Kada se priča o trudnoći, rođenju i periodu nakon porođaja, jedna od tema koja često izaziva interes je početak laktacije, odnosno proizvodnje mleka, kao i fenomen curenja iz dojki. Kolostrum je prva faza mlečne sekrecije koja počinje već u trudnoći, a kasnije prelazi u zrelom mleko. Ovaj čudesan tečni početak je esencijalan za novorođenče, ali i značajan za razumevanje fiziologije majke. U ovom tekstu ćemo razmotriti različite aspekte kolostruma i fenomena curenja iz dojki, objasniti njihov značaj, dati korisne savete i razjasniti nekoliko mitova koji su često prisutni u javnosti.
Šta je kolostrum i njegova uloga
Kolostrum je gusta, žućkasta tečnost koja se proizvodi u mlečnim žlezdama. Bogat je proteinima, vitaminima, mineralima i antitelima, a siromašan mastima i šećerom, odnosno laktozom, što ga čini lako svarljivim za novorođenče. On predstavlja savršeni prvi obrok za bebe jer ne samo da obezbeđuje hranljive materije, već i podstiče razvoj bebinog digestivnog trakta, a antitela koja sadrži jačaju imunološki sistem deteta štiteći ga od brojnih infekcija.
Kako i kada dolazi do proizvodnje kolostruma
Kolostrum se najčešće počinje proizvoditi već u drugom trimestru trudnoće, iako se može javiti i ranije ili nešto kasnije. To je proces koji je prirodno regulisan hormonima. U poslednjim nedeljama trudnoće, kao priprema za hranjenje bebe, dojke postaju sve aktivnije u proizvodnji kolostruma.
Neki od hormona odgovornih za regulaciju ovog procesa uključuju prolaktin, koji se proizvodi u hipofizi i koji signalizira dojkama da počnu sa proizvodnjom mleka, kao i oksitocin, koji pomaže izlasku mleka kroz prisustvo “let-down” refleksa. Osim toga, smanjenje nivoa progesterona nakon izbacivanja posteljice tokom porođaja, takođe može dovesti do povećane produkcije mleka.
Zašto dolazi do curenja iz dojki
Curenje iz dojki tokom trudnoće i nakon porođaja se smatra normalnim fenomenom. Može se javiti zbog povećanja količine mleka i pritiska unutar dojki. Curenje kolostruma može biti sasvim spontano ili izazvano stimulusom, na primer, kada mama misli na bebu ili kada čuje plač nekog deteta. Ovaj fenomen je potpuno benigni i predstavlja znak zrelosti dojke za proces laktacije.
Curenje ne mora biti isto kod svih trudnica i može varirati od nekoliko kapi do stalnog curenja koje zahteva upotrebu uložaka za grudi. Takođe, neke žene mogu iskusiti curenje samo iz jedne dojke, ili iz dojki u različitim vremenskim intervalima. Važno je naglasiti da količina curenja ne odražava količinu mleka koju će majka imati nakon porođaja ni mlečnu sposobnost tokom dojenja.
Kako da se nosite sa curenjem iz dojki
Ako se suočavate sa curenjem iz dojki, nekoliko jednostavnih saveta može da vam pomogne da olakšate ovu situciju:
- Koristite pamučne brtve ili posebne uloške za grudi kako bi upili tečnost i zaštitili odeću od mokrenja.
- Preporučljivo je nositi dobar, podržavajući grudnjak, koji može pomoći smanjenju curenja.
- Moguće je izraziti malo mleka ručno ili pumpicom ako osećate napetost ili nelagodnost zbog prekomernog punjenja dojki.
- Hidrirajte se i održavajte balansiranu ishranu kako bi podržali svoje telo tokom ovog procesa.
Takođe, vodite računa da redovno menjate brtve ili uloške kako biste sprečili pojavu infekcija.
Nega dojki i priprema za dojenje
Nega dojki tokom trudnoće i nakon porođaja je ključna za uspešno dojenje. Važno je očistiti dojke toplom vodom i izbegavati sapune i gelove za tuširanje sa jakim mirisima koji mogu isušiti bradavice ili izazvati iritacije. Bradavice treba održavati suvim i čistim, bez primene losiona i krema, osim ako to nije preporučeno od strane stručnjaka.
Čak i pre porođaja, potrebno je edukovati se o tehnikama dojenja, različitim položajima za hranjenje, i kako pravilno postaviti bebu na dojku, što će umnogome pomoći kada dođe trenutak za dojenje. Uvek se možete obratiti profesionalcima kao što su ginekolozi ili savetnici za dojenje.
Na kraju, važno je razumeti da je svako iskustvo trudnoće jedinstveno, kao i proces laktacije. Ne brinite previše ako vaše iskustvo nije identično onome što ste čuli od drugih ili pročitali. Glavno je da ste informisane i spremne, a priroda i vaše telo će obaviti veći deo posla.