Razlikovanje između implantacijskog krvarenja i menstruacije može biti zbunjujuće, naročito ako pokušavate da zatrudnite. Pojam “implantacijsko krvarenje” odnosi se na krvarenje koje se dešava kada oplođena jajna ćelija postavi u sluzokožu materice, što može rezultirati blagim krvavim ili braonkastim iscjedkom. Sa druge strane, menstruacija je redovni deo menstrualnog ciklusa. U ovom blogu, objasnićemo kako prepoznati razliku između ova dva, kao i druge vezane pojedinosti.
Šta je implantacijsko krvarenje?
Implantacijsko krvarenje predstavlja jedan od prvih znakova trudnoće i javlja se kada se oplođena jajna ćelija usidri u endometrijumu, tj. unutrašnjoj sluzokoži materice. Obično se događa 6-12 dana nakon ovulacije, odnosno oko vreme kada bi trebalo da započne menstruacija, što zbunjuje mnoge žene.
Tipično je blago i kratkotrajno, može trajati nekoliko sati do nekoliko dana, ali nije toliko izraženo kao menstrualno krvarenje. Boja krvarenja može varirati od svetlo roze do tamno smeđe, što je indikacija da je krv starija i da je već neko vreme bila prisutna unutar materice pre nego što je iscurila.
Razlike između implantacijskog krvarenja i menstruacije
Glavne razlike između implantacijskog krvarenja i menstruacije mogu se uočiti u trajanju, obimu krvarenja, kao i pratećim simptomima.
Implantacijsko krvarenje traje daleko kraće od menstruacije – u većini slučajeva nekoliko sati do maksimalno 3 dana. Takođe, količina krvi koja se izgubi tokom implantacijskog krvarenja je znatno manja u odnosu na menstrualno krvarenje. Menstruacija obično traje između 3 i 7 dana, a prate je doslednije i obilnije krvarenje.
Prateći simptomi takođe mogu pružiti uvid u to da li se radi o implantacijskom krvarenju ili menstruaciji. Simptomi poput bolova u grudima, nadutosti, promene raspoloženja, i glavobolje su češći kod menstruacije, dok implantacijsko krvarenje ne mora nužno biti praćeno bilo kakvim drugim simptomima.
Simptomi prateći implantacijsko krvarenje
Dok neke žene mogu proći bez ikakvih simptoma, druge mogu iskusiti nekoliko blagih pokazatelja koji sugerišu na implantacijsko krvarenje. Pored već pomenutog svetloroze ili tamnosmeđeg iscetka, mogući simptomi uključuju blage grčeve u donjem delu stomaka, slične onima koji se javljaju tokom menstruacije, ali obično blaži intenziteta.
Neki mogu osetiti i blagi peckanje ili bockanje u stomaku, nelagodnost u leđima ili čak osjetljivost grudi. Ipak, bitno je napomenuti da ovi simptomi nisu jedinstveno povezani samo sa implantacijom, te ih je teško razlikovati od uobičajenih predmenstrualnih simptoma ili ranih simptoma trudnoće.
Kako da budete sigurni u razliku?
Jedini način da sa sigurnošću znate da li se radi o implantacijskom krvarenju ili menstruaciji je da sačekate i vidite kako se simptomi razvijaju ili da uradite test na trudnoću. Test na trudnoću može dati pouzdane rezultate najranije dve nedelje nakon ovulacije, što odgovara vremenu kada bi implantacijsko krvarenje već trebalo da se dogodi.
Ako sumnjate na trudnoću i imate krvarenje koje je blaže i kraće od običnog menstrualnog, možete uraditi test na trudnoću kod kuće. Ako je rezultat pozitivan, trebalo bi da se obratite svom lekaru za dalje upute. Ako je, međutim, test negativan, a krvarenje se nastavlja kao uobičajena menstruacija, verovatno se ne radi o implantaciji.
Kasanje ili izostanak menstruacije
Kada dođe do izostanka ili kasnjenja menstruacije, to može biti signal da je došlo do trudnoće. Ako menstruacija izostane, a imate razloga da verujete da ste mogli zatrudneti, vreme je za test na trudnoću. S druge strane, postoji i niz drugih razloga zbog kojih menstruacija može izostati ili kasniti, uključujući stres, nagla promena telesne težine, prekomerna fizička aktivnost ili hormonski disbalans.
Uvek je važno pažljivo pratiti svoje telo i prepoznavati promene koje se događaju. Ako primetite bilo kakve neobične simptome ili promene u uobičajenom menstrualnom ciklusu, preporučljivo je obratiti se lekaru.
Na kraju, budite svesni da je svako telo jedinstveno i da se svaka žena različito odaziva na promene u svom tijelu. Pratite svoje simptome, budite u toku sa svojim zdravljem i ne oklevajte da zatražite stručni savet ako vam je potreban.