Kada bebe počinju da se prevrću?

Razvoj bebe je fascinantno putovanje koje svaki roditelj iščekuje s velikom radoznalošću i nestrpljenjem. Jedan od prvih i najočekivanijih prekretnica u fizičkom razvoju bebe je trenutak kada počne da se prevrće. Ova veština nije samo pokazatelj fizičkog napretka, već i važna etapa u razvoju motoričkih sposobnosti koje će formirati temelj za kasnije faze razvoja, kao što su sedenje, puzanje i hodanje. U narednim delovima teksta ćemo detaljnije govoriti o aspektima koji su povezani sa ovim važnim dostignućem u razvoju beba.

Prepoznavanje znakova spremnosti

Roditelji često s nestrpljenjem iščekuju prvo prevrtanje svoje bebe. Obično, bebe počinju da se prevrću između 3. i 4. meseca života, mada se to može razlikovati od deteta do deteta. Neki mogu razviti ovu sposobnost ranije, već oko 2. meseca, dok drugi možda neće početi da se prevrću do 6. meseca. Pre nego što bebe počnu da se prevrću, roditelji mogu primetiti određene signale koji ukazuju na to da beba počinje da radi na razvoju te veštine. Na primer, beba će početi češće da leži na stomaku i podiže glavu, što je preduslov za prevrtanje. Takođe, roditelji mogu primetiti kako njihova beba pokušava da se osloni na ruke ili da fulgama nogama dok leži na leđima, kao pripremu za prevrtanje.

Razvoj motoričkih veština i jačanje mišića

Prevrtanje zahteva korišćenje različitih mišićnih grupa, uključujući mišiće vrata, ramena, stomaka i leđa. Kako bi beba savladala ovu veštinu, važno je da ima priliku često da vežba ležanje na stomaku za vreme budnosti, što roditelji često nazivaju “tummy time”. Ovo pomaže u jačanju mišića koji su potrebni da beba može da kontroliše svoje telo i da se prevrne. Prilikom ležanja na stomaku, beba podiže glavu i gleda oko sebe, a upravo ta akcija jača mišiće vrata i gornjeg dela tela.

Podrška i podsticanje prevrtanja

Roditelji mogu igrati aktivnu ulogu u podsticanju svojih beba da se prevrte. Podrška može biti pružena kroz igru i davanje igračaka koje će privući pažnju bebe, te ih podstaći da se okrenu da bi ih dosegle. Roditelji takođe mogu lagano masirati bebin stomak ili izvoditi lagane vežbe sa nogicama i rukicama, što takođe može doprineti jačanju mišića potrebnih za prevrtanje. Vrlo je važno da se roditelji i dalje drže uputstava o sigurnosti, kao što je da beba uvek spava na leđima, kako bi se izbegao rizik od SID-a (Sudden Infant Death Syndrome).

Sigurnost i prevencija povreda

Kada beba počne da se prevrće, to predstavlja novi set izazova u pogledu sigurnosti. Bebama može biti zanimljivo da istražuju svoje nove sposobnosti, ali to takođe znači da roditelji moraju biti još oprezniji da osiguraju bezbedno okruženje. To uključuje uklanjanje opasnih predmeta iz blizine, osiguravanje da područje gde beba boravi nema oštre ivice ili predmete koji mogu uzrokovati povrede, kao i pažljivo nadgledanje bebe za vreme igre. Takođe, kada beba počne redovno da se prevrće, vreme je da se počne koristiti zaštitna ograda za krevetac, ukoliko već nije postavljena, te da se poduzmu mere da se beba ne ostavlja bez nadzora na površinama sa kojih bi mogla pasti kao što su kreveti ili sofe.

Individualni tempo razvoja

Na kraju, važno je naglasiti da svaka beba razvija veštine sopstvenim tempom. Dok je prevrtanje između 3. i 4. meseca uobičajeno, ne treba da zabrinjava ukoliko se to ne desi tačno u tom periodu. Neki roditelji mogu postati zabrinuti ako njihova beba kasni sa nekom od razvojnih prekretnica. Ako postoji bilo kakva briga o razvoju bebe, konsultovanje pedijatra je najbolji korak. Pedijatar može proceniti razvoj deteta i dati korisne savete ili preporučiti dalje korake ukoliko je to potrebno. Bitno je ne poređivati svoju bebu sa drugima i pružiti joj potrebnu podršku i vreme da sama dostigne različite faze u razvoju.

Zaključno, prevrtanje je uzbudljiv trenutak za svakog roditelja i ključni korak u razvoju bebe. Roditelji bi trebalo da pruže podršku i bezbedno okruženje dok prate razvoj svog deteta i uživaju u svakom trenutku njegovog odrastanja. Kroz strpljenje, ljubav i podršku, roditelji mogu pomoći svojoj bebi da razvija veštine koje su joj potrebne za zdravo odrastanje.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu