Kada roditelji planiraju izlazak ili imaju neodložne obaveze, pronalaženje pouzdane dadilje postaje prioritet. Pored toga, jedno od ključnih pitanja je koliko platiti dadilju. Postavljanje pravilne cene za usluge čuvanja dece nije uvek lako, jer zavisi od više faktora kao što su iskustvo dadilje, broj dece, dužina čuvanja i specifični zahtevi. U ovom blogu će biti predstavljene neke od smernica koje mogu pomoći roditeljima da odluče o odgovarajućoj cifri.
Faktori koji utiču na cenu čuvanja
Pre nego što unajmite dadilju, razmotrite različite faktore koji mogu uticati na cenu čuvanja dece. Prvo, region u kome živite igra značajnu ulogu. U većim gradovima i urbanim sredinama, cene su obično veće u odnosu na manje gradove ili ruralne oblasti. Drugo, iskustvo i kvalifikacije dadilje su takođe bitni. Dadilje sa sertifikatima u prvoj pomoći ili sa više godina iskustva mogu očekivati veću satnicu. Treće, broj dece koja se čuvaju utiče na cenu, jer veći broj dece zahteva više rada i odgovornosti. Četvrto, dužina angažmana dadilje takođe igra ulogu – povremeno čuvanje može imati veću satnicu u odnosu na redovno čuvanje.
Utvrđivanje prosečne satnice
Prosečna satnica za dadilje se može razlikovati, ali postoji nekoliko načina da saznate kakva je uobičajena zarada dadilja u vašem području. Jedan od načina je da razgovarate s drugim roditeljima. Takođe, postoje i online platforme i aplikacije za čuvanje dece koje mogu pružiti uvid u prosečne cene. Imajte na umu da će specijalizovane usluge, kao što su čuvanje dece sa posebnim potrebama ili prevoz dece, zahtevati višu satnicu.
Dugoročno čuvanje vs povremeno čuvanje
Dugoročno čuvanje podrazumeva redovnu angažovanost dadilje, često sa fiksnim rasporedom svake nedelje. U ovakvim slučajevima, moguće je dogovoriti mesečnu platu u skladu sa brojem sati rada. Povremeno čuvanje deteta obično podrazumeva višu satnicu, jer može uključivati rad tokom vikenda, praznika ili večernjih sati.
Dodatni troškovi i bonusi
Pored osnovne satnice, trebalo bi uzeti u obzir i dodatne troškove kao što su hrana za dete, putni troškovi dadilje ili bonusi za praznike. Neki roditelji odlučuju da daju dodatni novac dadilji ako su deca bila posebno teška ili ako je dadilja morala ostati duže nego što je planirano.
Napravite ugovor sa dadiljom
Dobra praksa je da sa dadiljom napravite ugovor ili bar pisani dogovor u kome će biti navedeni svi uslovi: satnica, očekivani broj sati rada, dodatni troškovi, kao i specifični zahtevi ili dužnosti. Ovo pomaže da se izbegnu pogrešna tumačenja i omogućava jasnu komunikaciju između roditelja i dadilje. Transparentnost i fer dogovor će doprineti da svi budu zadovoljni – i roditelji i dadilja.