Čekanje na dolazak novog člana porodice je uzbudljiv period pun iščekivanja i nadanja. Jedan od najmagičnijih trenutaka tokom trudnoće svakako je onaj kada buduća mama prvi put oseti pokrete svoje bebe. Ovi nežni, a ponekad i intenzivni pokreti, pružaju osjećaj neposrednog kontakta i veze sa bebom, dajući još jednu dimenziju majčinstvu već pre rođenja.
Koji faktori utiču na osećaj bebinog kretanja?
Neke majke mogu da osete pokrete bebe već između 16. i 25. nedelje trudnoće. Ipak, mnogi faktori mogu uticati na to kada će trudnica početi da oseća prve pokrete svoje bebe. Ovi faktori uključuju debljinu stomaka, položaj posteljice, fizičku konstituciju majke, ali i aktivnost samog deteta. Primirje, žene koje su već bile trudne često osećaju pokrete ranije nego prvorotke, jer bolje prepoznaju osećaj koji bebin pokret izaziva.
Kako prepoznati prve pokrete bebe?
Prvo osećanje bebinog pokreta može varirati od žene do žene. Neki opisuju osećaj kao ‘leptiriće’ u stomaku, blago ‘bubnjanje’ ili poput blagih ‘burića’. Početni pokreti su često slabi i nepravilni, te ih je lako prevideti ili ih pomešati sa stomačnim gasovima ili probavom. Kako vreme prolazi, pokreti postaju snažniji i češći, a trudnica ih jasno prepoznaje kao bebine udarce, okretaje ili protezanje.
Učestalost i jačina bebinog kretanja
Okvirno između 24. i 28. nedelje trudnoće, očekuje se da će pokreti postati regularniji. Majke mogu početi da prate učestalost i jačinu pokreta, što može biti i dobar pokazatelj bebinog zdravlja. Generalno, očekuje se da beba ima barem 10 pokreta u periodu od dva sata, mada je ovaj broj veoma individualan. Ako trudnica primeti znatno smanjenje pokreta ili promenu u njihovom ritmu, savetuje se da kontaktira svog lekara ili babicu.
Kada se obratiti lekaru?
Nagli prekid ili umanjen broj bebinog kretanja može biti znak da nešto nije u potpunosti u redu i tada je neophodno obratiti se lekaru. Takođe je važno da buduće majke prate svoje telo i sve promene koje se s njim odigravaju. Konsultacija sa stručnim licem može biti od ključne važnosti kako za zdravlje majke, tako i za zdravlje bebe. Iskustva trudnica sa osećanjem pokreta njihovih beba su različita, pa ne treba osećati zabrinutost ukoliko se pokreti osete nešto kasnije u odnosu na opšte smernice.
Kako poboljšati vezu sa bebom kroz osećaj bebinog kretanja?
Bebin pokret u stomaku je ne samo znak da se beba razvija i raste, već je i prilika za buduće roditelje da se povežu sa svojim nerođenim detetom. Razgovor sa bebom, puštanje muzike, lagani dodiri i maženje stomaka su načini kako se može dodatno podstaknuti beba na pokrete, čime se stvara još dublja emotivna veza pre rođenja. Neki roditelji čak počinju i da prepoznaju obrasce u bebinoj aktivnosti, identifikujući vreme kada je beba najaktivnija ili kada odmara.
Proces trudnoće je jedinstven za svaku ženu i svaku bebu, a osećaj bebinog kretanja je jedan od najlepših aspekata čitavog iskustva. Svedočiti kako se mali život razvija unutra je ne samo fascinantno, već pruža i neopisiv osećaj sreće, bliskosti i zajedništva između majke i deteta koje jedva čekaju da se upoznaju oči u oči.