Kada možete saznati pol vaše bebe tokom trudnoće?

Kada otkrivanje pola bebe dolazi u pitanje, uzbuđenje i iščekivanje su često mešane emocije koje osećaju budući roditelji. Ovaj trenutak ne predstavlja samo mogućnost da saznate da li ćete imati sina ili kćerku, već i priliku da dodatno povežete sa svojim nerođenim detetom. U vremenu moderne medicine, postoje različiti načini da se otkrije pol deteta tokom trudnoće, od kojih svaki ima svoje vreme, tačnost i potencijalne rizike. U ovom blogu ćemo istražiti neke od najčešćih metoda i pravo vreme kada se one mogu iskoristiti.

Ultrazvuk – najpopularniji način otkrivanja pola

Ultrazvuk je verovatno najpoznatija i najčešća metoda kojom se može saznati pol deteta. Najranije se pol može utvrditi pomoću ultrazvuka u drugom trimestru, obično između 18. i 22. nedelje trudnoće. Tokom ovog pregleda, lekar ili tehničar uzima u obzir položaj bebe i vidljivost genitalnih organa kako bi dao procenu. Iako ultrazvučno određivanje nije 100% tačno, tačnost može biti veća od 90% ako su uslovi povoljni i ako iskusni tehničar vrši pregled.

Nebinvazivni prenatalni testovi (NIPT)

Neki roditelji se odlučuju za neinvazivne prenatalne testove (NIPT), koji se mogu obaviti već od 10. nedelje trudnoće. Ovi testovi podrazumevaju uzimanje uzorka krvi od majke kako bi se analizirale slobodno plivajuće DNK ćestice deteta u majčinoj krvi. Osim što omogućuju rano otkrivanje genetskih abnormalnosti kao što je Daunov sindrom, oni takođe mogu otkriti i pol deteta. NIPT testovi su izuzetno precizni kada je u pitanju određivanje pola, sa tačnošću od preko 99%.

Amniocenteza i horionska biopsija vilusa (CVS)

Amniocenteza i horionska biopsija vilusa (CVS) su dve invazivne dijagnostičke procedure koje se koriste za detektovanje genetskih i hromozomskih abnormalnosti. Amniocenteza se obično obavlja između 15. i 20. nedelje, dok se CVS vrši između 10. i 12. nedelje trudnoće. Osim što pružaju informacije o eventualnim genetskim problemima, ovi testovi takođe mogu tačno odrediti pol deteta. Ali, zbog rizika od komplikacija kao što su pobačaj ili infekcija, oni nisu rutinski preporučeni za otkrivanje pola osim ako ne postoji medicinska indikacija.

3D i 4D ultrazvučni pregledi

3D i 4D ultrazvučni pregledi pružaju detaljnije slike bebe u materici i mogu se obaviti u drugom ili trećem trimestru. Osim što nude bolji vizuelni doživljaj, mogu pomoći u preciznijem utvrđivanju pola deteta u odnosu na standardni 2D ultrazvuk. Međutim, i dalje važi pravilo da su tačnost i mogućnost određivanja pola zavisni od položaja bebe u toku pregleda.

Rodenje – konačno otkriće

Bez obzira na sve dostupne tehnologije i testove, neke porodice odlučuju da čekaju rođenje bebe kako bi saznali pol. Ovo može biti posledica ličnog izbora, kulturnih verovanja ili želje da se sačuva element iznenađenja. Krajnji, a ujedno i 100% tačan način da se sazna pol deteta jeste njegovo rođenje, kada svi nedoumice nestaju.

Kao zaključak, vreme i način na koji će roditelji saznati pol svoje bebe fleksibilno je i zavisi od ličnih preferencija, medicinskih preporuka i metode koja se koristi. Ono što je najvažnije jeste da, bez obzira na metod koji se izabere, ovo saznanje doprinosi jednoj od najuzbudljivijih i najemotivnijih epizoda u životu, u iščekivanju dolaska novog člana porodice.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu