Parfemi od esencijalnih ulja sve su popularniji zbog svojih prirodnih sastojaka i jedinstvenih mirisnih nota. Oni su odlična alternativa komercijalnim parfemima koji često sadrže sintetičke sastojke i mogu izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi. U ovom blogu ćemo vas naučiti kako da samostalno napravite parfem od esencijalnih ulja, kao i dati vam 12 inspirativnih recepata za više različitih mirisnih kombinacija.
Osnovne informacije o esencijalnim uljima
Esencijalna ulja su visoko koncentrovana, aromatična esencija iz biljaka. Dobijaju se procesima destilacije, hladnog ceđenja ili ekstrakcije i sadrže karakterističan miris biljke iz koje su dobijena. Baveći se izradom parfema od esencijalnih ulja, važno je razumeti da su ulja jaka i da ih treba koristiti s pažnjom. Kvalitet i čistoća esencijalnih ulja su ključni za kreiranje parfema koji će biti sigurni za korišćenje i koji će imati prijatne i postojane mirise.
Odabir i kombinovanje esencijalnih ulja
Kada pravite parfem, prvi korak je odabir ulja koja ćete koristiti. Esencijalna ulja se kategorizuju u tri osnovne note: visoke note (glave), srednje note (srca) i niske note (osnove). Visoke note su prvi mirisi koje osetite i brzo isparavaju, srednje note čine “srce” parfema i dulje su prisutne, dok niske note daju dubinu parfemu i najduže traju. Dobro je kombinovati sve tri note kako bi vaš parfem imao pun i zaokružen mirisni profil. Koristite kreativnost, ali pazite da ne preterate sa količinom, kako mirisi ne bi bili prejaki ili međusobno preklapajući.
Recepti za parfeme od esencijalnih ulja
Evo nekoliko primeraka recepata za parfeme od esencijalnih ulja koje možete probati:
- Citrusna svježina: 10 kapi bergamota, 8 kapi limuna, 6 kapi naranče, 4 kapi grejpfruta (visoke note); 5 kapi lavande, 3 kapi ružmarina (srednje note); 2 kapi vetivera, 2 kapi ylang-ylanga (nisko note).
- Zemljani mir: 6 kapi pačulija, 8 kapi cedra (nisko note); 4 kapi bergamota, 6 kapi frankincensa (srednje note); 3 kapi lavande, 3 kapi kadulje (visoke note).
- Senzaulni cvjetni: 7 kapi ruže, 5 kapi jasmina (nisko note); 6 kapi geranijuma, 4 kapi nerolija (srednje note); 8 kapi lavande, 2 kapi bergamota (visoke note).
Recepte prilagodite prema vlastitim preferencijama i eksperimentišite sa različitim kombinacijama.
Kako pravilno mešati i čuvati parfem od esencijalnih ulja
Za mešanje parfema će vam trebati alkohol (najčešće se koristi 90%-tni etil alkohol), nosačko ulje (kao što je jojobino ili slatko bademovo ulje), i tamno stakleno bočica sa prskalicom ili kapaljkom. Postupak je jednostavan: u bočicu se prvo ulije alkohol, pa se dodaju kapi esencijalnih ulja po receptu, te se sve dobro promućka. Nakon toga se ulje doda u željenom omjeru. Smesa se ostavi da odstoji najmanje 48 sati na tamnom i hladnom mestu kako bi se mirisi “stopili”. Gotov parfem treba čuvati u tamnoj staklenoj bočici kako bi se sačuvao njegov kvalitet i produžio rok trajanja.
Upotreba i bezbednost pri korišćenju parfema od esencijalnih ulja
Gotov parfem koristite po potrebi, ali pripazite da ne dođe u kontakt sa osjetljivim područjima kao što su oči ili sluzokoža. Takođe, neki ljudi mogu biti alergični na određena esencijalna ulja, stoga ako primetite bilo kakve alergijske reakcije, prekinite upotrebu. Veoma je važno da se esencijalna ulja uvek koriste u razblaženom obliku kada se nanose na kožu. Budite informisani o mogućim kontraindikacijama ili neželjenim efektima pojedinih esencijalnih ulja, posebno ako ste trudni ili dojite.
Zaključak: Parfemi od esencijalnih ulja su divan način da uživate u prirodnim mirisima i kreirate osobni mirisni pečat. Uz malo strpljenja, kreativnosti i praćenja ovih smernica, možete postati majstor u stvaranju sopstvenih mirisnih kreacija! Svesnost o sastojcima koje stavljate na svoje telo može biti neverovatno osnažujuće iskustvo i odličan korak ka zdravijem načinu života.