Kako prepoznati i ublažiti gasove kod beba

Kada je reč o roditeljstvu, posebno kod novopečenih roditelja, gasovi kod beba mogu biti izvor velike zabrinutosti i nemira. Uobičajeno je da bebe imaju gasove, ali to ne znači da ne postoji način kako da pomognete svom malom detetu da se oseća bolje. Ovaj blog će dati uvid u simptome, uzroke i načine ublažavanja gasova kod najmlađih.

Šta su simptomi gasova kod beba

Da biste prepoznali da li vaša beba ima gasove, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih simptoma. Bebe koje pate od gasova možda će se grčiti, biti nemirne, plakati bez očiglednog razloga, napinjati se kao da pokušavaju da stolice ili podignu nogice prema stomaku u pokušaju da ublaže bol. Neka deca takođe mogu imati teškoće sa spavanjem zato što ih gasovi muče, posebno noću.

Uobičajeni uzroci gasova kod beba

Postoji mnogo faktora koji doprinose stvaranju gasova kod beba. Jedan od primarnih razloga je gutanje vazduha tokom hranjenja, bilo da je to dojenje ili hranjenje flašicom. Nemiran odojčadi često može uzimati više vazduha nego što bi to trebalo prilikom sisanja. Nekompatibilnost sa određenim tipom formule ili reakcija na hranu koju dojilja unosi takođe može biti faktor. Dodatno, bebino probavni sistem je još uvek u razvoju i može biti osetljiviji na stvaranje gasova.

Načini kako možete pomoći bebi sa gasovima

Ako primetite da vaša beba pokazuje simptome gasova, postoji nekoliko stvari koje možete uraditi da ublažite njeno stanje. Prvo i osnovno, proverite tehniku hranjenja. Beba bi trebalo da ima dobar ‘zahvat’ tokom dojenja, što znači da obuhvata celu bradavicu i areolu, ne samo vrh bradavice. Ako koristite flašicu, izaberite one sa dizajnom koji smanjuje količinu vazduha koju beba gutaju prilikom hranjenja.

Takođe, pomoći će ako tokom i nakon hranjenja odvajate vreme da podrignete bebu. To se može uraditi tako što ćete je držati uspravno preko ramena ili je sednete na svoje krilo, podupirući joj grudi i glavu rukom, a potom nežno tapkate ili masirate njena leđa dok ne podrigne i izbaci nakupljeni vazduh iz stomaka.

Postoje i određene vežbe i položaji koji mogu pomoći bebama da oslobode gasove. Na primer, lagano pomeranje bebinih nogu u pokretu koji imitira vožnju bicikla može stimulisati njihov stomak i podstaći oslobađanje gasova. Takođe, držanje bebe u ‘letećem’ položaju, licem nadole na vašoj podlaktici tako da joj je stomak pritisnut, može joj pomoći da se oslobodi pritiska.

Kada se obratiti lekaru

Iako su gasovi obično nešto što ne zahteva medicinsku pažnju i prolaze sa vremenom, postoje situacije kada je potrebno obratiti se doktoru. Ako vaša beba ima gasove koji su praćeni visokom temperaturom, povraćanjem, dijarejom, odbijanjem hrane ili ako primetite da ne dobija na težini kako treba, trebalo bi da potražite savet stručnjaka. Takođe, ako gasovi postanu previše učestali ili izuzetno bolni, to može ukazivati na neki drugi zdravstveni problem.

Prevencija gasova kod beba

Prevencija gasova kod beba često može biti jednostavna kao i promena malih navika u svakodnevnoj rutini. Obavezno hranite bebu u uspravnom položaju kako biste smanjili količinu vazduha koju gutaju. Obratite pažnju na to kako reaguju na određene formule ili na vašu ishranu ako dojite. Neke namirnice koje dojilje unose mogu uzrokovati gasove kod beba, kao što su brokoli, kupus, i mahunarke. Ne zaboravite da uvodite nove namirnice postepeno i pratite da li one utiču na digestivni sistem vašeg deteta.

Zaključno, gasovi kod beba su česti i obično su bezazleni, ali mogu izazvati nelagodnost vašem detetu. Praćenje simptoma, razumevanje uzroka i ulaganje truda u ublažavanje gasova pomoći će da se vaša beba oseća bolje i omogućiti vama malo mirnijeg sna. Svaka beba je jedinstvena, i ono što funkcioniše za jednu možda neće biti rešenje za drugu. Zato budite strpljivi i spremni na probu i grešku dok ne pronađete pravu taktiku za vašu porodicu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu