Pokret #MeToo, koji je postao viralan na društvenim mrežama u oktobru 2017. godine, inicirao je masovno buđenje javnosti po pitanju seksualnog nasilja i uznemiravanja. U osnovi, ovaj pokret je podstakao žrtve da progovore o svojim iskustvima, te je pokrenuo globalnu debatu i podizanje svesti o temi koja je dugo bila tabu. U ovom članku, sagledaćemo istoriju i razvoj #MeToo pokreta, statistike koje ilustruju obim problema seksualnog nasilja, kao i uticaj koji je pokret imao na društvo u celini.
Istorija #MeToo pokreta
Počeci #MeToo pokreta sežu mnogo dalje od trenutka kada je fraza postala viralna na društvenim mrežama. Aktivistkinja i socijalna radnica Tarana Burke je prvi put upotrebila izraz “Me Too” 2006. godine kako bi podigla svest o seksualnom nasilju u afroameričkoj zajednici. Burke, koja je sama bila žrtva seksualnog nasilja, osnovala je organizaciju “Just Be Inc.” koja je imala za cilj pomoć mladima koji su preživeli seksualnu zloupotrebu i napade.
Međutim, širokoj javnosti pokret postaje poznat kada je glumica Alyssa Milano, nakon velikog broja poznatih slučajeva seksualnog uznemiravanja u holivudskoj industriji, na svojem Twitter profilu pozvala ljude koji su preživeli seksualno nasilje da odgovore na njen tweet sa “#MeToo”. Odziv je bio ogroman i globalan – hashtag se momentalno proširio, provocirajući brojne osobe različitih identiteta i profesija da podele svoja iskustva.
Statistike seksualnog nasilja
Seksualno nasilje ostaje somoran problem u globalnom društvu, a statistike su i dalje alarmantne. Prema podacima koje prikupljaju različite organizacije i institucije, veliki broj žena, ali i muškaraca, doživi neki oblik seksualnog nasilja tokom svog života. Studije su konzistentno pokazivale da jedna od pet žena doživljava pokušaj ili dovršen silovanje, dok se za muškarce taj broj kreće oko jedan od 71. Problem je posebno izražen u studentskim sredinama i na radnim mestima.
Bitno je napomenuti da mnogi slučajevi nikada ne budu prijavljeni zbog straha od stigmatizacije, neadekvatnog odgovora pravosudnog sistema, ili nedostatka podrške iz zajednice. S obzirom na to, realne brojke bi mogle biti još više. #MeToo pokret je doprineo tome da se ova problematika počne otvorenije adresirati, te su se stvorili uslovi da više žrtava odluči govoriti o svojim iskustvima.
Uticaj #MeToo pokreta na društvo
#MeToo pokret je imao snažan uticaj na društvo, kako u smislu podizanja svesti, tako i u smislu konkretne akcije i zakonodavnih promena. Jedan od najvidljivijih efekata jeste “osnaživanje” žrtava, kojima je pokret pružio platformu i glas. Isto tako, seksualno nasilje i uznemiravanje više nisu “individualni” problemi, već se prepoznaju kao sistemske društvene anomalije koje zahtevaju kolektivni odgovor i promenu.
Takođe, pokret je doveo do preispitivanja i redefinisanja seksualne etike i ponašanja, potvrđujući potrebu za jasnijom saglasnošću i komunikacijom. Radna mesta su počela da implementiraju strožije politike protiv seksualnog uznemiravanja, a u nekim slučajevima vidimo i da se poznate ličnosti koje su optužene za seksualno nasilje suočavaju sa stvarnim posledicama.
Na globalnom nivou, #MeToo pokret je pokrenuo inicijative za promenu zakona i politika u cilju bolje zaštite od seksualnog nasilja. Proširile su se kampanje za edukaciju o seksualnom nasilju, a u mnogim državama su pokrenute ili ponovo oživljene slične kampanje.
Pokret #MeToo je, bez sumnje, ostavio neizbrisiv trag na savremenom društvu. Njegov uticaj je višestruk – od promovisanja solidarnosti među žrtvama, do pokretanja sistemskih promena koje teže ka stvaranju sigurnijeg okruženja za sve. Iako je pred nama još mnogo posla, ova globalna kolektivna inicijativa ostaje snažan podsjetnik na moć koju imamo kada se udružimo i progovorimo protiv nepravdi. #MeToo nas uči da ni jedan glas nije zanemarljiv i da svaka priča zaslužuje da bude čuta kako bi se iskorenile zastarele norme i gradilo društvo oslobođeno seksualnog nasilja i uznemiravanja.