Povrće je ključan element zdrave ishrane, bogato je hranljivim materijama, vitaminima i mineralima, a pomaže u održavanju dobrog zdravlja. Međutim, pitanje je koliko povrća bi trebalo da jedemo dnevno u zavisnosti od naših godina. Prema istraživanjima, preporučena količina se može razlikovati od starosne grupe do starosne grupe, pa možda nije loše proveriti da li konzumiramo pravu količinu za naše godine.
Koliko povrća jesti dnevno po godinama
Unošenje dovoljne količine povrća u ishranu veoma je bitno za održavanje zdravlja i prevenciju mnogih bolesti. Preporučena količina povrća koju treba jesti dnevno varira u zavisnosti od godina starosti. Deca uzrasta od 2 do 3 godine treba da konzumiraju šolju povrća dnevno, a između 4 i 8 godina, preporuka je dve šolje povrća. Mlađe osobe u dobi od 9 do 13 godina treba da pojedu tri šolje povrća dnevno, dok osobe starije od 14 godina treba da konzumiraju najmanje 3,5 šolje povrća dnevno. Ukoliko ste stariji od 50 godina, tada bi bilo idealno da jedete četiri šolje povrća dnevno. Kada konzumirate povrće, savetuje se da birate različite vrste u različitim bojama, kako biste dobili što više različitih hranjivih sastojaka. Osim toga, povrće se najbolje jede sirovo ili kuvano na pari kako bi sačuvalo što više hranljivih sastojaka. Uz dugotrajno unošenje dovoljne količine povrća u ishranu, povećava se mogućnost smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, kao i raka. Zbog toga, ne zaboravite da uvek ubacite povrće u svoj jelovnik, bez obzira na godine.
Koliko vitamina i minerala ima u povrću
Povrće je izuzetno važan deo ishrane, bogato različitim vitaminima i mineralima koji su ključni za održavanje zdravlja organizma. Svako povrće ima svoje posebne blagodeti, ali sva su bogata vlaknima koja doprinose zasićenju organizma i boljoj probavi.
Konzumiranje dovoljne količine povrća sprečava mnoge bolesti i smanjuje rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa, gojaznosti i kancera. Preporučuje se da odrasla osoba konzumira najmanje 400 grama povrća dnevno, dok bi za decu ova količina trebalo da bude manja u zavisnosti od uzrasta.
Što se tiče specifičnih vitamina i minerala, spanać je bogat gvožđem, brokoli sadrži vitamin C i kalcijum, dok je paprika odličan izvor vitamina A. Paradajz ima visok sadržaj likopena, koji se pokazao kao koristan u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Dakle, izbor povrća koji jedete veoma utiče na opšte zdravlje, a ključno je postići raznovrsnost u ishrani kako bi se osigurale sve potrebne hranjive materije. Uživajte u svim bojama povrća i upotpunite svoju ishranu zdravim obrocima.
Kako dostići preporučene dnevne količine povrća
Uzimajući u obzir zdravstvene beneficije koje nam pružaju povrće kao što su smanjenje rizika od srčanih oboljenja i dijabetesa, kao i poboljšanje cirkulacije i varenja, preporučene dnevne količine konzumacije povrća su više neophodne nego što su to bile ikad ranije. To podrazumeva da bi prosečan odrasli trebalo da konzumira najmanje tri do pet porcija različitog povrća dnevno, što ekvivalentira oko 400-600 grama.
Koje povrće može ispuniti preporučeni unos?
Zelena lisnata povrća, kao što su spanać i kelj, treba konzumirati često, jer su bogata vitaminima C, K i folatima (vitamin B9), dok je crvena i narandžasta povrće izvor beta karotena i vitamina A, tipa slatkog krompira, izuzetno važno. Osim toga, u ishranu bi trebalo uključiti i paprike, paradajz, tikvice i brokoli, kao i artičoke i zelenu salatu.
Povrće može biti prisutno u doručku, na primer kao dodatak jajima ili na kanapeima, bukvalno kroz sve obroke dana kako bi se osiguralo da se postigne željeni unos. Čak i ako spadate u kategoriju osoba koje nisu baš ljubitelji povrća, možete da ih ukusno kombinujete sa drugim namirnicama koje vam se dopadaju. Probajte napraviti tortilju sa povrćem, tofu sendviče ili ukusan sos od šargarepe. Važno je da jedete ono što vam odgovara i što vam prija.