Eritritol: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Eritritol je popularni zaslađivač koji se sve više koristi kao alternativa za šećer. Iako je nekoliko puta slađi od običnog šećera, ima gotovo nikakvu kalorijsku vrednost i ne utiče značajno na nivo šećera u krvi. U ovom članku ćemo istražiti nutritivnu tablicu, kalorijsku vrednost i benefite za zdravlje koje pruža konzumiranje eritritola.

Eritritol: Nutritivna tablica

Eritritol je bezkalorični zaslađivač koji se prirodno javlja u nekim voćkama i fermentiranim namirnicama. Ima sličnu slatkoću kao i šećer, ali nema negativne uticaje na nivo šećera u krvi. U nastavku je nutritivna tablica za 100 grama eritritola:

Energetska vrednost: 0 kcal

Ugljeni hidrati: 100 g

– od kojih šećeri: 0 g
– od kojih poliole: 100 g

Protein: 0 g

Masti: 0 g

Vlakna: 0 g

Natrijum: 0 mg

Eritritol: Proteini (sadržaj proteina)

Eritritol je vrsta šećera dobijenih iz glukoze. Iako je sladak, sadrži veoma malo kalorija i ugljenih hidrata, što ga čini pogodnim za ljude koji žele da smanje unos šećera. Međutim, eritritol ne sadrži značajne količine proteina, pa se ne smatra izvorom ovih hranljivih sastojaka. Uprkos tome, mnogi proizvodi sa eritritolom često uključuju proteine u svojim formulama, kako bi se dobila hranljivija opcija za one koji traže alternativu šećeru.

Eritritol: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Eritritol je jednostavan šećerni alkohol koji se uglavnom koristi kao zamena za šećer, zbog svojstva da ne utiče na nivo šećera u krvi. Upravo zato, eritritol ima vrlo nizak sadržaj ugljenih hidrata (samo 5% u odnosu na šećer). Zahvaljujući tome, eritritol se smatra idealnom zamjenom za šećer kod osoba koje se pridržavaju niskougljenohidratnih dijeta, kao što su keto ili paleo dijete. Eritritol se može naći u izvorima poput voća, povrća, gljiva i fermentiranih namirnica.

Eritritol: Masti (sadržaj masti)

Eritritol je popularni zaslađivač koji se sve više koristi kao zamena za šećer u ishrani, naročito kod osoba koje se bore sa dijabetesom ili problemima sa regulacijom šećera u krvi. Osim toga, eritritol ima niski sadržaj kalorija i ugljenih hidrata, što ga čini savršenim izborom za ljude koji žele da smanje unos kalorija i poboljšaju svoju ishranu. Međutim, važno je napomenuti da eritritol nema sadržaj masti, što ga čini idealnim za dijete sa niskim sadržajem masti. Dakle, ukoliko tražite zdraviju alternativu šećeru, eritritol je sjajna opcija bez masti.

Eritritol: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

U Eritritolu se najviše mogu naći vitamin C, kao i neki minerali poput kalcijuma, magnezijuma i kalijuma. Međutim, s obzirom na to da se Eritritol koristi u vrlo malim količinama kao zaslađivač, njegova nutritivna ispravnost nije toliko važna koliko je važna njegova sposobnost da zameni šećer u mnogim proizvodima koje inače ne bismo mogli uključiti u zdravu ishranu.

Eritritol: Kalorije (sadržaj kalorija)

U poređenju sa šećerom, koji ima 4 kalorije po gramu, eritritol ima samo 0,2 kalorije po gramu. To znači da neće uticati na nivo šećera u krvi, što ga čini idealnim za dijabetičare i one koji žele da smanje unos šećera. Eritritol takođe ne utiče na oralno zdravlje, jer ne hrani karijesne bakterije u ustima. Upotreba eritritola u zamenu za šećer takođe može pomoći u smanjenju kalorijskog unosa i doprineti gubljenju na težini.

Eritritol: Benefiti za zdravlje

Ova prirodna supstanca je kalorično neutralna i ne utiče na nivo šećera u krvi, što je čini idealnom za osobe koje vode računa o unosu šećera. Osim toga, eritritol je posebno koristan za osobe sa dijabetesom jer ne utiče na nivo insulina.

Osim što ima niski glikemijski indeks, eritritol ima i antioksidativna svojstva i može da pomogne u sprečavanju oštećenja ćelija od slobodnih radikala. Takođe se smatra da može da pomogne u održavanju zdravlja zuba jer ne izaziva kiselost u ustima.

Kao i kod svakog zaslađivača, preporučuje se umjerena upotreba eritritola i postepeno uvođenje u ishranu, kako bi se izbeglo preopterećenje probave. Takođe je važno izbegavati proizvode koji sadrže eritritol u kombinaciji sa drugim veštačkim zaslađivačima koji mogu imati negativan uticaj na zdravlje.

Eritritol: Rizici za zdravlje

Iako se često promoviše kao zdravija alternativa šećeru, eritritol nije bez rizika za zdravlje. Ovaj substitute šećera je veoma sladak, a ima vrlo malo kalorija, zbog čega se često koristi u dijetama i proizvodima za dijabetičare. Međutim, dugoročna konzumacija eritritola može dovesti do problema sa varenjem, uključujući gasove, nadutost i proliv. Takođe, postoje neka istraživanja koja ukazuju na negativne efekte eritritola na zdravlje zuba i druge oralne probleme, poput bolova u grlu i sinusima. Kao i sa bilo kojim nadomestkom šećera, važno je upotrebljavati eritritol umereno i držati se preporučene dnevne doze kako bi se izbegli potencijalni problemi sa zdravljem.

Eritritol: Alergije

Simptomi alergije na eritritol mogu obuhvatiti svrab i crvenilo kože, otežano disanje, kijanje i glavobolju. Pojedinci koji su alergični na druge zamenike šećera, kao što su ksilitol i sorbitol, često su osetljiviji i na eritritol.

Ukoliko imate alergijsku reakciju nakon konzumiranja eritritola, najbolje je izbegavati njegovo korišćenje u budućnosti. Takođe, preporučuje se da se posavetujete sa lekarom ukoliko imate bilo kakve sumnje ili pitanja u vezi sa potencijalnim alergijskim reakcijama na eritritol.

Eritritol: Različite vrste koje postoje

Eritritol je prirodni zaslađivač koji se sve više koristi u hrani i pićima. Postoji nekoliko vrsta eritritola koje se razlikuju po svojoj teksturi i upotrebi. Na primer, postoji kristalni eritritol koji se najčešće koristi u pečenju i kuvanju, ali se često i dodaje u napitke za zaslađivanje. Takođe postoji i prahasti eritritol koji se često koristi kao zamena za šećer u kafi ili čaju.

U poslednje vreme, sve popularniji postaje i tečni eritritol koji se lako rastvara i idealan je za pravljenje koktela ili kolača. Međutim, ova vrsta eritritola je skuplja od ostalih.

Uz to, postoji i fermentirani eritritol koji se dobija od fermentisane hrane, kao što su grožđe i voće. Ova vrsta eritritola je bogata antioksidantima i značajno doprinosi zdravlju probavnog trakta.

U zavisnosti od toga koju vrstu eritritola koristite, možete učiniti zdravije izbore u pripremi hrane i pića, bez da se odreknete ukusa slatkih đakonija.

Eritritol: Kada je najbolje jesti

Jedan od najboljih načina da koristite eritritol jeste da ga dodate u napitke poput kafe i čaja umesto šećera. On neće uticati na nivo šećera u krvi i neće pružiti osećaj naglog porasta energije kao što bi to učinio šećer.

Osim u napicima, eritritol se takođe može koristiti u kuvanju i pečenju. On je idealan za pripremu poslastica poput kolača, kolačića i sladoleda sa smanjenim kalorijskim sadržajem.

Važno je napomenuti da eritritol ima manje slatkog ukusa od šećera, tako da može biti potrebno više eritritola da se postigne isti slatki ukus. Međutim, veruje se da pretjerivanje sa eritritolom može izazvati nelagodu u stomaku kod nekih ljudi.

Kako biste najbolje uživali u koristima koje pruža eritritol, trebalo bi da ga koristite umesto šećera u umerenim količinama i da ga kombinujete sa zdravom ishranom i fizičkom aktivnošću.

Eritritol: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Eritritol je popularan zaslađivač koji se koristi u bezkalorijskim slatkim supstitucijama za šećer. Međutim, iako eritritol može biti dugotrajniji od šećera, važno je ispravno ga skladištiti kako bi zadržao svoj kvalitet i sveže ukuse. Preporučuje se čuvanje eritritola u hermetički zatvorenim posudama na suvom i hladnom mestu, podalje od izvora toplote i vlage, što bi moglo dovesti do kristalizacije, što bi značajno smanjilo kvalitet, ukus i teksturu ovog zaslađivača. U pravilnim uslovima skladištenja, eritritol može trajati do 2 godine, ali ako se ne skladišti ispravno, postaje grudvast i užegao nakon samo nekoliko meseci. Stoga, ukoliko želite da iskoristite eritritol u nekom budućem datumu, važno je da ga pravilno skladištite kako biste osigurali da ostane svež i zdrav.

Eritritol: Kako spremiti i jesti

Eritritol se može koristiti u različitim oblicima, kao što su kristali, prah ili sirup. Kristali su najčešći oblik eritritola i koriste se za zaslađivanje pića ili kolača, dok se prah obično dodaje u smjese za pečenje. Sirup se često koristi u sladoledima i umacima.

Pri korišćenju eritritola u kuvanju ili pečenju, važno je imati na umu da je manje sladak od šećera, pa se može morati koristiti više kako bi se postigao isti ukus.

Eritritol je takođe pogodan za ljude koji žele izgubiti težinu, jer ima niski glikemijski indeks i sadrži minimalni broj kalorija. Međutim, kao i sa drugim zaslađivačima, važno je koristiti ga umjereno kao dio zdrave ishrane.

Eritritol: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Eritritol je prirodni zaslađivač bez kalorija koji se koristi kao zamena za šećer. Količinu eritritola koju možemo konzumirati zavisi od individualne tolerance organizma. Opšta preporuka je da se dnevno unese najviše 1 gram eritritola po kilogramu telesne mase. Na primer, osoba teška 70 kilograma može bezbedno konzumirati do 70 grama eritritola dnevno. Bitno je napomenuti da prekomerno konzumiranje eritritola može izazvati probavne smetnje poput nadutosti, gasova i dijareje. Takođe, veličina porcije koja sadrži eritritol treba da bude adekvatno označena na proizvodu kako bi se izbeglo prekomerno konzumiranje.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu