Lip-tie kod novorođenčadi: kako ga prepoznati i tretirati

Kada se beba rodi, roditelji su usmereni na njeno zdravlje i dobrobit. Jedna od stvari koja može da utiče na ishranu i razvoj novorođenčeta jeste stanje poznato kao “lip-tie”. Lip-tie je stanje gde frenulum, mali nabor tkiva koje povezuje gornju usnu s gornjom desni, previše o ograničava pokretljivost usne. Ovo može prouzrokovati probleme sa dojenjem, a kasnije i sa ishranom, govorom ili oralnom higijenom. U ovom blogu ćemo se pozabaviti prepoznavanjem lip-tie kod novorođenčadi i njegovim tretiranjem.

Šta je lip-tie?

Lip-tie se javlja kada je frenulum, tkivo koje povezuje gornju usnu s gornjom desni, pregusto ili prekratko, što ograničava pokret jedne ili obe usne. To može varirati po težini od blagih slučajeva, koji ne utiču značajno na bebinu sposobnost sisanja, do izraženijih stanja koja mogu uzrokovati velike poteškoće.

Kako prepoznati lip-tie kod bebe?

Roditelji i lekari bi trebalo da obrate pažnju na nekoliko sklonitih simptoma koji mogu ukazivati na prisustvo lip-tie kod novorođenčeta. Problemi sa dojenjem kao što su:

  • Beba koja se često odvaja od dojke ili ne može pravilno zahvatiti bradavicu
  • Znakovi frustracije ili nezadovoljstva tokom hranjenja
  • Površno sisanje i česte pauze tokom hranjenja
  • Neuobičajeno puno podrigivanja ili gutanja vazduha tokom sisanja
  • Neprestani nemir ili plač nakon hranjenja

Takođe se može primetiti da je frenulum kratko ili da izgleda vrlo zategnuto kada se usna podigne.

Poteškoće koje lip-tie može uzrokovati

Lip-tie može prouzrokovati niz poteškoća koje utiču ne samo na hranjenje, već i na dalji razvoj deteta:

  • Nedovoljan unos mleka koji može dovesti do smanjenog povećanja telesne težine bebe
  • Povećan rizik od upala dojki ili mastitisa kod majke zbog nepotpunog pražnjenja dojke
  • Problemi sa zubićima i oralnom higijenom u budućnosti ako se stanje ne tretira
  • Teškoće sa govorom zbog ograničene pokretljivosti usne
  • Razvoj nepravilnih navika u jelu i žvakanju

Ako se ovi ili slični simptomi primete, važno je konsultovati se sa pedijatrom ili specijalistom za oralno zdravlje.

Metode dijagnostikovanja i tretmana lip-tie

Dijagnostikovanje lip-tie uglavnom uključuje vizuelni pregled i procenu frenuluma novorođenčeta od strane zdravstvenog radnika. Ako lekar identifikuje potencijalni problem, može predložiti tretman poznat kao frenotomija. Frenotomija je jednostavan zahvat kojim se tkivo frenuluma delimično ili u potpunosti odstranjuje kako bi se oslobodila usna.

Postupak obično traje kratko i može se izvesti pod lokalnom anestezijom. Komplikacije su retke, a bebe često odmah nakon zahvata mogu da se hrane dojkom, što može pomoći u isceljenju.

Kućna nega i praćenje posle tretmana

Nakon frenotomije, važno je pažljivo pratiti bebu tokom hranjenja kako biste se uverili da je sposobna za pravilno sisanje. Roditelji bi takođe trebalo da redovno vežbaju određene pokrete s usnom bebe kako bi se sprečilo ponovno zadebljanje frenuluma. Posebne vežbe, koje će pokazati stručnjak, mogu pomoći u poboljšanju elastičnosti tkiva i smanjenju rizika od ponovnog stvaranja lip-tie.

Pored toga, redovne posete pedijatru i, ako je potrebno, specijalistu za oralno zdravlje, su ključne za praćenje napretka i rane intervencije u slučaju bilo kakvih daljih poteškoća.

Na kraju, lip-tie kod novorođenčadi je stanje koje može prouzrokovati poteškoće s hranjenjem, ali uz pravovremeno prepoznavanje i odgovarajući tretman, većina beba može nastaviti sa zdravim razvojem bez dugoročnih posledica. Roditelji bi trebalo da budu informisani i osvešćeni o ovom stanju kako bi mogli da pruže najbolju moguću podršku svojoj deci.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu