Hodanje je jedna od najjednostavnijih i najpristupačnijih fizičkih aktivnosti, koja ima brojne zdravstvene prednosti. Međutim, koliko dnevno hodanja je dovoljno za održavanje fizičke forme i zdravlja? Broj pređenih koraka zavisi od različitih faktora, kao što su godine, pol, telesna kondicija, tip hodanja i drugi. U ovom članku, razmotrićemo koja je optimalna dužina i trajanje hodanja za prosečnu odraslu osobu i koliko koraka bi trebalo da pređe u toku jednog dana da bi ostvarila zdravstvene koristi.
Kako hodanje utiče na zdravlje
Hodanje je prirodna i jednostavna aktivnost koju čovek može praktikovati svakodnevno. Pored očiglednih prednosti kao što su poboljšanje kondicije, snage i fleksibilnosti mišića, hodanje ima i pozitivan uticaj na celokupno zdravlje organizma.
Brojne studije su pokazale da redovno hodanje smanjuje rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa, osteoporoze, depresije i anksioznosti. Hodanje poboljšava i cirkulaciju krvi, jača kosti i zglobove, smanjuje krvni pritisak, poboljšava san i utiče na bolje raspoloženje.
Kada je reč o koliko zdrava osoba može hodati za jedan dan, to zavisi od mnogih faktora kao što su uzrast, telesna kondicija, raspored aktivnosti, pa čak i vremenski uslovi. Preporučena količina fizičke aktivnosti je 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti ili 75 minuta jake aerobne aktivnosti sedmično, što uključuje i hodanje.
Upotpunite svoj život zdravom navikom hodanja. Počnite polako i postepeno povećavajte vreme i intenzitet, prilagođavajući svojim sposobnostima. Neka hodanje postane deo vaše svakodnevnice i počnite da osećate benefite na vašem zdravlju.
Koliko koraka preporučuju stručnjaci
Koliko koraka osoba treba da napravi za jedan dan zavisi od niza faktora, uključujući godine, visinu, težinu, vreme provedeno na sedenju i stepen aktivnosti. Međutim, neki stručnjaci preporučuju da prosečna osoba napravi minimum 10.000 koraka dnevno, što otprilike iznosi oko pet milja. Ovo je preporučeno kao cilj za poboljšanje opšteg zdravlja i smanjenje rizika od hroničnih bolesti.
Međutim, to nije jedino merilo, jer oni koji žele da poboljšaju svoje zdravlje i kondiciju mogu da povećaju broj koraka svakodnevno. Na primer, ako neko ko je inače dosta neaktivan, napravi 5.000 koraka u jednom danu, to bi mogao da bude značajan napredak u odnosu na onaj ko je pre šetao samo nekoliko stotina korake dnevno.
Važno je da redovno šetate, ne samo zbog postizanja cilja od 10.000 koraka dnevno, već zbog svega dobrog što fizička aktivnost donosi. Hodanje poboljšava raspoloženja, smanjuje stres i rizik od hroničnih bolesti. Takođe, šetnja je relativno jednostavan i pristupačan način da ostanete fizički aktivan, čak i ako nemate vremena za ozbiljniji trening. Stoga, uvek se trudite da se krećete što više, jer svaki korak je korak prema boljem zdravlju.
Koliko se kalorija sagoreva hodajući jedan dan
Koliko se kalorija sagoreva hodajući jedan dan je pitanje koje često ljudi postavljaju kada razmišljaju o zdravijem načinu života. Istina je da je hodanje sjajna aktivnost koja sagoreva kalorije na više načina nego što možemo i da zamislimo. Prema stručnjacima, osoba od 70 kg odrasle dobi može sagoreti do 400 kalorija hodajući sat vremena sa normalnom brzinom hodanja od 5,6 km / h. Ako osoba hoda u proseku 7 sati, što bi bilo jedan dan hoda, može sagoreti oko 2800 kalorija. Međutim, treba naglasiti da ovaj broj može varirati jer kalorije sagorevajužavise od mnogo faktora, kao što su starost, težina, pol, visina, brzina i teren na kome hodamo. Takođe, bitno je napomenuti da samo hodanje nije dovoljno za postizanje optimalne optimalne telesne težine. Potrebno je da se pravilno hrani i vežba. Sve u svemu, hodanje je sjajan način da održite zdravo telo i sagorevate kalorije svaki dan.