Trudnoća je period koji sa sobom nosi niz promena u telu žene, od kojih su neke manje poznate i mogu izazvati zabrinutost. Jedna od takvih pojava je pupčana kila, koja se može javiti ili pogoršati tokom trudnoće usled povećanog pritiska na abdominu. Iako obično nije razlog za preteranu brigu, pupčana kila zahteva određene mere predostrožnosti i ponekad lečenje da bi se osiguralo zdravlje majke i nerođenog deteta. U ovom blogu, razmatraćemo nekoliko važnih aspekata ove teme i saveta kako se najbolje nositi sa problemom pupčane kile tokom trudnoće.
Šta je pupčana kila i zašto se javlja tokom trudnoće
Pupčana kila nastaje kada deo unutrašnjih organa, obično creva, protrudi kroz slabu tačku u abdominalnom zidu blizu pupka. Uzrok može biti prirođena slabost tog područja ili stečena situacija usled prethodnih trudnoća, operacija ili prekomernog pritiska. Tokom trudnoće, posebno u drugom i trećem tromesečju, rastuća materica dodatno vrši pritisak na abdominalni zid, što može dovesti do pojave ili pogoršanja kilnog ispupčenja.
Kako prepoznati simptome
Većina žena primeti pupčanu kilu tokom trudnoće kroz osetljivu ili blago bolnu izbočinu oko pupka. Ova izbočina može biti vidljivija kada žena stoji ili napinje abdomen, a smanjiti se ili nestati kada leži. Bol može varirati od veoma blage do izrazito neprijatne, a nekad ni ne postoji. Ako izbočina postane bolna, crvena ili osetljiva na dodir, ili ako se pojave simptomi poput mučnine, povraćanja ili zatvora, potrebno je odmah potražiti lekarsku pomoć jer to mogu biti znaci uklještenja kile, što može predstavljati hitno stanje.
Mogući rizici i komplikacije
Većinom, pupčane kile tokom trudnoće ne izazivaju ozbiljnije probleme i često se povuku nakon porođaja. Međutim, postoji rizik od komplikacija kao što je uklještenje kile. Uklještenje kile se dešava kada se deo ispupčenog tkiva ne može vratiti nazad, što dovodi do smanjenja ili prekida dotoka krvi u taj deo. To zahteva hitnu medicinsku intervenciju kako bi se spriječilo oštećenje tkiva ili infekcija. Trudnice sa pupčanom kilom treba redovno da prate svoje stanje i da se konsultuju sa lekarom o najboljem pristupu lečenju i praćenju.
Preporuke za trudnice sa pupčanom kilom
Način života i određene aktivnosti mogu biti prilagođene kako bi se smanjio rizik od pogoršanja pupčane kile tokom trudnoće. Preporučuje se izbegavanje težeg dizanja i naglih pokreta koji vrše pritisak na abdomen. Takođe, korisno je nositi prilagođeni trudnički pojas ili steznik koji pomaže u raspodeli težine i smanjivanju pritiska na pupak. Redovno vežbanje, uz odobrenje lekara, može ojačati abdominalne mišiće i smanjiti rizik od daljeg protruziranja kile.
Lečenje pupčane kile tokom i posle trudnoće
U većini slučajeva, lečenje pupčane kile se odlaže za period posle porođaja, kada nema opasnosti po zdravlje bebe. Ako se komplikacije ne pojave, lekari mogu savetovati čekanje do kraja trudnoće. Hirurški zahvat za popravku kile nakon trudnoće je jednostavna procedura koja se obično vrši laparoskopski, a pacijent se obično brzo oporavlja. Tokom trudnoće, operacija se obavlja samo u hitnim slučajevima kada postoje znaci uklještenja ili drugih ozbiljnih komplikacija koje mogu ugroziti majku ili dete.
U zaključku, pupčana kila tokom trudnoće zahteva pažnju i prilagođeni pristup. Bitno je redovno pratiti stanje i raditi na preventivi kroz pravilnu ishranu, vežbanje i izbegavanje nepotrebnog pritiska na abdomin. Ukoliko se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi, neophodno je odmah kontaktirati lekara. Sa adekvatnom pažnjom i brzim reagovanjem na eventualne komplikacije, pupčana kila ne bi trebala predstavljati veći problem tokom trudnoće.