Graviola (Soursop): Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Graviola, poznat i kao Soursop, tropsko voće poreklom iz Južne Amerike, poznato je po svom ukusu i lekovitim svojstvima. Ovo voće je bogato nutrijentima i ima nizak sadržaj kalorija, što ga čini idealnim za sve one koji brinu o svojoj ishrani. Međutim, ovo nije jedina prednost graviola – ona poseduje mnoge zdravstvene benefite, poput jačanja imunog sistema, smanjenja upale, pomoći u regulisanju šećera u krvi, itd. U ovom članku, saznaćete sve o nutritivnoj vrednosti graviola i njegovim zdravstvenim benefitima.

Graviola (Soursop): Nutritivna tablica

Nutritivna vrednost:

Nutrijent | Količina
Energetska vrednost | 66 kcal
Masti | 0,3 g
Ugljeni hidrati | 16,8 g
Proteini | 1 g
Vlakna | 3,3 g
Vitamin C | 20,6 mg
Kalijum | 278 mg
Kalcijum | 14 mg
Gvožđe | 0,6 mg

Napomena: nutritivna vrednost se odnosi na 100 g graviola (soursop).

Graviola (Soursop): Proteini (sadržaj proteina)

Graviola (Soursop) je tropsko voće koje se često koristi u ishrani. Ova superhrana je bogata proteinima, što je veoma važno za rast i obnovu ćelija u organizmu. U 100 grama graviola, sadržano je oko 1,6% proteina. To znači da konzumiranje ove voćke može pomoći u izgradnji mišića i povećanju snage. Uz to, proteini u gravioli pomažu u održavanju ravnoteže šećera u krvi i smanjuju apetit. Ovo voće takođe sadrži esencijalne aminokiseline koje se ne mogu proizvesti u organizmu, pa ih je stoga neophodno unositi putem ishrane.

Graviola (Soursop): Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Graviola, poznata i kao soursop, egzotični je voćni plod koji potiče iz tropskih krajeva. Ugljeni hidrati predstavljaju jedan od ključnih nutritivnih sastojaka u ovom voću. Naime, 100 grama graviola voća sadrži oko 16 grama ugljenih hidrata. Međutim, većina ovih ugljenih hidrata dolazi iz prirodnih šećera, kao što su fruktoza i glukoza, što znači da se graviola ne preporučuje osobama sa dijabetesom ili onima koji žele da izbegavaju visok unos šećera. Ipak, za ostatak populacije, graviola je ukusan i zdrav dodatak obroku sa manjim sadržajem ugljenih hidrata.

Graviola (Soursop): Masti (sadržaj masti)

Graviola, poznata i kao soursop, je voće koje je bogato hranljivim sastojcima. Sadrži malo masti, oko 1-2% u zavisnosti od vrste. Najveći deo masti u gravioli su zdrave nezasićene masti. Ovi tipovi masti su povezani sa nižim nivoom holesterola i smanjuju rizik od srčanih bolesti. Graviola takođe sadrži vlakna, vitamin C i druge hranljive sastojke koji pomažu u održavanju zdrave ishrane. Kao što se može videti, graviola je ukusna i zdrava opcija za one koji žele da poboljšaju svoju ishranu.

Graviola (Soursop): Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Ovo voće je bogato vitaminima i mineralima koji su ključni za održavanje zdravog i jakog organizma. Graviola je izvor vitamina C, B1, B2 i B6 koji pomažu u jačanju imunološkog sistema, smanjenju upalnih procesa i regulisanju krvnog pritiska. Takođe, graviola sadrži minerale kao što su kalijum, magnezijum i gvožđe koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Osim toga, istraživanja pokazuju da graviola može imati i antikancerogena svojstva, zbog čega je postala popularna u alternativnoj medicini.

Graviola (Soursop): Kalorije (sadržaj kalorija)

Ovo voće je bogato antioksidansima i vitaminom C, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. U pogledu kalorija, graviola je relativno niska u sadržaju kalorija, sa samo 66 kalorija na 100 grama voća. Ovo čini graviolu idealnom voćem za one koji pokušavaju da održe zdravu telesnu težinu. Takođe se preporučuje ljudima koji pate od dijabetesa, jer ima nizak glikemijski indeks i malo ugljenih hidrata. Uz to, graviola ima i druge koristi za zdravlje, uključujući efekte protiv upala i antibakterijska svojstva.

Graviola (Soursop): Benefiti za zdravlje

Graviola, poznata i kao soursop, tropsko voće koje potiče sa Kariba, Južne Amerike i središnje Afrike, poznato je po svojoj nutritivnoj vrijednosti i medicinskim svojstvima.

Graviola sadrži obilje korisnih hranjivih materija, poput vitamina C, vitamina B, fosfora i kalija. Takođe, bogata je antioksidansima i antiupalnim jedinjenjima koji su ključni za održavanje dobrog zdravlja i prevenciju raznih bolesti.

Neka od najpoznatijih koristi od graviole uključuju smanjenje upala, podržavanje zdravlja srca, jačanje imunološkog sistema i smanjenje rizika od raka. Graviola takođe može pomoći u regulisanju krvnog pritiska i poboljšanju probave.

Ipak, važno je napomenuti da se graviola ne bi trebala konzumirati u velikim količinama, jer u ekstremnim slučajevima može dovesti do toksičnosti. Stoga, poput svake druge hrane ili suplementa, najbolje je koristiti je umereno i pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka.

Graviola (Soursop): Rizici za zdravlje

Graviola može uticati na nivo šećera u krvi, što je posebno važno za osobe sa dijabetesom. Takođe, preterana konzumacija graviola može dovesti do gastrointestinalnih problema, uključujući mučninu, povraćanje i dijareju.

Još uvek nije sasvim jasno kakav je uticaj graviola na zdrave ćelije u telu, kao ni kako se može kombinovati sa drugim lekovima i suplementima. Zbog toga se preporučuje konsultacija sa stručnjakom pre upotrebe graviola u bilo kakve zdravstvene svrhe.

Ukratko, graviola može imati određene koristi za zdravlje, ali treba biti pažljiv sa njenom upotrebom i konsultovati se sa lekarom pre nego što se odlučite da je koristite kao deo svoje terapije.

Graviola (Soursop): Alergije

Ovo voće poseduje brojne zdravstvene koristi, uključujući i svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju alergije.

Istraživanja su otkrila da graviola poseduje antiinflamatorna svojstva, što znači da može smanjiti upalu koju imaju osobe koje pate od alergija. Takođe, graviola može pojačati funkcije imunog sistema, što je ključno za borbu protiv alergija.

Smatra se da je graviola takođe bogata antioksidantima i fitonutrijentima, što može doprineti smanjenju simptoma alergije. Međutim, treba imati na umu da je alergijska reakcija vrlo individualna i da ova hrana može kod nekih ljudi izazvati alergijsku reakciju.

Dakle, ako patite od alergija i želite isprobati graviolu kao pomoć u ublažavanju simptoma, preporučljivo je da se konsultujete sa svojim lekarom pre nego što je uključite u svoju ishranu.

Graviola (Soursop): Različite vrste koje postoje

Najpoznatije vrste su Annona muricata, Annona cherimola i Annona squamosa.

Annona muricata, poznata i kao prava graviola, je najpoznatija i najrasprostranjenija vrsta graviola. Plod je velik, sazreva do 30 cm u dužinu, težak je od 2 do 5 kg, ima tamnu zelenu kožu i mekano belo meso, koje se može koristiti za razne recepte.

Annona cherimola, poznata i kao cherimoya, manja je od prave graviola i teža je od 200 grama do 1,5 kg. Ima mekano meso i slatki ukus. Najviše se koristi za sokove, dezerte i slatke začine.

Annona squamosa, poznata kao šuga, slična je vrsta kao cherimoya, ali manja je i teža od 100 grama do 500 grama. Ima meko meso i slatkasti ukus. Najčešće se koristi za proizvodnju sokova.

Svaka vrsta graviola ima svoje karakteristike i koristi se u različitim proizvodima i receptima. Sve vrste graviola su bogate hranljivim materijama i imaju mnoge koristi za zdravlje.

Graviola (Soursop): Kada je najbolje jesti

Graviola, poznata i kao soursop, egzotični je sastojak koji ima širok spektar zdravstvenih koristi. Tropsko voće može pomoći u smanjenju upala, regulisanju šećera u krvi i poboljšanju srčanog zdravlja.

Međutim, kada je najbolje jesti graviolu? To zavisi od toga kako želite iskoristiti njene koristi. Ako vam je cilj poboljšanje probave i smanjenje upala, možda ćete poželeti da jedete graviolu nakon ručka ili večere, jer ona može pomoći u digestiji hrane.

Ako ste ciljano tražite prevenciju srčanih bolesti, onda je bolje jesti graviolu ujutru, jer će pomoći u regulisanju krvnog pritiska i smanjenju rizika od srčanih oboljenja.

U svakom slučaju, graviola je ukusna i hranljiva opcija koju bi trebalo uključiti u ishranu. Kontaktirajte svog lekara ili nutricionistu kako biste saznali kako najbolje iskoristiti koristi od ovog ukusnog tropskog voća.

Graviola (Soursop): Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Ako ste uspeli da ga nabavite, važno je znati kako pravilno da ga čuvate kako biste izvukli maksimum iz njegovog ukusa i hranjivih sastojaka.

Soursop ima relativno kratko trajanje, a nakon što je sazreo potrebno ga je brzo konzumirati. Stavite ga u frižider odmah nakon kupovine i držite ga na temperaturi od 2 do 5 stepeni Celzijusa, u plastičnoj kesi ili posudi sa poklopcem. Držite ga dalje od drugih voćki, poput jabuka i banana, koje proizvode etilen gas koji ubrzava proces zrenja i truljenja.

Soursop se može čuvati u frižideru do pet dana, nakon čega će izgubiti svoj intenzivan ukus i teksturu. Ako tražite način da sačuvate soursop na duže vreme, možete da zamrznete njegovo meso. Najbolje je iseći ga na kriške, staviti u plastičnu posudu ili vrećicu za zamrzivač i držati u zamrzivaču do šest meseci. Kada ga izvadite iz zamrzivača, pustite ga da se odmrzne pre upotrebe.

Uz pravilno čuvanje, soursop može da obezbedi uživanje u njegovom ukusu i hranjivim sastojcima tokom dužeg perioda, čineći ga sjajnom opcijom za osvežavajući desert ili napitak.

Graviola (Soursop): Kako spremiti i jesti

Kako bi se spremila graviola, prvo je potrebno izvaditi semenke i kožu. Nakon toga može se jesti sveže ili prerađena u sok ili smuti. Takođe, graviola se može dodati u različita jela kao što su salate, voćne poslastice ili glavna jela.

Postoje mnoge prednosti konzumiranja graviola. Ona je bogata vlaknima, vitaminom C, kalijumom, magnezijumom i gvožđem, što pomaže u jačanju imunog sistema i održavanju zdravlja srca. Takođe, potencijalno može pomoći u borbi protiv raka, u kontroli šećera u krvi i u poboljšanju problema sa jetrom.

Uživanje u ukusnom ukusu graviola, kao i njenim brojnim benefitima, savršen je način da se unesu nutritivni sastojci potrebni za održavanje zdravog života.

Graviola (Soursop): Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Preporučena količina graviola voća je jedna šoljica (oko 150 grama) dnevno, što je dovoljno da se zadovolje dnevni potrebe za njegovim hranjivim materijama. Preterana konzumacija graviola je takođe povezana sa nekim zdravstvenim rizicima, stoga je važno pratiti preporučenu količinu kako bismo imali koristi od ove ukusne i zdrave egzotične voćke.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu