Kako i kada možete saznati pol vaše bebe?

Kada će vas pogledati u oči prvi put, hoće li imati vaš nos, i najzanimljivije od svega – da li je dečak ili devojčica? To su pitanja koja budući roditelji često postavljaju. Razumevanje pola budućeg novorođenčeta često ima veliki emocionalni značaj za roditelje. Zahvaljujući napretku u medicinskim tehnologijama, danas je moguće saznati pol bebe već u ranoj fazi trudnoće. U ovom blogu ćemo detaljno razmotriti kada i kako možete otkriti pol vaše bebe, kao i koje su mogućnosti na raspolaganju.

Ultrazvučni pregled

Jedan od najčešćih načina da saznate pol vašeg deteta je putem ultrazvučnog pregleda. Ultrazvuk koristi zvučne talase visoke frekvencije koji stvaraju sliku vaše bebe u utrobi. Većina roditelja ima šansu da sazna pol deteta tokom drugog trimestra trudnoće, obično između 18. i 22. nedelje. Tokom ovog pregleda, lekar može identifikovati pol deteta analiziranjem njegovih genitalnih struktura na slici ultrazvuka. Međutim, važno je napomenuti da tehnika i ugao snimka mogu uticati na to da li će pol bebe biti jasno vidljiv.

Neinvazivni prenatalni test (NIPT)

Neinvazivni prenatalni testovi su relativno noviji metod i mogu se obavljati već od 10. nedelje trudnoće. Ovi testovi analiziraju malu količinu DNK vaše bebe koja se nalazi u majčinoj krvi da bi se odredio pol deteta, kao i da li postoje neke genetske abnormalnosti. NIPT je veoma tačan kada je u pitanju određivanje pola deteta, ali roditelji bi trebali biti svesni da ovi testovi nisu dostupni svima, budući da se obično preporučuju za trudnice koje imaju povećan rizik od genetskih poremećaja.

Amniocenteza

Amniocenteza je dijagnostička procedura koja se uglavnom vrši kod trudnica koje imaju viši rizik od hromozomskih abnormalnosti. Ovaj postupak podrazumeva uzimanje uzoraka amnionske tečnosti, koja okružuje bebu u materici, i njeno analiziranje. Amniocenteza se obično obavlja između 15. i 20. nedelje trudnoće i može pružiti informacije ne samo o polu deteta već i o broju hromozoma, detektujući potencijalno genetske probleme. Međutim, bitno je znati da postoji mali rizik od komplikacija, uključujući gubitak trudnoće.

Hordocenteza (CVS)

Još jedna opcija za rano otkrivanje pola deteta je korionska vilusna sampunkcija ili CVS. Ovaj test podrazumeva uzimanje uzoraka ćelija sa mesta gde će se razviti posteljica, koji se zatim testiraju na genetske abnormalnosti i pol deteta. CVS se može obaviti između 10. i 13. nedelje trudnoće. Kao i amniocenteza, CVS nosi određene rizike, tako da se najčešće preporučuje samo ako postoji medicinska indikacija.

Druge metode i mitovi

Pored medicinskih procedura koje smo naveli, postoje i brojni mitovi i narodna verovanja o tome kako se može predvideti pol deteta. Na primer, mnogi ljudi se oslanjaju na stari “kalendar predviđanja pola” koji navodno predviđa pol deteta na osnovu majčinog uzrasta i meseca začeća. Ima i onih koji veruju da položaj stomaka, žudnje za određenom hranom ili jutarnje mučnine mogu ukazivati na to da li nosite dečaka ili devojčicu. Međutim, svi ovi metodi su spekulativni i nemaju naučnu osnovu.

U zaključku, postoji nekoliko medicinski dokazanih metoda kojima možete saznati pol vaše bebe. Ti postupci uključuju ultrazvučni pregled, neinvazivne prenatalne testove (NIPT), amniocentezu i korionsku vilusnu sampunkciju (CVS). I ako radoznalost preplavi, uvek imate opciju da sačekate i doživite iznenađenje na samom porođaju. Kakav god put odabrali, ovo je uzbudljivo putovanje koje će vam doneti mnoštvo radosti i nezaboravnih trenutaka.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu