Japanska jabuka, poznata i kao Persimon ili kaki, je voće koje je sve popularnije u ishrani zbog svojih nutritivnih svojstava. Ovo voće ima nisku kalorijsku vrednost, bogato je vitaminima i mineralima, a ima i brojne benefite za zdravlje. U ovom članku ćemo se bliže upoznati sa japanskom jabukom, njenom nutritivnom vrednošću i zdravstvenim benefitima.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Nutritivna tablica
Hranjive vrijednosti po 100g:
Energetska vrijednost – 127 kcal
Masti – 0,4g
Ugljikohidrati – 31,2g
Vlakna – 3,6g
Proteini – 0,6g
Vitamin A – 81µg
Vitamin C – 21mg
Kalcij – 20mg
Željezo – 0,3mg
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Proteini (sadržaj proteina)
Japanska jabuka, takođe poznata kao Persimon ili kaki, ima relativno mali sadržaj proteina, koji iznosi oko 0,6 grama na 100 grama voća. Međutim, japanska jabuka je bogata drugim hranljivim sastojcima, uključujući vlakna, vitamine i minerale kao što su vitamin A, vitamin C, vitamin E, beta-karoten, kalcijum, magnezijum, kalijum i fosfor. Stoga, iako neće biti vaš glavni izvor proteina, japanska jabuka može biti sjajan dodatak vašoj ishrani zbog svojih drugih hranljivih sastojaka.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Japanska jabuka (Persimon ili kaki) je slatko voće koje može zadovoljiti vašu potrebu za slatkim, ali i pružiti mnoge nutritivne koristi. Kada govorimo o sadržaju ugljenih hidrata, japanska jabuka ima oko 15 grama ugljenih hidrata po voćki. Međutim, većina ovih ugljenih hidrata čine prirodni šećeri, koji telo postepeno koristi kao izvor energije. Ova voćka je takođe bogata vlaknima, koja pomažu u održavanju zdrave probave i sprečavaju nagli porast šećera u krvi. Uz svoj ukusan ukus, japanska jabuka je odličan dodatak zdravoj ishrani.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Masti (sadržaj masti)
Ova voćka sadrži veoma malo zasićenih masti, a bogata je nezasićenim mastima koje su ključne za održavanje zdravlja srca i smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti. Japanska jabuka takođe sadrži i omega-3 masne kiseline, koje su poznate po svom antiupalnom delovanju i koristi za zdravlje mozga. Stoga, kada sledeći put birate voće za svoju ishranu, razmislite o japanskoj jabuci kao odličnom izboru sa zdravim sadržajem masti.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Ovo voće je naročito bogato vitaminom A, C i K, kao i kalijumom, bakrom i manganezom. Jedna japanska jabuka može da zadovolji čak 80 odsto dnevnih potreba za vitaminom A, što pruža izuzetne pogodnosti za održavanje zdravih očiju i kože. Takođe, obilje vitamina C podržava imunološki sistem, a mangan igra važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata i formiranju zdrave kože i kostiju.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Kalorije (sadržaj kalorija)
Ovo voće sadrži oko 70 kalorija po srednjoj jabuci (oko 168 grama). Osim što su niskokalorične, japanske jabuke su bogate antioksidansima, hranjivim materijama i vlaknima, što je razlog zašto su odličan izbor za zdravu užinu ili desert. Važno je napomenuti da japanske jabuke nisu isto što i standardne jabuke po kaloričnoj vrednosti i sadržaju nutrijenata.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Benefiti za zdravlje
Japanska jabuka je bogata antioksidansima koji pomažu u borbi protiv starenja, čuvaju srce i sprečavaju različite bolesti. Ovaj plod sadrži i visok nivo vitamina A i C, koji su ključni za održavanje zdravog kardiovaskularnog sistema. Takođe, japanska jabuka je bogata dijetetskim vlaknima, koja pomažu u regulaciji probave i sprečavanju konstipacije.
Osim toga, japanska jabuka može da pomogne u regulaciji krvnog pritiska i smanjenju nivoa holesterola. Sadrži i antiinflamatorne supstance koje pomažu u smanjenju upala u telu.
Zbog niskog glikemijskog indeksa, japanska jabuka se često preporučuje dijabetičarima kao zdrava alternativa drugim vrstama voća sa visokim nivoom šećera u krvi.
Ukratko, japanska jabuka je veoma zdrava i ukusna opcija za ishranu, sa brojnim zdravstvenim beneficijama koje ne treba zanemariti.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Rizici za zdravlje
Japanska jabuka sadrži visok nivo fruktoze, što može izazvati probleme poput nadutosti, gasova i dijareje kod osetljivih ljudi. Takođe, prisustvo kumulativnog iritanta u kaki plodu, koji se može nakupiti u organizmu, može uticati na funkciju srca i krvnih sudova.
Osim toga, za neke ljude, kaki plod može biti opasan zbog prisustva određenih enzima koji oksiduju alkohol u organizmu i mogu da izazovu crvenilo lica, ubrzan srčani ritam i krvni pritisak.
Kako bi se izbegli ovi rizici, preporučljivo je konzumirati japansku jabuku umereno i pratiti reakcije organizma. Osobe koje su osetljive na fruktozu, kao i one koje pate od kardiovaskularnih problema, trebalo bi da se posavetuju sa lekarom pre konzumacije kaki ploda.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Alergije
Srećom, japanska jabuka nije uobičajeni alergen i retko izaziva alergijske reakcije. Ipak, neki ljudi mogu biti alergični na njene sastojke, poput tanina i drugih polifenola.
Simptomi alergije na japansku jabuku mogu uključivati svrab i oticanje u ustima i grlu, osip na koži, probavne smetnje i čak anafilaktički šok u najtežim slučajevima.
Ako sumnjate da ste alergični na japansku jabuku, obratite se lekaru da biste dobili dijagnozu i preporuke za dalje postupanje. U svakom slučaju, važno je da pažljivo pratite potencijalne alergijske reakcije i izbegavate konzumiranje ovog voća ako postoji rizik od reakcije.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Različite vrste koje postoje
Ovaj slatki plod formira se iz stabla koje može da poraste u visinu i do 12 metara. Postoje dve glavne vrste: astringentne i non-astringentne, razlikuju se po teksturi i ukusu.
Astringentne sorte japanske jabuke, poput Hachiya, imaju kiselkasto slatki ukus i mekšu teksturu. One se beru kad su potpuno zrele i omekšale, inače su mogle da izazovu gorak ukus. Ove sorte savršen su izbor za kulinarske recepte, ali i za ishranu, jer sadrže više vitamina C.
Non-astringentne sorte japanske jabuke, kao što su Fuyu, imaju hrskaviju teksturu i blag ukus, što ih čini savršenim izborom za užinu i desert. Ove sorte mogu da se jedu malo tvrđe i nisu kisele, kao astringentne sorte.
Bilo koja vrsta japanske jabuke koju izaberete, možete biti sigurni da birate zdravu opciju, bogatu vitaminima i antioksidansima.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Kada je najbolje jesti
Japanska jabuka je najslađa kada je potpuno zrela, što obično znači da treba da bude mekana i da ima narandžastu boju. Osim toga, možete da ga jedete kada je još uvek malo tvrdo, ali ne i previše zeleno.
Japansku jabuku treba čuvati na sobnoj temperaturi dok ne sazri. Posle nekoliko dana, kada postane mekša, možete da je čuvate u frižideru. Takođe, možete da je zamrznete i koristite u kasnijim receptima.
Ukratko, najbolje vreme za jelo japanske jabuke je kada je ona potpuno zrela, meka i slatka. Uživajte u ovom jesenjem voću na različite načine i iskoristite njegove sve izuzetne nutritivne vrednosti.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Kada kupujete japansku jabuku, izaberite one koje su zdrave i čvrste, bez znakova truljenja ili mekog dela. Možete ih čuvati na sobnoj temperaturi, ali trebate biti oprezni da ih ne držite na direktnoj sunčevoj svetlosti. Za bolje očuvanje, kaki držite u frižideru na temperaturi od 4-7 °C. Tako se mogu održati svežima i do 2-3 nedelje.
Za čuvanje kakija ne trebate koristiti plastiku ili vrećice, jer će plod brzo početi da truli i mekšaće. Ako imate zrelog kaki ploda, odmah ga pojedite jer je kvalitetniji za konzumaciju u tom trenutku. Inače, nezreo kaki se može održati i do nekoliko nedelja do mesec dana u pravilnim uslovima skladištenja.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Kako spremiti i jesti
Kad dođe vreme za konzumiranje japanske jabuke, bitno je znati da neće biti ukusna ako nije dobro zrela. Zreo plod ima meko meso sa čvrstim jezgrom, po kojem se jabuka i deli na polovine, pa se između jezgra i kore lako izvadi slatko i ukusno meso.
Osim što se može jesti sirova, japanska jabuka se može koristiti u različitim slasticama, kolačima, kao i u kombinaciji sa drugim voćem i povrćem.
Jedan od najjednostavnijih načina da uživate u japanskoj jabuci je da je jednostavno dodate u vašu jutarnju smuti. Možete je takođe iseći na komade i dodati u salatu ili napraviti dezert od nje. Prosto uzmete nekoliko zrelih japanskih jabuka, očistite ih i potopite u sirup od šećera i vode, sa kašičicom cimeta. To ostavite da se ohladi i obično se servira sa sladoledom ili kolačima.
Sada kada znate kako se priprema i jede japanska jabuka, iskoristite priliku da uvedete ovu ukusnu i zdravu voćku u vašu ishranu.
Japanska jabuka (Persimon ili kaki): Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Uz svoj slatkasti ukus, ovo voće je i izuzetno bogato hranljivim materijama, poput vitamina A, C i K, kao i željeza i kalcijuma. Kada je reč o veličini porcije, preporučuje se konzumacija jednog do dva ploda dnevno, u zavisnosti od kalorijskih potreba i individualnih ciljeva. Ova voćka može biti odlična zamena za slatkiše i grickalice visoke u kalorijama, pružajući nam zadovoljstvo i korist za zdravlje.