Kada je reč o trudnoći, postoji mnogo mitova i nesigurnosti, naročito kada je u pitanju trudnoća od predejakulatne tečnosti, poznatije kao “pre-cum”. Mnogi parovi su u nedoumici kolike su zapravo šanse za začeće kroz ovaj fluid. Postoji niz faktora koji utiču na mogućnost trudnoće, uključujući plodnost partnera, vreme u menstrualnom ciklusu i samu količinu predejakulatne tečnosti. U nastavku ćemo se osvrnuti na najvažnije aspekte i pokušati razjasniti kolike su zaista šanse da dođe do trudnoće na ovaj način.
Šta je predejakulatna tečnost?
Predejakulatna tečnost je bistri lubrikant koji se oslobađa iz penisa pre samog ejakulata ili sperme. Obično se javlja tokom seksualnog uzbuđenja i ima za cilj da neutrališe kiselinu u uretri, čime se olakšava put spermatozoida kroz muški polni organ. Iako ova tečnost ne sadrži spermu dok se ne oslobodi, istraživanja su pokazala da nekada može sadržati izolovane spermatozoide ili njihove fragmente. Zato postoji teorijska mogućnost da predejakulatna tečnost doprinese začeću.
Mitovi vs. Stvarne šanse trudnoće
Postoji opšte verovanje da predejakulatna tečnost ne može izazvati trudnoću, no to nije potpuno tačno. Iako su šanse manje u poređenju sa ejakulatom, mogućnost začeća postoji. Prema nekim studijama, oko 18-22% parova koji se oslanjaju na metodu “povlačenja” pre ejakulacije, će zatrudneti tokom jedne godine. Međutim, pridruženi rizik od trudnoće kada je u pitanju samo predejakulatna tečnost, je značajno manji.
Faktori koji utiču na mogućnost trudnoće od predejakulatne tečnosti
Veličina je da postoje brojni faktori koji utiču na mogućnost trudnoće od predejakulatne tečnosti. Prvi i najvažniji je prisustvo sperme u tečnosti. Ako muškarac nije urinirao nakon poslednje ejakulacije, postoji veća verovatnoća da će u predejakulatnoj tečnosti biti prisutni preživeli spermatozoidi. Takođe, blizina ovulacije kod ženskog partnera igra značajnu ulogu, s obzirom na to da je plodnost povećana u danima koji vode do i uključuju ovulaciju.
Pouzdanost kontraceptivnih metoda
Korišćenje kontracepcije je najefikasniji način da se smanje šanse za neželjenu trudnoću. Međutim, čak i najpouzdanije metode kontracepcije nisu 100% sigurne. Na primer, kondomi – kada se koriste pravilno i konzistentno – imaju stopu uspešnosti od oko 98%. Uprkos tome, važno je zapamtiti da čak i sa kontraceptivnim metodama postoji mali rizik od trudnoće od predejakulatne tečnosti, naročito ako kontracepcija nije upotrebljena ispravno.
Kako se zaštititi od neželjene trudnoće?
Bez obzira na relativno niske šanse za trudnoću od predejakulatne tečnosti, važno je da parovi koji žele da izbegnu trudnoću koriste efikasne metode kontracepcije. To uključuje korišćenje kondoma, pilula, intrauterinih uređaja (IUD) ili implantata. Parovi takođe mogu koristiti kombinaciju metoda, kao što su kondom u kombinaciji sa spermicidima, da dodatno smanje rizik. Informisanost i komunikacija između partnera je ključna za uspešno planiranje porodice i izbegavanje neželjene trudnoće.
U zaključku, dok su šanse za trudnoću od predejakulatne tečnosti realne, one su relativno male, naročito ako se koristi pouzdana kontracepcija. Međutim, s obzirom na to da postoji nesigurnost vezana za mogućnost začeća, najpametnije je da se oslanjate na efikasne kontraceptivne metode i jasno komunicirate sa partnerom ili partnerkom o očekivanjima i planovima.