Jicama je egzotično povrće poreklom iz Meksika, koje je postalo popularno u svetu zbog svog ukusa i nutritivnih benefita. Ova zdrava namirnica je niskokalorična, bogata vlaknima i vitaminima, a ukusna je i osvežavajuća. U ovom članku istražujemo nutritivnu tablicu jicame, kaloričnu vrednost i prednosti koje ima po vaše zdravlje.
Jicama (Meksički krompir): Nutritivna tablica
Energetska vrijednost: 38 kcal
Masnoće: 0,1 g
Zasićene masti: 0 g
Trans masne kiseline: 0 g
Holesterol: 0 mg
Natrij: 4 mg
Ugljikohidrati: 8,4 g
Dijetne vlaknine: 1,8 g
Šećeri: 1,8 g
Proteini: 0,6 g
Vitamin A: 0%
Vitamin C: 20%
Kalcijum: 1%
Gvožđe: 1%
Jicama (Meksički krompir): Proteini (sadržaj proteina)
Iako jicama (mexican yam bean) nije poznata kao bogat izvor proteina, sadrži oko 1,7 grama proteina na 100 grama sirovog povrća. Iako je ovo manje količina proteina u odnosu na druge izvore, jicama je bogata drugim nutrijentima kao što su vlakna, vitamini i minerali. Zbog svog sastava, jicama može biti korisna dodatna namirnica u vegetarijanskoj ishrani koja često nedostaje vlakana, a može pomoći i u regulisanju nivoa šećera u krvi. Uz to, jicama može da se pripremi na razne načine i koristi u raznim jelima.
Jicama (Meksički krompir): Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Jicama ili meksički krompir je ukusno korenasto povrće koje se tradicionalno koristi u meksičkoj kuhinji. Ovo povrće je takođe izvor korisnih hranljivih materija i ugljenih hidrata. U jednom serviranju od 100 grama, jicama sadrži 18 grama ugljenih hidrata, od kojih su 4 grama dijetalna vlakna. Ovo povrće ima nizak glikemijski indeks, što znači da neće drastično podići nivo šećera u krvi. Jicama je dobar izbor za one koji žele da unose ugljene hidrate, ali žele da pazite na niski glikemijski indeks namirnica.
Jicama (Meksički krompir): Masti (sadržaj masti)
Jicama, ili meksički krompir, je hrana bogata hranljivim sastojcima, a niska je u mastima. U jednoj šolji isečene jicame sadrži samo 0,2 grama masti. To čini ovu namirnicu idealnom za one koji vode računa o svom unosu masti, a žele da povećaju unos vlakana. Jicama je takođe bogata prehrambenim vlaknima koja pospešuju varenje i osećaj sitosti. Može se koristiti u svežim salatama, kao dodatak u obrocima i u grickalicama.
Jicama (Meksički krompir): Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
U 100 grama jicame nalazi se oko 34% preporučenog dnevnog unosa vlakana, što je značajno za zdravlje probavnog sistema. Takođe, ova namirnica je bogata vitaminom C, koji igra važnu ulogu u održavanju zdravog imunog sistema, kostiju i kože. Jicama sadrži i minerale kao što su kalijum, magnezijum, gvožđe i fosfor, koji su važni za održavanje zdravog krvnog pritiska, mišića i kostiju. Ukratko, uključivanje jicame u ishranu može biti sjajan način za dobijanje vitamina i minerala koji su neophodni da bi telo ostalo zdravo.
Jicama (Meksički krompir): Kalorije (sadržaj kalorija)
Na 100 grama jicame, kalorijski sadržaj se kreće između 35 i 40 kalorija. Ovo voće je takođe bogato vlaknima, vitaminom C i antioksidantima koji pomažu u održavanju zdravlja krvnih sudova i srca. Jicama se može jesti sirova, kuvana ili pečena, a njena blago slatkasta i hrskava aroma čini je popularnom sastojkom u mnogim latinoameričkim jelima. Ova namirnica pruža malo kalorija i mnogo korisnih hranljivih sastojaka, što je čini velikom opcijom za one koji žele da održe zdrav način ishrane.
Jicama (Meksički krompir): Benefiti za zdravlje
Ova biljka je niska u kalorijama, dugo osećaš sitost, a bogata je vlaknima koja poboljšavaju probavu i regulišu nivo šećera u krvi. Takođe sadrži vitamin C koji jača imunološki sistem, kao i kalijum koji podržava zdravlje srca.
Jicama je takođe bogata antioksidansima koje pomažu u sprečavanju raka, smanjuju upalu i usporavaju proces starenja. Osim toga, odlična je i za kožu, jer sadrži vitamin E, koji pomaže u hidrataciji kože i smanjuje izgled bora i ostalih oštećenja.
Ukratko, jicama je izuzetno hranljiv i ukusan dodatak bilo kojem obroku, a njeni benefiti za zdravlje su brojni.
Jicama (Meksički krompir): Rizici za zdravlje
Jicama sadrži inulin, vrstu ugljenih hidrata koji se ne može lako razgraditi u našim crevima, što može dovesti do povećanja gasova u crevima, što uzrokuje nadutost i neugodnu probavu.
Takođe, jicama može izazvati alergije kod nekih ljudi, slično kao što se to može desiti sa drugim namirnicama kao što su kikiriki ili morski plodovi. Alergijski simptomi mogu uključivati kožne osipe, oticanje jezika i otežano disanje.
Kao i kod ostalih vrsta hrane, najbolje je da jicama konzumirate sa umerenošću i da obratite pažnju na kako vaše telo reaguje tokom probave. Ako primetite bilo kakve simptome neugodnosti, razmislite o smanjenju količine ili izbegavanju jicame.
Jicama (Meksički krompir): Alergije
Alergija na jicamu nije česta, ali može biti ozbiljna. Simptomi alergije mogu uključivati oticanje usana, jezika ili grla, osip ili crvenilo po koži, mučninu, povraćanje i teškoće u disanju. U nekim slučajevima, alergija može dovesti do anafilaktičkog šoka, koji je opasan po život.
Ako imate simptome alergije nakon konzumiranja jicame, trebali biste odmah potražiti medicinsku pomoć. Ako već znate da ste alergični na jicamu, izbegavajte je i sve proizvode koji sadrže jicamu. Uvek pročitajte sastojke na etiketi hrane i pitajte u restoranima što sadrži jicamu pre nego što naručite jelo. Ako ste alergični na jicamu, najbolje bi bilo da se posavetujete sa lekarom ili alergologom o tome kako izbegavati ove namirnice i šta možete da jedete umesto jicame.
Jicama (Meksički krompir): Različite vrste koje postoje
Ovaj korenasto povrće sadrži puno vlakana, vitamina C i minerala poput gvožđa i kalijuma. Uz to, jicama nema masti i rafinisanog šećera, pa se često koristi u dijetama.
Postoje tri glavne vrste jicama: mala, srednja i velika. Mala jicama ima po želji, crnim tragovima i nije previše slatka. Srednja jicama je lepo oblikovana, sa svetlijom bojom i prijatnijeg ukusa. Velika jicama je ovalna, velika i slatka, sa tankom smeđom kore.
Pored ovih osnovnih vrsta, postoje i mnoge druge vrste, uključujući jicama dulce, koju karakteriše slatki ukus, i jicama amarga, koja ima gorak ukus i sadrži otrovnu supstancu u sirovom obliku. Jicama se može jesti sirova, kuvana ili pečena, a pogodna je za salate, čips, čorbe ili priloge jelima.
Kao zdrav izbor, jicama ima puno potencijala da unese raznovrsnost u vašu ishranu i da vam pruži koristi. Bilo koju vrstu jicame da odaberete, znajte da ćete se poslužiti ukusnom i hranjivom hranom.
Jicama (Meksički krompir): Kada je najbolje jesti
Jicama se može jesti tokom cele godine, ali najbolje vreme za njeno konzumiranje je tokom letnjih meseci. Ovaj period je idealan kada je voće potpuno sazrelo i kada ima najbolji ukus. Kada birate jicamu, birajte one koje su tamnog plavog korena sa sjajnom površinom i bez bilo kakvih ogrebotina ili neravnina na koži.
Možete uživati u jicami na različite načine. Možete je koristiti kao zamenu za krastavce ili jabuku u salatama, napraviti ukusan slatki sok od nje ili je dodati u punč ili voćne koktele. Jicama je takođe odličan dodatak mnogim glavnim jelima, kao što su supa, omleti i pečenje.
Sve u svemu, jicama je izvrstan izvor vlakana i antioksidanata, te je sjajna alternativa ostalim voćima i povrću. Uzmite u obzir upotrebu jicame u svom jelovniku tokom letnjih meseci, kada je najbolje vrijeme za njenu konzumaciju.
Jicama (Meksički krompir): Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Kao prvo, jicama se čuva na hladnom i suvom mestu, po mogućnosti u frižideru. Ovakvo čuvanje će produžiti njen vek trajanja, koji varira u zavisnosti od toga da li je jicama isečena ili ne.
Ako je jicama isečena, može se čuvati do tri dana u frižideru. Ako nije isečena, može da stoji do dve nedelje na sobnoj temperaturi, jer će suviše niska temperatura izazvati promene u njenom ukusu i teksturi.
Pre nego što je isečete, važno je da jicamu dobro operete i osušite, kako biste uklonili sve nečistoće i suvišnu vlagu. Ako nećete da je odmah upotrebite, možete je oljuštiti i iseći na kockice, pa zamrznuti u posebnim kesicama.
Kao hranljiv i ukusan dodatak u salatama, kao dodatak u gulašima ili prilog jicama nikako ne bi trebalo da izostane iz vaše kuhinje, a ovi saveti će vam pomoći da uvek imate kvalitetno voće na raspolaganju.
Jicama (Meksički krompir): Kako spremiti i jesti
Među glavnim prednostima jicame su niski glikemijski indeks, visok sadržaj vlakana, vitamina C i antioksidanasa. Osim toga, jicama je niskokalorična, što je čini idealnom za one koji paze na unos kalorija.
Spremanje jicame je jednostavno – samo je ogulite i isecite na kriške ili štapiće. Možete je jesti sirovu, ili je kratko propržiti na tiganju, uz dodatak raznih začina po želji.
Jicama se može koristiti i kao zamena za krompir – umesto kupovine običnog krompira, zamenite ga jicomom za ukusniji, zdraviji obrok. Jicama je takođe savršena kao dodatak salatama, ili kao prilog uz jela od mesa i ribe.
Uz to, jicama se može naći u prodavnicama zdrave hrane u obliku brašna i čipsa, pa čak i u sokovima. Dakle, ne oklevajte da probate jicamu i uživate u njenim brojnim nutritivnim prednostima.
Jicama (Meksički krompir): Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Jicama, poznata i kao meksički krompir, je ukusan i niskokaloričan izvor vlakana, vitamina i minerala. Međutim, bitno je pravilno odrediti veličinu porcije kako bismo uneli adekvatnu količinu hranljivih sastojaka, a ne pretvorili niskokaloričnu hranu u visokokaloričnu. Preporučena količina jicame za jednu porciju je oko 100 grama, što odgovara jednoj manjoj jicami veličine jabuke. Uz to, preporučljivo je da se konzumira u kombinaciji sa drugim namirnicama koje će osigurati adekvatan unos hranljivih sastojaka tokom dana.