Nakon što dočekaju malo čudo i prođu kroz izazove porođaja, nove majke ulaze u period oporavka koji donosi sa sobom mnoge promene. Jedna od tih promena je i postpartum krvarenje, poznato kao lochia. O ovom fenomenu se manje priča nego o samom porođaju, ali je takođe bitan aspekt zdravlja žena o kome treba otvoreno razgovarati. Kako bi mlade majke bile što bolje pripremljene za ono što ih čeka nakon porođaja, važno je razumeti šta je točno lochia, koliko dugo traje, šta se smatra normalnim i kada je vreme da se posavetuju sa lekarom.
Šta je točno lochia?
Lochia je postpartum krvarenje koje doživljavaju žene nakon porođaja. Ovaj prirodni proces je način na koji vaše telo eliminiše sluz, krv i tkivo koje je oblagalo vašu matericu tokom trudnoće. Krvarenje može biti prilično izdašno u prvim danima nakon porođaja, a zatim se postepeno smanjuje. Ovo krvarenje može varirati po boji, od svetlocrvene do smeđe i žućkaste, kao i po intenzitetu. Obično, lochia je najizraženija u prvih nekoliko dana nakon porođaja, pri čemu intenzitet krvarenja treba da opada kako vreme prolazi.
Koliko dugo traje lochia?
Dužina trajanja krvarenja nakon porođaja može značajno varirati od žene do žene. Uobičajeno je da lochia traje između 4 i 6 nedelja, ali neki majke iskuse krvarenje koje može trajati kraće ili duže. Bitno je pratiti promene u intenzitetu krvarenja i njegovoj boji, kako biste prepoznali potencijalne znakove upozorenja. U generalnom smislu, krvarenje bi trebalo postajati sve svetlije i smanjivati se kako vreme prolazi. Ako primetite da se intenzitet krvarenja pojačava ili da krv postaje svetlije crvena nakon nekoliko nedelja, neophodno je obratiti se lekaru.
Šta se smatra normalnim krvarenjem nakon porođaja?
Normalno postpartum krvarenje počinje izdašnim i svetlocrvenim iscetkom koji može da sadrži i ugruške. Vremenom se količina krvarenja smanjuje i promena boje je očekivana – od svetlocrvene prelazi u ružičastu, zatim u smeđu, i konačno završava žućkastim ili beličastim iscedkom. Bitno je koristiti higijenske uloške tokom ovog perioda, a ne tampone, kako bi se izbegla bilo kakva mogućnost infekcije. Sve ove promene su normalan deo postpartum oporavka i nije razlog za zabrinutost, sve dok nisu praćene drugim simptomima kao što su groznica, jaki bolovi ili neprijatni miris, što su znaci da trebate kontaktirati svog lekara.
Kada treba posetiti lekara?
Postoje neki simptomi koji bi trebalo da vas navedu da odmah potražite medicinsku pomoć. Ako primetite krvne ugruške veličine veće od loptice za golf, to može ukazivati na postpartum krvarenje koje je obilnije od očekivanog. Isto tako, ako postpartum krvarenje traje duže od 6 nedelja, to bi moglo biti znak da nešto nije u redu, kao i ako krvarenje iznenada postane obilnije ili promeni boju u svetlocrvenu nakon nekoliko nedelja. Dodatno, svaka vrsta neprijatnog mirisa ili pojava simptoma kao što su groznica, bol ili osećaj slabosti, trebalo bi da bude signal za hitnu posetu lekaru. Opšta pravila su da pratite svoje telo i ne ignorišete neobične promene.
Briga o sebi nakon porođaja
Tokom perioda oporavka, važno je voditi brigu ne samo o novorođenčetu, već i o sopstvenom zdravlju. Fokus na pravilnu ishranu, odmor i hidrataciju će pomoći vašem telu da se oporavi brže i efikasnije. Takođe, vežbe Kegela mogu pomoći u jačanju mišića karličnog dna, koji su mogli oslabiti tokom porođaja. Pored fizičke brige, emocionalna podrška je takođe od izuzetnog značaja. Postporođajni period može doneti mnogo emocija, uključujući i poporodiljnu depresiju. Zato je ključno okružiti se ljudima koji vas podržavaju i razumeju, kao i pronaći vremena za sebe, za opuštanje i regeneraciju.
Ovaj prelazni period nije samo ispunjen bebom i novim iskustvima, već i vašim ličnim putovanjem ka oporavku i prilagođavanju na novu ulogu. Informisanost i briga o sopstvenom zdravlju tokom postpartum perioda su osnovni za vašu dobrobit i sreću kao majke.