Kako pravilno raditi vežbu: Poza kompasa u jogi (Parivritta Surya Yantrasana)

Poza kompasa, koja se na sanskritu naziva Parivritta Surya Yantrasana, je vežba u jogi koja zahteva stabilnost, fleksibilnost i ravnotežu. Ova poza je idealna za jačanje mišića trupa, kukova i kolena.

Evo kako da tačno napravite ovu vežbu po koracima:

1. Sedite na pod sa ispruženim nogama ispred sebe.
2. Savijte desno koleno i umetnite desnu nogu ispod leve butine tako da se stopala nalaze jedno pored drugog.
3. Desnom rukom uhvatite levu stopalo sa unutrašnje strane i lagano povucite nogu ka sebi.
4. Prebacite se na levu stranu i savijte levu nogu ispred desnog kolena.
5. Stavite levu ruku iza leđa i okrenite trup udesno, istovremeno podižući desnu ruku ka gore.
6. Sagnite se i pokušajte da dodirnete pod sa desnom rukom između stopala.
7. Držite se u ovoj pozi najmanje 30 sekundi, a zatim se polako vratite u početni položaj.

Vodite računa da pravilno dišete tokom izvođenja ove vežbe i da održavate ravnotežu. Ako imate problema sa kolenima, bolje je da izbegavate ovu vežbu ili da je radite pod nadzorom instruktora joge.

Kako da uključim prevod (titl) na mom jeziku?

Poza kompasa u jogi (Parivritta Surya Yantrasana): koje su koristi od ove vežbe

Poza kompasa u jogi, u prevodu Parivritta Surya Yantrasana, predstavlja duboku vežbu koja utiče na jačanje celokupnog organizma. Ova poza je pogodna za sve nivoe jogijskih vežbača, ali zahteva određenu fleksibilnost i snagu, naročito u zglobovima kolena i kukova.

Parivritta Surya Yantrasana kombinuje elemente različitih jogijskih poza, poput klečećeg mača, položaja goluba i položaja leptira. Kada se pravilno izvodi, ova vežba pomaže u razvijanju ravnoteže, fleksibilnosti, snage i fokusa.

Osim toga, poza kompasa u jogi može se koristiti i za olakšavanje tegoba u donjem delu leđa i kukovima, poboljšanje funkcije probavnog sistema i ublažavanje stresa. Ova vežba takođe može pomoći u stimulisanju limfnog sistema, što doprinosi smanjenju rizika od hroničnih bolesti i boljeg funkcionisanja imunog sistema.

Uz redovno praktikovanje ove poze, mogu se osetiti i psihički efekti, poput smirenja, opuštanja i smanjenja anksioznosti. Kao i kod većine jogijskih vežbi, pravilno disanje je ključno za postizanje optimalnih koristi od ove vežbe.

Ukratko, Parivritta Surya Yantrasana je kompleksna poza koja pruža brojne blagodeti za telo i um, pomaže u razvijanju fleksibilnosti i snage, stimulise vitalne sisteme u organizmu i smanjuje stres i anksioznost.

Poza kompasa u jogi (Parivritta Surya Yantrasana): najčešće greške pri izvođenju ove vežbe

Poza kompasa u jogi je vežba koja testira i poboljšava fleksibilnost i ravnotežu. Međutim, nije neobično da se praktikanti bore sa ovom vežbom. Najčešće greške koje se pojavljuju prilikom izvođenja ove poze su:

1. Nepostepeno istezanje: Izvođenje ove vežbe zahteva postepeno istezanje kukova i donjeg dela leđa. Ako preskočite proces istezanja, to može dovesti do povreda.

2. Nedostatak fokusa na obje noge: Vežba se izvodi kroz rotaciju obje noge, pa je bitno fokusirati se na jednaku rotaciju svake noge. Na primer, fokusiranje samo na prednju nogu može izazvati pritisak na koleno.

3. Nedostatak ravnoteže: Poza kompasa testira i poboljšava ravnotežu tela. Ako niste stabilni u ovoj pozi, postoji rizik od pada. Preporučuje se da se vežba najpre izvodi uz zid ili sa nekim ko vam može pomoći pri ravnoteži.

4. Nedostatak disanja: Često se zaboravlja na značaj disanja tokom izvođenja ove vežbe. Usredsredite se na duboko disanje koje vam pomaže u održavanju ravnoteže tela i opuštanju mišića.

5. Prisiljavanje u pozu: Nikada ne bi trebalo prisiljavati telo u ovu vežbu. Ako telo nije spremno, izbegavajte prisiljavanje u pozu, jer to može dovesti do povreda. Umesto toga, lagano radite na progresivnom razvoju fleksibilnosti.

Poza kompasa u jogi (Parivritta Surya Yantrasana): mere opreza pri izvođenju ove vežbe

Kada se izvodi pravilno, ova vežba može imati velike koristi za telo, uključujući poboljšanje fleksibilnosti donjeg dela leđa, kukova i ramena, kao i jačanje ramenih mišića i stabilizovanje kičme.

Ipak, važno je napomenuti da ova poza nije prikladna za svakoga. Ako imate problema sa leđima, kukovima ili kolenima, ili nemate dovoljno iskustva u jogi, ova vežba može biti rizična.

Pre nego što pokušate da izvedete ovu poz, savetujemo da se konsultujete sa svog joginijem i da se pridržavate sledećih mera opreza:

– Zagrejte se pre početka ove vežbe kako biste smanjili rizik od povrede mišića i zglobova.
– Budite oprezni kada se savijate unazad i držite kičmu ravnom kako biste izbegli naprezanje donjeg dela leđa.
– Postepeno povećavajte dubinu poze i nemojte se forsirati kako biste izbegli povrede.
– Budite svesni svog disanja i pokušajte da ostanete mirni i fokusirani, čak i kada se osećate izazvano.
– Ne radite ovu poz ako imate bol u kolenu, kukovima ili leđima ili ako ste nedavno imali operaciju na ovim delovima tela.

Kao i u svakoj vežbi joge, važno je slušati svoje telo i poštovati svoje granice. Sa pravilnom pripremom i pažljivim izvođenjem, poza kompasa može biti divan način da unapredite svoju jogu i poboljšate svoj fizički i mentalni zdravlje.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu