Kako se razvoj bebe odvija, roditelji s nestrpljenjem iščekuju svaki novi pokret i prekretnicu u rastu svoje mališane. Jedan od važnih trenutaka u razvoju beba je kada počnu da se prevrću. To je veliki korak za bebe jer označava početak nezavisnog kretanja i ispitivanje sveta oko sebe. Ova prekretnica se obično dešava unutar prvih nekoliko meseci bebinog života, ali kao i kod svih aspekata rasta i razvoja, svako dete je jedinstveno i razvija se svojim tempom.
Šta znači prevrtanje za razvoj bebe?
Prevrtanje je prvi veliki pokret koji beba sama inicira. U početku, beba uči da kontroliše glavu, prati pogledom objekte, a zatim razvija jaču muskulaturu vrata, ramena i leđa, koja joj je potrebna za prevrtanje. Kada beba nauči da se prevrće sa stomaka na leđa i obrnuto, njoj se otvara potpuno nova perspektiva okoline u kojoj boravi. Ova sposobnost nije samo fizički razvoj, već stavlja temelje za dalji razvoj motoričkih veština, kao što su puzanje i hodanje.
Kada se bebe obično počnu prevrtati?
Većina beba počinje da pokazuje sposobnost prevrtanja negde između 3. i 6. meseca života. Neki mališani se mogu prevrnuti već sa 3 meseca, dok će drugi ovo postići tek oko 6. meseca. Bitno je razumeti da je širok raspon normalan i da ne postoji jedinstveni “pravi” trenutak za ovo dostignuće. Neke bebe prvo nauče da se prevrnu sa stomaka na leđa, što je često lakše zbog razvoja mišića i gravitacije, dok drugima prvo uspeva suprotan smer.
Kako možete podstaknuti prevrtanje?
Podsticanje bebe da se prevrće možete započeti već od prvih dana života bebe, kroz igru i nežno vežbanje. Ležanje na stomaku dok je beba budna i pod nadzorom (tzv. “tummy time”) je veoma bitno za jačanje mišića koji su ključni za prevrtanje. Postavljajte zanimljive igračke malo izvan dohvata bebe kako biste podstakli njen pokret. Takođe, budite uzor svojoj bebi pokazujući joj pokrete prevrtanja dok je držite i igrajte se sa njom, da bi podražavala vaše pokrete.
Koje su uobičajene brige kada je u pitanju prevrtanje?
Rodičevska briga je sastavni deo odgajanja deteta, pa ni briga oko prevrtanja nije izuzetak. Ukoliko vaša beba nije počela da se prevrće unutar očekivanog vremenskog okvira, možete razgovarati sa pedijatrom. On ili ona može proveriti da li postoji neka prepreka u bebinom razvoju. Isto tako, kada beba počne da se prevrće, važno je preduzeti odgovarajuće mere sigurnosti, posebno kada je reč o spavanju i igri na visokim površinama. Nikad ne ostavljajte bebu bez nadzora na krevetima, pelenskim stolovima i drugim mestima sa kojih se može okrenuti i pasti.
Šta dalje nakon prevrtanja?
Kada beba savlada prevrtanje, to je tek početak njenog putovanja ka većoj fizičkoj samostalnosti. Sledeći koraci u razvoju su puzanje, sedenje bez podrške, ustajanje i naposljetku hodanje. Svaki od ovih koraka dolazi sa svojim skupom izazova i avantura, i za bebu i za roditelje. Nastavite da pratite i podstičete bebu u njenom rastu i razvoju, uživajući u svakom njenom novom dostignuću.
Podsećanje na bezbednost i postepeno omogućavanje nezavisnog istraživanja sveta ključni su faktori u podršci razvoja vašeg deteta. Obaveštavanje i bliska komunikacija sa pedijatrom garantuju da se nikakve važne razvojne prekretnice neće propustiti. Svakako, svako dete je jedinstveno i treba mu dopustiti da se razvija u svom ritmu, pružajući mu ljubav i podršku na svakom koraku.