Karpalni tunel u trudnoći – uzroci i pomoć za utvrđene ruke

Trudnoća je jedno od najlepših razdoblja u životu svake žene, ali ona donosi i određene fizičke izazove i promene. Jedna od čestih neugodnosti koje mogu pritom nastati jest pojava karpalnog tunela. Karpalni tunel u trudnoći manifestuje se kroz utrnulost, trnjenje, slabost i bol u rukama i prstima. Posledica je to pritiska na srednji živac koji prolazi kroz karpalni kanal zgloba šake. Ovaj sindrom može biti posebno izražen u trudnoći zbog različitih hormonskih i fizičkih promena koje trudnoća sa sobom nosi.

Uzroci nastanka karpalnog tunela u trudnoći

Jedan od glavnih uzroka pojave karpalnog tunela u trudnoći je zadržavanje tečnosti koje dovodi do otoka i pritiska unutar zgloba. Hormonske promene tokom trudnoće takođe doprinose zadržavanju tečnosti, što za rezultat ima povećanje pritiska unutar karpalnog tunela. Osim toga, visoka razina hormona poput estrogena i relaksina može doprineti relaksaciji ligamenata, što dodatno opterećuje zglob. Trudnice su takođe sklone upalnim procesima koji mogu uzrokovati oticanje i bolove na različitim mestima, uključujući i zapešće.

Simptomi karpalnog tunela

Simptomi karpalnog tunela u trudnoći mogu varirati od blagih do veoma jakih. Neki od simptoma uključuju utrnulost, trnjenje, peckanje ili bol u rukama, zapešćima i prstima – posebno palcu, kažiprstu i srednjem prstu. Neretko se ovi simptomi pojačavaju noću, što može dovesti do poremećaja sna i osjećaja umora. Često, trudnice primetaju i slabost u hvatanju ili držanju predmeta, što može otežavati obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

Kako ublažiti simptome

Postoji nekoliko pristupa za ublažavanje simptoma karpalnog tunela u trudnoći. Jedna od metoda je nošenje šina za zapešće, posebno tokom noći, koje pružaju podršku i olakšanje pritiska na srednji živac. Takođe, preporučuju se i vežbe istezanja i jačanja mišića šake i zapešća. Važno je i održavanje odgovarajuće ergonomije prilikom rada za kompjuterom ili obavljanja drugih aktivnosti koje zahtevaju ponavljanje istih pokreta ruke.

Osim toga, korisno je smanjiti unos soli kako bi se preveniralo zadržavanje tečnosti, kao i redovno dizanje ruku iznad nivoa srca da bi se olakšao povratak tečnosti. Masaže i upotreba toplih obloga na zapešćima mogu dodatno pomoći u smanjenju simptoma. No, važno je naglasiti da pre nego što trudnica poduzme bilo koji oblik samopomoći, trebala bi se posavetovati sa svojim lekarom.

Medicinski tretmani

U slučajevima kada simptomi postanu izuzetno intenzivni i ometaju normalne aktivnosti, može biti potrebno posetiti lekara. Lekar može predložiti fizikalnu terapiju ili, u retkim slučajevima, hiruršku intervenciju. Hirurški postupak za lečenje karpalnog tunela uključuje sečenje ligamenta koji prekriva karpalni kanal kako bi se smanjio pritisak na srednji živac. Međutim, takav tretman se obično preporučuje samo ako druge metode nisu bile uspešne i uvek se vodi računa da se taj zahvat izbegne dok je žena trudna, zbog rizika koji operacija može nositi.

Prevencija simptoma karpalnog tunela u trudnoći

Mada se karpalni tunel u trudnoći često javlja i može biti teško potpuno ga sprečiti, postoje određene mere koje trudnice mogu preduzeti da minimiziraju rizike ili intenzitet simptoma. Ovo uključuje nošenje udobne odeće koja ne steže ruke i zglobove, izvođenje redovnih pauza tokom rada sa rukama, i umnažanje odmora za ruke. Povećani unos B6 vitamina, koji može pomoći u smanjenju simptoma karpalnog tunela, takođe je jedna od preporuka, ali se uvek treba konsultovati sa lekarom pre početka bilo kakve suplementacije.

Na kraju, bitno je ne zanemariti simptome i na vreme reagovati kako bi se obezbedio komforan nastavak trudnoće i spriječile potencijalno dugoročne komplikacije. Trudnoća je vrijeme kada je podrška i pažnja prema vlastitom tijelu izuzetno važna, a to uključuje i praćenje simptoma kao što su oni karpalnog tunela.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu