Freudovski omašci: pogled u nesvesno

Kada neko izgovori “Freudovski omašaj”, obično misli na verbalnu grešku koju je neko napravio, a koja na neki način odražava njegove skrivene misli ili osećanja. Ovi nenameravani lapsusi jezika postali su deo popularne kulture, a pojam potiče iz teorija Sigmunda Freuda, oca psihoanalize. Prema Freudu, ove greške nisu slučajne, već prozor u nesvesno, gde leže potisnute ili skrivene želje pojedinca. Često su predmet šala, ali iza njih može da stoji kompleksna dinamika ljudske psihe. U ovom članku zaronićemo dublje u fenomen Freudovskih omašaja, pokušavajući da razumemo šta se zapravo događa kada ih izgovorimo.

Značenje Freudovskih omašaja

Freudovski omašaj može se pojaviti u obliku lapsusa jezika, pogrešnog čitanja, pisanja ili akta zaboravljanja. Na primer, neko možda želi da pohvali osobu, ali umesto toga nehotice izgovori uvredu koja je na neki način povezana sa istinskim osećanjima prema toj osobi. Ovi lapsusi se ne događaju samo u govoru – mogu se pojaviti i u pisanju ili čak kroz zaboravljanje važnih stvari, kao što je preskočenje sastanka ili zaboravljanje nečijeg imena.Freud je verovao da jezički promašaji odražavaju duboke unutrašnje konflikte i da su manifestacija potisnutih misli. Kad se u obzir uzmu njegove teorije o idu, egu i superegu, ovi promašaji mogu biti akt nesvesnog uma da izrazi ono što su stroži, svesni delovi naše psihe potisnuli. Zanimljivo je napomenuti da Freud nije verovao da su svi omašci freudovski. Za omašaj da bude freudovski, treba da postoji nesvesna motivacija iza njega. Tako će obične greške pri govoru ili zaboravljanje nebitnih stvari retko kvalifikovati kao pravi freudovski omašci.

Primeri Freudovskih omašaja

Postoji mnogo klasičnih primera Freudovskih omašaja u literaturi i svakodnevnom govoru. Šezdesetih godina prošlog veka, tadašnji generalni sekretar Ujedinjenih nacija Dag Hammarskjöld navodno je izgovorio “Ujedinjene nacije” umesto “Sjedinjene američke države”. Freud bi možda interpretirao ovaj promašaj kao nesvesnu želju za mirom u kontekstu Hladnog rata.U svakodnevnom životu, može se desiti da na poslovnom sastanku umesto “Visoko smo pozicionirali naše ciljeve” izgovorite “Visoko smo kompromitovali naše ciljeve”. Ovo bi Freud mogao tumačiti kao potisnutu zabrinutost ili nesigurnost u vezi sa stvarnim ciljevima kompanije.Štaviše, Freudovski omašci mogu obuhvatiti i intimnije aspekte života, kao što su lapsusi kada ljudi nehotice pomešaju imena svojih voljenih ili kada se izgovori nešto što zvuči seksualno sugestivno, a da to nije bila namera. Ove greške često izazivaju nelagodnost zbog mogućeg uvida u nesvesna osećanja.

Freudovski omašci u modernoj psihologiji

Savremena psihologija ima drugačiji pogled na Freudovske omašaje nego što je to bilo u vreme kad su formulirani. Dok neki psiholozi i dalje smatraju da greške u govoru mogu otkriti nesvesne motive, drugi se usredsređuju na kognitivne aspekte problema. Sa kognitivnog stanovišta, Freudovski omašci mogu biti rezultat jednostavnih grešaka u jezičkoj obradi, umora, ili čak multi-taskinga.Neuropsihologija, grana psihologije koja proučava strukturu i funkciju mozga u odnosu na specifične psihološke procese i ponašanja, takođe je ponudila nova objašnjenja. Na primer, istraživanja su pokazala da prilikom govora mozak aktivira brojne srodne reči i koncepte, te da greške mogu biti rezultat preopterećenosti ili smetnji u ovom procesu selekcije. Ipak, ideja da se kroz verbalne promašaje mogu otkriti skriveni aspekti naše ličnosti ostaje fascinantna i i dalje stvara radoznalost, kako u profesionalnim psiholozima, tako i u svakodnevnom razgovoru među ljudima.

Na kraju, Freudovski omašci i dalje podstiču diskusiju i istraživanje, a njihovo proučavanje nudi intrigantne uvide u kompleksnost ljudske komunikacije i psihe. Bilo da ih vidimo kao prozore u nesvesno ili kao jednost

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu