Kokos: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Kokos predstavlja veoma popularan i koristan sastojak u mnogim receptima, ali i u ishrani opšte. Kako ima specifičan ukus i miris, može se koristiti u brojnim varijantama – od ulja, preko mleka, do kokosove vode. Ono što je bitno istaći jeste da ovaj egzotični plod sadrži veliku količinu hranljivih materija te se smatra superhranom. U narednom tekstu pročitajte više o nutritivnoj vrednosti kokosa, koliko kalorija sadrži kokosovo ulje i koje sve zdravstvene benefite ima kokos.

Kokos: Nutritivna tablica

Kokos (svježi meso, 100g):

Kalorije: 354

Masti: 33.5g

– Zasićene masti: 29.7g
– Nezasićene masti: 1.8g
– Polinezasićene masti: 0.4g

Kolesterol: 0mg

Natrijum: 9mg

Ugljikohidrati: 15.2g

– Dijetalna vlakna: 9g

Šećeri: 6.2g

Protein: 3.3g

Vitamin C: 3.3mg

Kalcijum: 16mg

Gvožđe: 2.4mg

Magnezijum: 32mg

Kalijum: 356mg

Fosfor: 113mg

Cink: 0.5mg

Bakar: 0.2mg

Mangan: 1.5mg

Selen: 17.7μg

Riboflavin (Vitamin B2): 0.1mg

Niacin (Vitamin B3): 0.5mg

Pantotenska kiselina (Vitamin B5): 0.3mg

Vitamin B6: 0.1mg

Folna kiselina (Vitamin B9): 26μg

Vitamin E: 0.2mg

Vitamin K: 0.05μg

Kokos: Proteini (sadržaj proteina)

Kokosov plod je izvor zdravih masti i vlakana, ali je takođe bogat i proteinima. Proteinski sadržaj kokosa može varirati u zavisnosti od vrste kokosa, ali u proseku kokos sadrži oko 3-4% proteina. Dodatno, postoji i kokosovo brašno dobijeno od sušenog kokosa koje ima nešto veći sadržaj proteina, oko 16-18%. Ovi proteini u kokosu su bogati aminokiselinama kao što su lizin, metionin i cistein, koje su važne za rast mišića i obnovu tkiva. Stoga, kokos može biti koristan dodatak ishrani za ljude koji žele održati i poboljšati svoju mišićnu masu.

Kokos: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Kokos je tropsko voće bogato ugljenim hidratima. Sadrži pretežno šećere, koje čine glukozu, saharozu i fruktozu. Međutim, kokos ima niži glikemijski indeks od drugih voća bogatih ugljenim hidratima, što znači da usporava apsorpciju šećera i sprečava nagli porast nivoa šećera u krvi. Kokosov šećer se često koristi kao zamenjiva za beli šećer, jer ima niže kalorije i ima manji uticaj na nivo šećera u krvi. Ugljeni hidrati u kokosu takođe su izvor energije i važna su komponenta u ishrani.

Kokos: Masti (sadržaj masti)

Kokos je poznat po svojoj visokoj koncentraciji zasićenih masti, što može učiniti da izgleda kao nezdrava opcija. Međutim, zasićene masti u kokosu su drugačije od onih koje nalazimo u drugim izvorima hrane. One su sastavljene od srednjeg lanca masnih kiselina koje se lako metabolišu u energiju umesto da se talože kao mast. Kokos takođe sadrži laurinsku kiselinu koja ima antimikrobna svojstva i može pomoći u zaštiti srca. Umerena upotreba kokosovog ulja može doprineti zdravoj i uravnoteženoj ishrani.

Kokos: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Kokos je izvor nekih ključnih vitamina i minerala koji su neophodni za održavanje zdravog života. Na primer, jedna šolja kokosove vode može da obezbedi 10% preporučene dnevne doze kalijuma, dok kokosovo brašno ima visok sadržaj vlakana i gvožđa. Kokosovo mleko je takođe dobar izvor cinka, magnezijuma i vitamina E, dok kokosovo ulje sadrži laurinsku kiselinu koja ima antiviralna i antiseptička svojstva. Sudeći po bogatstvu vitamina i minerala koji se nalaze u kokosu, konzumiranje ove namirnice može doprineti zdravoj ishrani.

Kokos: Kalorije (sadržaj kalorija)

Kokos je egzotično voće koje se često koristi u pripremi različitih jela i napitaka. Osim što je ukusan i osvežavajući, kokos je i bogat hranljivim sastojcima. Međutim, kokos sadrži i relativno veliku količinu kalorija. Jedna šoljica kokosovog brašna, na primer, ima oko 480 kalorija. Kokosovo mleko je takođe bogato kalorijama, sa oko 550 kalorija po jednoj šoljici. Kokosovo ulje ima visok sadržaj zasićenih masti, što ga čini veoma kaloričnim – jedna kašika sadrži oko 120 kalorija. Iako je kokos ukusan i hranjiv, važno je umereno konzumirati ovaj plod kako biste izbegli višak kalorija i održali zdravu telesnu težinu.

Kokos: Benefiti za zdravlje

Kokosovo meso, voda i ulje se sve više koriste u kulinarstvu, ali i zbog njihovih benefita za zdravlje. Kokosovo ulje sadrži zdrave masti koje pomažu u kontroli apetita i stabilizaciji šećera u krvi. Kokosovo meso je bogato dijetalnim vlaknima, koja sprečavaju probavne smetnje i čuvaju zdravlje srca. Kokosova voda je odličan izvor hidratacije i elektrolita, što čini kokosovu vodu idealnom za nadoknadu izgubljene tečnosti nakon vežbanja ili u vrućim letnjim danima. Kokos takođe je bogat antioksidansima, vitaminom E i mineralima kao što su cink, magnezijum i gvožđe, koji pomažu u jačanju imuniteta i borbi protiv slobodnih radikala. Ukratko, kokos ima mnogo prednosti za zdravlje, pa ga svakako treba uvrstiti u ishranu.

Kokos: Rizici za zdravlje

Kokos je egzotično voće koje se sve više koristi u današnjoj ishrani. Osim što je bogat vitaminima i mineralima, kokos takođe sadrži zdrave masti koje su korisne za srce i mozak. Međutim, postoje i određeni rizici za zdravlje vezani za konzumiranje kokosa.

Prvo, kokosovo ulje, koje se često koristi u kulinarstvu, sadrži zasićene masti koje mogu povećati nivo holesterola u krvi i povećati rizik od srčanih bolesti. Takođe, kokosovo brašno i mleko imaju visok sadržaj vlakana, što može izazvati gasove i nadutost kod nekih ljudi.

Osim toga, kokos se često uzgaja u zemljama gde se primenjuju teški agrohemijski proizvodi, što može dovesti do nagomilavanja štetnih materija u plodu i povećati rizik od trovanja.

Stoga, umesto da konzumiramo velike količine kokosa, treba biti umeren i birati organski uzgajane plodove i proizvode. Kao i sa bilo kojom drugom hranom, ključno je održavati uravnoteženu ishranu i birati zdrave opcije.

Kokos: Alergije

Kokosovo drvce je biljka koja može pružiti mnoge koristi za zdravlje. Međutim, kao i sa svim drugim namirnicama, neki ljudi mogu biti alergični na kokos.

Simptomi alergijske reakcije na kokos su različiti i mogu uključivati svrab, osip, otok lica i usana, mučninu i proliv. U nekim slučajevima, anafilaktički šok može biti rezultat alergije na kokos.

Ako sumnjate da ste alergični na kokos, važno je da potražite medicinsku pomoć. Lekar će vas pregledati i može vam preporučiti testiranje alergija radi precizne dijagnoze.

Kokosovo mleko, ulje i brašno su česte namirnice koje se koriste u ishrani i mogu se naći u mnogim proizvodima uključujući slatkiše, grickalice i kozmetiku. Ako ste alergični na kokos, morate biti posebno pažljivi kada kupujete namirnice i proizvode kako biste izbegli mogućnost nepredviđenih alergijskih reakcija.

Na kraju, ako ste alergični na kokos, važno je da se pridržavate uputstava lekara i prilagodite svoju ishranu i životni stil kako biste sprečili nepredviđene alergijske reakcije.

Kokos: Različite vrste koje postoje

Kokos je tropsko voće koje se često koristi u kulinarstvu i kozmetici. Postoje različite vrste kokosa, a neke se čak gaje i koriste za specifične svrhe.

Najčešća vrsta kokosa je Cocos nucifera, koja se koristi za ekstrakciju ulja, izradu kokosovog mlijeka i kokosove vode. Ovaj tip kokosa je posebno popularan na jugoistoku Azije i obalnim područjima Južne Amerike.

Druga vrsta je Cocos nucifera var. aurantiaca, koja se uzgaja i koristi u Filipinima i na Havajima. Ova vrsta kokosa se koristi za proizvodnju visokokvalitetnih jela i pića, uključujući koktele i slastice.

Postoji i Cocos nucifera var. nana, koji se često naziva “kokos bananica”. To je manji kokosov plod s mekšom koricom i slađim okusom. Ova vrsta se najčešće koristi kao lagana hrana i kao sastojak u kolačima i slasticama.

Uz ove tri vrste, postoje i druge manje poznate vrste kokosa koje se koriste za specifične svrhe, ali su manje rasprostranjene. Bez obzira na vrstu, kokos se često koristi u kulinarstvu i kozmetici, a bogat je hranjivim sastojcima i zdravim masnoćama koje pozitivno utiču na naše zdravlje.

Kokos: Kada je najbolje jesti

Kokos je fantastičan sastojak koji može poboljšati vaše zdravlje na mnoge načine, uključujući smanjenje rizika od srčanih bolesti i regulaciju šećera u krvi. Ali, kada je najbolje jesti kokos?

Preporučuje se da jedete kokos ujutro, kao doručak ili kao dodatak doručku. Kokosovo ulje možete dodati u jutarnju kafu ili čaj za ekstra energetski boost. Takođe, kokos možete jesti i kao užinu tokom dana ili kao poslasticu nakon večere.

Ipak, treba biti oprezan sa unosom kokosa, posebno ako se radi o kokosovom ulju koje ima veći sadržaj zasićenih masnoća. Kada ga koristite, koristite umjereno i pratite svoje ukupne dnevne kalorijske potrebe.

Ukratko, kokos je izvrstan dodatak zdravoj ishrani, ali se treba konzumirati umjereno i najbolje ga je jesti ujutru ili tokom dana kao užinu.

Kokos: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Kokos je egzotično voće koje se može naći u većini prodavnica zdrave hrane i supermarketa. Međutim, kako bi se osiguralo da kokos ostane sveže i ukusno, treba ga čuvati na pravilan način. Najbolje ga je držati na sobnoj temperaturi i suvom mestu. Ako želite da ga duže sačuvate, možete ga staviti u frižider, ali ne duže od nedelju dana. Ako se kokos ne otvori, može trajati do 4 nedelje na sobnoj temperaturi i do 2 meseca u frižideru. Kada ga otvorite, preporučuje se korišćenje kokosa u roku od 3 dana. Takođe, ako želite da sačuvate kokos u dugoročnom periodu, možete ga zamrznuti. Pre zamrzavanja ga treba oljuštiti, a zatim iseckati ili rendati. Kokos zaleđen na ovaj način može trajati do 6 meseci. Sa ovim savetima uvek ćete imati svež i ukusan kokos pri ruci.

Kokos: Kako spremiti i jesti

Kokos je jedna od biljaka sa najdubljom tradicijom konzumacije. Ova egzotična voćka se može jesti kao sveža, sušena, kao dodatak kolačima i pićima, a koristi se i u pripremi obroka. Prvo što morate uraditi je ukloniti tvrdu ljusku. Postoji nekoliko načina na koji to možete uraditi, ali najlakši način je da ga stavite u rernu na 180°C. Ispeći ga na 15-20 minuta i kada se ohladi možete lako odvojiti ljusku i meso.

Kokos se može jesti kao svež ili ga možete rendati i koristiti kao sastojak za poslastice, pite, kolače, nadeve, sosove i druge recepte. Kokosov ulje se takođe koristi u kuvanju i pečenju i kao dodatak u mnogim kozmetičkim proizvodima.

Zanimljivo je da kokos sadrži zdrave masti koje naš organizam lako apsorbuje, vitamine i minerale. Takođe, kokosovo ulje je sjajan izvor energije, a butter (maslac) može biti zamena za puter i druge vrste ulja u ishrani. Ukoliko niste probali kokos, svakako biste trebali jer je reč o izuzetno ukusnom i korisnom sastojku koji će vašoj ishrani dati novu dimenziju.

Kokos: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Kokos je sve popularniji u svetu zahvaljujući svojim zdravstvenim beneficijama i ukusnom ukusu. Ali koliko kokosovog mesa, ulja ili mleka možete konzumirati za jedan obrok? Preporučuje se da se kokos konzumira u umjerenim količinama, oko 30 grama mesa ili dve kašike ulja po porciji. Uključivanjem kokosa u svoju ishranu, koristite ga umesto drugih ulja i masnoća da biste smanjili unos štetnih masti. Kokosovo mleko može biti sjajan dodatak nekim jelima, ali imajte na umu da sadrži više kalorija od običnog mleka i može uticati na količinu unosa kalorija.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu