Mašina za veslanje je sjajna fitnes sprava koja vam omogućava da trenirate velike grupe mišića istovremeno. Međutim, mnogi ljudi ne znaju kako da pravilno koriste ovu spravu ili se plaše da će se povrediti. U ovom članku ćemo vam dati nekoliko saveta za korišćenje mašine za veslanje i pomoći vam da povećate efikasnost vašeg treninga, bez rizika od povreda.
Korak po korak uputstvo za korišćenje veslačke mašine
Korišćenje veslačke mašine može biti efikasan način da poboljšate kondiciju, izgradite mišiće i sagorite kalorije. Ova mašina simulira veslanje čamcem i pruža celokupno telo vežbu koja se može prilagoditi svakom nivou fizičke spremnosti. Evo nekoliko koraka koje možete pratiti za efikasno korišćenje veslačke mašine:
1. U prvoj fazi postavite stopala na pedale i zategnite trakove oko nogu. Sedite na klupicu, uhvatite drške vesla i pomaknite se unazad da biste aktivirali stopala.
2. Napravite pravilan položaj tela tako što se nagnite napred s ravnom leđima i zategnutim trbušnjacima.
3. Započnite veslanje tako što ćete gurnuti nogama, a zatim povlačiti drške vesla prema prsima. Na kraju pustite ruke i ispravite noge dok se vraćate u početni položaj.
4. Ponavljajte ovaj pokret u kontinuitetu, usmeravajući se na pravilno disanje i pravilnu tehniku. Za početak, možete ubrzati tempo bez podizanja otpora.
5. Kako se vaša fizička sprema bude poboljšavala, možete početi da podižete otpor kako biste osetili veći izazov. Takođe, možete pokušati promeniti brzinu i jačinu veslanja kako biste dodali raznovrsnost.
Pravilno korišćenje veslačke mašine može pomoći u postizanju vaših fitness ciljeva. Sledite ove korake za efikasnije treninge i bolje rezultate.
Vježbe za kompletno jačanje tijela na veslačkoj spravi
Jedna od najučinkovitijih mehaničkih sprava za vježbanje koju možete naći u teretani je mašina za veslanje (rowing machine). Ova sprava, pored toga što vam omogućava da poboljšate izdržljivost i snagu srca, može da posluži i za jačanje svih dijelova tijela.
Jedan od načina da iskoristite mašinu za veslanje kompletno, jeste da radite vježbe koje će aktivirati različite mišićne grupe. Prva vježba koju možete da radite je jednostavna veslačka vježba koja će vam pomoći da se zagrijete. Nakon zagrijavanja, pređite na vježbe koje angažuju mišiće nogu, kao što su čučnjevi i podizanje pete. Zatim se usredsredite na stomak i leđa, radom na vježbama rastezanja, bicikli i planks. Na kraju, aktivirajte mišiće ruku i ramena sa vježbama tricepsa i bicepsa, kao što su razvlačenje ruku sa bućicama ili pregib sa bućicama.
Kombinujući ove vježbe i prilagođavajući ih vašim potrebama i ciljevima, možete ispuniti svoj trening i osigurati da svaki dio tijela dobije adekvatno vježbanje. Osim toga, redovnom upotrebom, mašina za veslanje može da pruži čvrstinu i definiciju vašim mišićima, smanji masne naslage i poboljša cjelokupno zdravlje i izgled tijela.
Kako pravilno postaviti i održavati veslačku mašinu
Kako pravilno postaviti i održavati veslačku mašinu
Da bi se postigla maksimalna efikasnost i sigurnost prilikom korišćenja veslačke mašine, potrebno je prethodno pravilno postaviti i održavati samu mašinu. Prva stvar koju treba uraditi jeste da prilagodite visinu sedišta prema vašoj težini tako što ćete koristiti poluge koje se nalaze na istoj visini sa sedištem. Takođe, uz pomoć remena treba obezbediti sigurno držanje nogu uz pedale.
Dalje, potrebno je održavati čistoću mašine i redovno je čistiti posle korišćenja kako bi se uklonile znoj, prašina i drugi ostaci. Prašina može da se nakupi na mehanizmu, pa je važno da taj deo redovno čistite četkom ili usisavačom.
Takođe, treba pratiti stanje baterija, kaiša i lanca, koji su ključni elementi mašine. Redovno proveravajte njihovo stanje i povremeno ih podmažite. Ukoliko primetite probleme sa mašinom, odmah zamenite delove koji su oštećeni.
Na kraju, važno je znati da se pravilna tehnika veslanja na veslačkoj mašini ne razlikuje mnogo od veslanja na vodi. Ramena, leđa i noge treba da rade zajedno kako bi se ostvarila pravilna tehnika i postigla maksimalna efikasnost. Ukratko, važno je pravilno postaviti i održavati veslačku mašinu kako bi se postigli najbolji mogući rezultati i izbegli neželjeni problemi prilikom korišćenja.