Kako se organi pomeraju tokom trudnoće kako bi napravili prostor za bebu

Trudnoća je jedinstveno razdoblje u životu žene tokom kog se događaju brojne fiziološke promene. Jedna od najupečatljivijih promena je prilagođavanje organa i celokupnog organizma kako bi se napravilo mesto za rastuću bebu. Proces prilagođavanja tijela trudnoće je kompleksan i podrazumeva saradnju više telesnih sistema. U ovom tekstu, posvetićemo pažnju načinima na koje se unutrašnji organi pomeraju tokom trudnoće, kako bi se pripremili za dolazak novog života.

Prilagođavanje abdominalnog prostora

Tokom trudnoće, materica se postepeno širi kako bi pružila dovoljno prostora za rast bebe. Ovo širenje vrši pritisak na okolne organe, što nalaže njihovo pomeranje i prilagođavanje. Na primer, stomak i creva se malo pomere prema gore i bočno. Njihova funkcija može biti delimično promenjena zbog pritiska, što može dovesti do čestih tegoba kod trudnica poput zatvora ili gorušice.

Uticaj na dijafragmu i pluća

Sa rastom materice povećava se i pritisak na dijafragmu, mišić koji deli grudnu i trbušnu šupljinu. To može uticati na kapacitet pluća i uzrokovati otežano disanje kod trudnica, što je posebno izraženo u naprednijim fazama trudnoće. Iako se volumen pluća ne smanjuje značajno, način na koji trudnica diše menja se tako da se povećava učestalost plitkih i brzih udisaja.

Promene u položaju i funkciji bubrega

Bubrezi takođe trpe promene tokom trudnoće. Širenje materice vrši pritisak na bubrege i uretere, što može dovesti do sporijeg odvoda urina i potencijalno povećati rizik od infekcija mokraćnog sistema. Dodatno, krvotok se u trudnoći povećava, stoga bubrezi moraju da eliminisu više tečnosti, što dovodi do čestih odlazaka u toalet.

Kako srce i krvotok reaguju na trudnoću

Srce trudnice takođe se prilagođava novim uslovima. Tijelo proizvodi više krvi kako bi podržalo rast bebe, što može rezultirati privremenim povećanjem srčanog opterećenja. To uzrokuje da srce radi jače tokom trudnoće, a u nekim slučajevima može dovesti i do blagih srčanih aritmija koje su obično bezopasne, ali ih treba pratiti.

Adaptacija genitourinarnog sistema

Materica koja se širi tokom trudnoće ima veliki utjecaj i na genitourinarni sistem. Povećani pritisak na bešiku čini da trudnice često osećaju potrebu za mokrenjem, čak i kada je bešika samo delimično puna. Osim toga, promene u hormonalnom balansu utiču na jačinu mišića bešike i uretre, što može prouzrokovati inkontinenciju, što je prolazni simptom koji se obično povlači nakon poroda.

Nakon detaljnog razmatranja promena koje se događaju u tijelu žene tokom trudnoće, jasno je da se radi o pravom čudu prirode. Organizam se besprekorno prilagođava kako bi omogućio razvoj i rast nove bebe. Iako ove promene mogu doneti nelagodu i izazov, one su sastavni deo jednog od najuzbudljivijih perioda u životu svake žene. Važno je da trudnice prate svoje zdravlje, redovito obavljaju preglede i komuniciraju sa svojim ginekologom o svim doživljenim promenama i simptomima kako bi pružili najbolju moguću brigu za sebe i za rastuće novo biće u njihovom tijelu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu