač

Đumbir: Različite vrste koje postoje

Đumbir je začin koji se sve više koristi u kuhinji i medicini zbog svojih lekovitih svojstava. Postoje različite vrste đumbira koje se gaje širom sveta, a svaka od njih ima neke specifične karakteristike.

Najpoznatije vrste đumbira su indijski i kineski, ali postoje i drugi varijeteti poput japonskog, australskog i jamajčanskog đumbira. Indijski đumbir je najrasprostranjeniji i ima oštar i intenzivan ukus, dok kineski đumbir ima blaži ukus i miris.

Australski đumbir je najmanje poznat i najređe se nalazi na tržištu. Ima sličan ukus kao indijski, ali se razlikuje po tome što ima tanju i meksu koru. Jamajčanski đumbir, poznat i kao “džinđer”, ima suptilniju aromu od indijskog i koristi se u pripremi raznih pića.

Dok su neke vrste đumbira intenzivnije i bolje pogodne za kuvanje, druge su slabije i mogu se koristiti u raznim napicima. Bez obzira na vrstu, đumbir se smatra važnim začinom koji ima brojne beneficije za zdravlje. To uključuje smanjenje upala, jačanje imunološkog sistema i borbu protiv bolesti srca.

Đumbir: Kada je najbolje jesti

Najbolje bi bilo konzumirati đumbir nakon obroka ili u pauzi između obroka, a nikako na prazan želudac. Đumbir može izazvati žgaravicu i iritaciju želuca, pa je važno biti oprezan. Uz to, đumbir može uticati na brzinu apsorpcije drugih hranjivih materija, pa bi ga bilo najbolje konzumirati najmanje sat vremena nakon obroka.

Nakon treninga, đumbir može pomoći u smanjenju upale i bolova u mišićima, pa ga je dobro jesti nakon vežbanja. Takođe, đumbir se preporučuje u periodu gripa i prehlade, kada pomaže u jačanju imuniteta.

U svakom slučaju, važno je uzimati đumbir u umerenim količinama i obratiti pažnju na reakcije organizma. Ako imate problema sa želucem ili koristite lekove, konsultujte se sa lekarom pre nego što počnete da koristite đumbir.

Đumbir: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Najbolji način čuvanja đumbira je da se ostavi u frižideru, bilo celog korena ili isečenog na manje komade i stavljeno u zatvorenu posudu. U frižideru, đumbir može da traje i do tri nedelje. Ako imate višak đumbira, možete ga i zamrznuti. Prethodno ga oljuštite i iseckajte na manje komade, stavite u zip-lock kesu i odmah zamrznite. Đumbir se može čuvati u zamrzivaču i do nekoliko meseci.

Važno je napomenuti da se đumbir treba čuvati na suvom i tamnom mestu kako bi zadržao svoju svežinu. Kada je izložen vlažnosti, đumbir može postati tvrd i oštećen.

Kada je reč o trajanju, ako je đumbir suv i čuvan na pravilan način, može trajati do šest meseci ili čak i duže. Međutim, ukus i arome mogu se izgubiti tokom vremena, pa je najbolje je čuvati ga što kraće.

Ukratko, đumbir je biljka koju je lako čuvati i može trajati dosta dugo ako se nalazi na odgovarajućem mestu. Pravilno čuvanje može značajno poboljšati njegov ukus i hranljivu vrednost.

Đumbir: Kako spremiti i jesti

Kada birate đumbir, birajte korene koji su čvrsti i teški. Skinite koru sa korena pomoću noža, krupne rende ili kašike. Nakon što skinete kožicu, možete ga iseći na tanke kriške ili rendati na sitno. Ukoliko želite da umanite jačinu ukusa, možete potopiti đumbir u mlaku vodu pre rendanja.

Đumbir možete dodati u gotovo svako jelo, od supa i čorbi, preko curia i variva, do mesa i povrća. Najbolje je koristite ga u svežem obliku, jer se tada dobijaju maksimalni nutritivni benefiti.

Još jedan način za korištenje đumbira je takođe i kao dodatak salatama. Da biste napravili osvežavajuću turšiju, iseckajte đumbir i dodajte ga u teglu sa sirćetom, solju i šećerom.

Sa đumbirom se takođe može praviti i čaj koji pomaže kod prehlade, upale grla, mučnine i probavnih problema. Jednostavno stavite nekoliko kriški đumbira u šolju, prelijte ključalom vodom i dodajte malo meda za slatkoću.

Đumbir je svestrani sastojak koji može unaprediti ukus bilo kog jela i istovremeno poboljšati vaše zdravlje. Probajte ga u različitim jelima i učinite svoje obroke još ukusnijim i zdravijim.

Đumbir: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Đumbir je veoma koristan za naše zdravlje, ali pitamo se koliko njega možemo konzumirati dnevno? Preporučuje se uzimanje 2 do 4 grama đumbira dnevno, što odgovara otprilike jednoj kašičici rendanog svežeg đumbira. Međutim, ukoliko uzimate đumbir u kapsulama ili čaju, pažljivo pročitajte uputstva na pakovanju, kako biste se pridržavali propisane doze. Uz to, budite pažljivi ukoliko pijete đumbirov sok, jer veće količine soka mogu biti previše jake za želudac i izazvati gorušicu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu