Kada je žena trudna, svaka zdravstvena tegoba postaje složenija zbog potrebe da se zaštiti i zdravlje majke i zdravlje nerođenog deteta. Dijareja u trudnoći nije retkost, a njen tretman zahteva poseban oprez. Tokom trudnoće, hormonske promene mogu učiniti digestivni sistem osetljivijim, ali i činjenica je da imunološki sistem trudnice funkcioniše drugačije kako bi zaštitio fetus. Stoga, pre nego što se odlučite za bilo koji lek ili prirodni preparat, važno je konsultovati se sa lekarom koji prati vašu trudnoću. U nastavku sledi nekoliko smernica koje mogu pomoći u tretiranju dijareje tokom trudnoće.
1. Prirodni lekovi i promene u ishrani
Jedna od prvih stvari koje možete promeniti kada dođe do dijareje u trudnoći jeste ishrana. Postoji poznati “BRAT” režim ishrane, koji uključuje banane, pirinač, jabučni sos i tost. Ovi namirnice su blage za gastrointestinalni trakt i mogu pomoći u stvaranju čvršće stolice. Takođe, važno je unositi dovoljno tečnosti da se izbegne dehidracija, koja može biti opasna za trudnicu i njenu bebu. Ukoliko je moguće, pijte elektrolite ili oralne rehidracijske soli koje će pomoći u nadoknadi izgubljenih minerala i soli.
2. Probiotici kao saveznici zdravlja
Probiotici su živi mikroorganizmi koji mogu pomoći u obnavljanju prirodne mikroflore creva i smanjenju simptoma dijareje. Oni su dostupni u obliku suplemenata, ali se takođe mogu pronaći u fermentisanoj hrani, kao što su jogurt, kefir i kombuha. Međutim, važno je odabrati proizvode sa živim kulturama bakterija i bez dodatog šećera ili veštačkih zaslađivača.
3. Izbegavanje određenih namirnica i pića
Neke namirnice i pića mogu pogoršati dijareju i trebalo bi ih izbegavati dok traju simptomi. To uključuje mlečne proizvode, masnu hranu, prženu hranu, kofein i veštačke zaslađivače. Takođe, pre jela perite voće i povrće kako biste umanjili rizik od izlaganja patogenima koji mogu izazvati dijareju.
4. Lekovi koji su bezbedni za upotrebu u trudnoći
Postoje lekovi protiv dijareje koje trudnice mogu koristiti, ali je ključno da se to čini pod nadzorom lekara. Loperamid (Imodium) se ponekad može koristiti, ali samo uz dozvolu lekara. Uvek je potrebno pratiti uputstva za doziranje i nikako ne koristiti lekove na svoju ruku. Svakako izbegavajte bilo koje lekove koji nisu odobreni za upotrebu tokom trudnoće, kao što su bismut subsalicilat (Pepto-Bismol) i druge supstance koje mogu biti štetne za plod.
5. Kada potražiti medicinsku pomoć
Dijareja tokom trudnoće može biti simptom nečega ozbiljnijeg, kao što je infekcija ili gastrointestinalni problemi. Ako dijareja traje duže od nekoliko dana, ili ako je praćena groznicom, jakim bolovima u stomaku, krvavim stolicama ili simptomima dehidracije, neophodno je odmah kontaktirati lekara. Takođe, ako ste bilo koju vrstu leka koristili i nema poboljšanja, ili imate bilo kakve zabrinutosti u vezi sa vašim stanjem ili stanjem vaše bebe, potrebna je hitna medicinska pažnja.
Generalno, zdravlje i bezbednost trudnice i bebe imaju prioritet. Pravilnim upravljanjem ishrane, korišćenjem prirodnih preparata sa odobrenjem lekara, i izbegavanjem rizičnih namirnica, možete smanjiti ne samo simptome dijareje, već i rizike koji su sa njom povezani. Pravovremena komunikacija sa zdravstvenim radnicima i pažljivo praćenje stanja osiguraće najbolju negu za vas i vašu bebu.