Izgled cervikalne sluzi, odnosno sekreta prilikom ovulacije kada ste plodni

Ovulacija je ključni trenutak u menstrualnom ciklusu svake žene i predstavlja period kada su šanse za začeće najveće. Jedan od načina na koji žene mogu prepoznati da li su u fazi ovulacije je promena u prirodi cervikalne sluzi. Cervikalna sluz, koju mnogi nazivaju i ovulacijski sekret, menja svoju strukturu, obim i kvalitet u zavisnosti od faze u kojoj se nalazi menstrualni ciklus. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti kako prepoznati plodne dane praćenjem izgleda cervikalne sluzi.

Značaj cervikalne sluzi za plodnost

Cervikalna sluz je prirodna supstanca koju proizvodi grlić materice, a funkcija joj je višestruka. Ona pomaže spermatozoidima da prežive i krenu na put ka jajnoj ćeliji, a istovremeno pruža zaštitu grliću materice. Tokom menstrualnog ciklusa, sluz prolazi kroz razne promene kako bi stvorila optimalne uslove za spermatozoide u dane pred ovulaciju. Prepoznavanje ovih promena može biti korisno da parovi identifikuju plodne dane i povećaju šanse za začeće.

Kako izgleda cervikalna sluz u plodnim danima?

U plodnim danima, tj. danima koji prethode ovulaciji i danima ovulacije, cervikalna sluz postaje elastičnija, prozirnija i klizavija. Često se opisuje kao konzistencija sirovog belanca jajeta. Ovo omogućava spermatozoidima lakše kretanje i povećava šanse za opstanak i oplodnju jajne ćelije. Da biste bolje prepoznali ovu vrstu sluzi, pažljivo posmatrajte promene i koristite papir ili prste da bi ocenili teksturu. Sposobnost sluzi da se rasteže između prstiju bez prekida ukazuje na visoku plodnost.

Promene cervikalne sluzi tokom menstrualnog ciklusa

Osim promena u plodnim danima, cervikalna sluz prolazi kroz različite faze tokom celog menstrualnog ciklusa. Nakon menstruacije, počinje faza u kojoj je najčešće suvo ili je sluz vrlo guste i neprozirne konzistencije, što otežava spermatozoidima pristup. Kako se približavamo ovulaciji, sluz postaje sve više vodenasta i prozirna. Nakon plodnih dana, sluz ponovo postaje gušća i zamućena, čime se smanjuju šanse za začeće.

Metode praćenja cervicalne sluzi za određivanje plodnih dana

Jedna od metoda kojom žene mogu pratiti svoju plodnost je Bilingsova metoda, odnosno metoda praćenja cervikalne sluzi. Ona uključuje svakodnevno beleženje promena u kvalitetu i količini cervikalne sluzi. Takođe, postoji i metoda simptotermalnog praćenja, koja kombinuje praćenje cervikalne sluzi sa merenjem bazalne telesne temperature, što može dati još precizniji uvid u plodne dane. Postoje i moderna tehnološka pomagala u obliku aplikacija za pametne telefone koja mogu pomoći u praćenju i analizi ovih promena.

Preporuke za žene koje prate cervikalnu sluz radi povećanja šansi za začeće

Za žene koje prate cervikalnu sluz kako bi povećale šanse za začeće preporučuje se da vode dnevnik promena i da se uzdržavaju od upotrebe lubrikanata i spermicida, jer oni mogu menjati prirodu sluzi i ometati njenu funkciju. Takođe, preporučuje se redovan seksualni odnos tokom plodnih dana, naročito na dan kada sluz postigne vrhunac svoje kvalitete, tj. kada liči na belance jajeta. Najvažnije je da budete strpljive i ustrajne u praćenju promena, jer prepoznavanje plodnih dana može zahtevati neko vreme dok ne postanete veterane u tumačenju signala koje telo šalje.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu