Falafel: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Falafel je ukusan i popularan vegetarijanski obrok koji se pravi od mlevenog slanutka, začina i začinskog bilja. Ovaj arapski specijalitet tradicionalno se služi u obliku kuglica, koje se prže u dubokom ulju i služe uz razne vrste umaka i salata. Ako vas zanima nutritivna vrednost falafela, kao i njegovi benefiti za zdravlje, ne propustite da pročitate ovaj članak.

Falafel: Nutritivna tablica

Nutritivne vrijednosti za 100g falafela:
Energetska vrijednost: 333 kcal
Proteini: 14 g
Masti: 18 g
Ugljikohidrati: 31 g
Vlakna: 13 g
Željezo: 3,4 mg
Kalcij: 115 mg

Falafel: Proteini (sadržaj proteina)

Falafel, popularni veganski obrok od izdrobljenih leblebija i začina, predstavlja izvrstan izvor proteina. 100 grama falafela sadrži od 13 do 15 grama proteina, što je otprilike jednako količini proteina u 100 grama mesa. Osim što su bogati proteinima, falafeli su i izvrstan izvor vlakana i nutrijenata, posebno vitamina C, gvožđa i magnezijuma. Ovaj ukusan vegetarijanski obrok može se jesti samostalno ili se koristiti kao sastojak u raznim jelima poput sendviča, salata ili tacosa.

Falafel: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Falafel je popularno jelo s Bliskog istoka koje se sastoji od kuglica od mlevenog slanutka, začina i začinskog bilja koje se prže u dubokom ulju. Kuglice su sjajno hrskave izvana, a mekane i sočne iznutra. Kada je u pitanju sadržaj ugljenih hidrata, falafel obično sadrži oko 20-30 grama ugljenih hidrata u jednoj porciji. Ovo varira u zavisnosti od sastojaka koji se koriste za pripremu, kao i od toga hoće li se falafel poslužiti uz hleb ili ne. Falafel se može jesti kao glavno jelo ili kao prilog, idealan je za vegetarijance i vegane, te može biti dobar izbor za one koji žele da smanje unos mesa.

Falafel: Masti (sadržaj masti)

Falafel je jedan od omiljenih vegetarijanskih jela i poznat po svom bogatom ukusu i prepoznatljivom začinjenju. Međutim, zbog njegovog sastava, koji uključuje masnoće, falafel je ponekad ocenjen kao nezdravija opcija. U običnom falafelu, masti predstavljaju oko 21% kalorija, ali postoje načini da se ta količina smanji. Jedan od takvih načina je pečenje ili grill, umesto prženja, folafela i kombinovanje sa svežim povrćem i nemasnim umacima, kako bi se izbegao višak kalorija i dodatnih masti.

Falafel: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Falafel je vrlo popularan veganski obrok koji je bogat hranljivim sastojcima. Ovaj probiotički napitak bogat je vitaminima B i mineralima kao što su cink, magnezijum, gvožđe i kalcijum. Falafel takođe sadrži značajnu količinu biljnih vlakana koja poboljšavaju probavu i smanjuju nivo holesterola. Zahvaljujući svom sastavu, ovaj ukusni obrok se često preporučuje kao dobar izvor hranljivih materija za vegetarijance i vegane, ali i za one koji žele da smanje unos mesa u ishrani.

Falafel: Kalorije (sadržaj kalorija)

Falafel je vrsta kuglica od mlevenog slanog graška ili leblebije, začinjenih raznim začinima poput kima i peršuna. Jedna porcija, koja uključuje pet do šest falafela, ima oko 265 kalorija. Ipak, ova vrsta hrane je bogata hranljivim materijama, poput biljnih vlakana, proteina, vitamina i minerala. Iako kalorijski sadržaj može biti nešto viši od nekih drugih vrsta hrane, unutrašnja nutritivna vrednost falafela može pomoći vam da se osećate sito posle obroka i može doprineti boljoj opštoj zdravstvenoj situaciji kada se konzumira kao deo balansirane ishrane.

Falafel: Benefiti za zdravlje

Falafel je jedna od najpopularnijih veganskih alternativa mesnoj hrani, koja ima fantastične zdravstvene benefite. Napravljen od mlevenog slanutka, falafel je bogat izvor proteina, vlakana i vitamina. Ovaj delikates je odličan izbor za one koji žele da promene svoje prehrambene navike i usvoje zdravije stilove ishrane.

Jedan falafel komad ima oko 50 kalorija, što ga čini savršenim izborom za dijetu. Štaviše, falafel sadrži magnezijum, gvožđe i cink, koji su esencijalni minerali za optimalno funkcionisanje organizma. Proteini i vlakna u falafelu pomažu u kontroli apetita i smanjuju upale u organizmu.

Još jedna prednost falafela je to što se može naći u gotovo svim arapskim zemljama, a štaviše, njegova priprema je veoma jednostavna i ne zahteva mnogo vremena. Uživajte u ukusima ove ukusne hrane, a istovremeno odbacite procesuiranu hranu i jedenje mesa.

Falafel: Rizici za zdravlje

Iako su mnogi ljudi zadovoljni ukusom falafela i često ga koriste kao zdravu zamenu za meso, postoji nekoliko rizika koji bi trebalo da se razmotre kada je reč o konzumiranju ovog jela.

Prvo, falafel koji se priprema u restoranima može da bude pun natrijuma i ulja kako bi promenio ukus i teksturu jela. Ovo može dovesti do problema sa visokim krvnim pritiskom i povećanim holesterolom. Zato bi bilo bolje pripremati ga u kućnoj režiji, sa manje soli i ulja.

Drugi rizik je alergijska reakcija na sastojke u falafelu. Obično se priprema sa leblebijama, koja je uobičajena alergena hrana, a može biti dodatno začinjena sastojcima sa kojima ste alergični.

Konačno, falafel može biti visokog kalorijskog i masnog sadržaja ako se priprema na način da se prži umesto da se peče. Zato bi, ako želite da uživate u ovom ukusnom jelu, trebalo da obratite pažnju na količinu i način pripreme.

Falafel: Alergije

Falafel je vegansko jelo koje se sastoji od prženih kuglica od mlevenog slanutka ili leblebije. Ovo jelo obično ne sadrži alergene kao što su mlečni proizvodi ili pšenica, pa je idealno za osobe koji pate od alergija.

Međutim, osobe koje su alergične na leblebiju treba da budu oprezne prilikom konzumiranja falafela. Simptomi alergijske reakcije na leblebiju mogu da uključuju osip, svrab, oticanje lica ili grla, teškoće sa disanjem i anafilaktički šok.

Takođe, treba imati na umu da falafel može da bude pripremljen u zajedničkom ulju sa drugim namirnicama koje sadrže alergene. Stoga, osobe sa alergijom treba da saznaju koje sastojke je kuhar koristio prilikom pripreme falafela.

Ukoliko ste alergični na leblebiju, postoje alternativne verzije falafela koje se prave sa pasuljem, sočivom ili drugim mahunarkama. Važno je uvek proveriti sa sertifikovanim nutricionistom ili lekarom pre nego što odlučite da konzumirate falafel.

Falafel: Različite vrste koje postoje

Klasični falafel se pravi od mlevenog slanutka, belog luka, celerovog lista i korijandera, a obično se servira u obliku kuglice ili pljeskavice. Međutim, postoje različite vrste falafela koje mogu iskoristiti nadomestke za slanutak poput leblebije, heljde i quinoe, a mogu se upotrebiti i začini poput kurkume, kumina i cimeta.

Zatim, postoje različiti načini kako se falafel može servirati, uključujući u pita hlebu sa raznim zelenišem, kao deo mazze – selekcije različitih meza (malo jela) ili kao prilog uz humus, tahini ili začinjene jogurte. U nekim delovima sveta poput Izraela i Jordana, falafel se može naći u obliku sendviča u pita hlebu, koji se zove falafel pita.

Bez obzira na to kako preferirate jesti falafel, ovo jelo je bogato vlaknima, vitaminima i mineralima. Nije samo ukusno, već i zdravo za vaše telo i može se prilagoditi da odgovara specifičnim potrebama prehrane ili ukusa.

Falafel: Kada je najbolje jesti

Idealno vreme za konzumiranje falafela jeste tokom dnevnih obroka, jer slanutak pruža dosta proteina, vlakana i ugljenih hidrata, što će vam pomoći da ostanete siti i energični tokom celog dana. Takođe, falafel se može savršeno kombinovati sa salatama, humusom, sosovima sa jogurtom i drugim prilozima, pa je idealan za sve koji žele lagani, ali ukusan obrok.

Međutim, ako planirate da jedete falafel uveče, pripazite na to da ne konzumirate previše, jer to može dovesti do problema sa probavom i neprospavane noći. Takođe, ako imate problema sa visokim nivoom holesterola, pripazite na količinu ulja koja se koristi prilikom pripreme falafela, jer velika količina ulja može negativno uticati na vaše zdravlje.

Sve u svemu, falafel je izuzetno zdrav, ukusan i prilagodljiv obrok koji se može jesti tokom celog dana. Pripazite na količinu ulja i mesite falafel pomoću zdravog ulja, pa ćete uživati u ukusnom i zdravom obroku bez ijedne greške.

Falafel: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Kako bi falafel ostao svež i ukusan što je duže moguće, najbolje ga je čuvati u frižideru. Stavite falafel u hermetički zatvorenu posudu ili u posudu sa poklopcem i čuvajte u frižideru do pet dana. Ukoliko trenutno nećete jesti falafel, možete ga čuvati u zamrzivaču. Pakujte ga pojedinačno u vakuumiranu kesicu ili posudu i čuvajte ga do tri meseca.

Pre nego što odlučite da zagrejete falafel, obavezno ga izvadite iz frižidera ili zamrzivača da se malo odleži na sobnoj temperaturi. Nakon toga, zagrejte ga u rerni, na tiganju ili u mikrotalasnoj pećnici po želji. Važno je da se falafel zagreva na umerenoj temperaturi kako bi se zagrejao ravnomerno, a ne da se prepeče i postane suv.

Ukoliko ste pripremili falafel kod kuće, nemojte ga čuvati na sobnoj temperaturi jer će brzo pokvariti, a ukusni specijalitet može da postane otrovan. Nikada ne ostavljajte falafel van frižidera duže od dva sata.

Falafel: Kako spremiti i jesti

Priprema falafela nije komplikovana, ali zahteva određenu veštinu. Za početak, potrebno je da se sastojci dobro izmiksaju tako da se masa slanutka i krompira učini glatkom. Nakon što se smesa isformira u male kuglice, one se prže u vrelom ulju dok ne dobiju zlatnu boju. Tradicionalno se jedu u pita hlebu, uz prilog salate, povrća ili pikantnog umaka.

Iako je falafel nekada bio poslastica rezervisana za vegetarijance, danas ga jednako rado jedu svi ljubitelji ukusne hrane. Ako želite da uživate u ovom ukusnom specijalitetu, sledeći put kada budete prolazili pored prodavnice sa srednjoistočnom hranom, svakako probajte falafel. Ili, još bolje, pripremite ga kod kuće i otkrijte zašto je ovo jelo toliko popularno širom sveta.

Falafel: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Koliko često ste se pitali kolika bi trebala biti porcija falafela? Ovaj popularni veganski specijalitet može se konzumirati u različitim količinama, ali nije lako proceniti koliko je zapravo dovoljno. U proseku, jedna porcija falafela sadrži između 4-6 kuglica, a to je dovoljno da zadovolji apetit prosečne osobe. Međutim, ako ste posebno gladni, možete pojesti i više od toga. U svakom slučaju, uvek je najbolje meriti i pratiti proporcije, kako biste osigurali zdravu i uravnoteženu ishranu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu