Losos: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Losos je ukusna i hranjiva riba koji se može naći u zapadnom i severnom delu okeana kao i u drugim delovima sveta u kojima žive. Osim što je sjajan izvor kvalitetnih proteina, losos je bogat omega-3 masnim kiselinama, vitaminima i mineralima koji donose brojne zdravstvene benefite. U ovom članku ćemo detaljno istražiti nutritivnu vrednost lososa i kako on može pomoći u održavanju zdravog i uravnoteženog načina ishrane.

Losos: Nutritivna tablica

Nutritivna vrijednost na 100 grama:
– Kalorije: 206 kcal
– Masti: 12 g
– Zasićene: 2,5 g
– Nezasićene: 9 g
– Proteini: 20 g
– Ugljikohidrati: 0 g
– Vlakna: 0 g
– Šećeri: 0 g
– Sol: 0,08 g

Losos: Proteini (sadržaj proteina)

Losos je izuzetno bogat izvor proteina, a u proseku sadrži oko 22 grama na 100 grama ribe. Proteini su ključni nutrijenti za održavanje organa, tkiva i mišića, a isto tako mogu pomoći u održavanju zdravog imunološkog sistema. Osim toga, losos sadrži i zdrave omega-3 masne kiseline koje pomažu u borbi protiv zapaljenja i srčanih bolesti. Nedostatak proteina u ishrani može dovesti do slabosti mišića, usporenog oporavka i umora, dok je prekomeran unos proteina u ishrani takođe nepoželjan zbog mogućih zdravstvenih problema. Zbog toga je važno da unos proteina budemo uravnotežen i raznovrstan, a losos može biti odličan izbor.

Losos: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Losos sadrži jako malo ugljenih hidrata, što ga čini idealnom namirnicom za osobe koje paze na unos ovog nutrijenta. Konzumiranje lososa može biti posebno korisno u dijetama koje se baziraju na niskom unosu ugljenih hidrata, jer će ova riba u velikoj meri doprineti da se održi potrebna dnevna količina proteina i zdravih masti, dok ne pruža dodatni unos ugljenih hidrata koji mogu izazvati porast nivoa šećera u krvi.

Losos: Masti (sadržaj masti)

Losos je bogat izvor zdravih masti, posebno omega-3 masnih kiselina. Ove masti igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja srca i krvnih sudova, smanjenju upala i poboljšanju funkcije mozga. Osim toga, losos sadrži i druge vrste masti, uključujući mononezasićene i zasićene masti, kao i nezasićene masne kiseline. Međutim, količina zasićenih masti koje se nalaze u lososu je niska u poređenju sa drugim izvorima proteina, čineći ga idealnom opcijom za ljude koji paze na svoj unos zasićenih masti. Sve u svemu, losos se smatra izuzetno zdravom opcijom za ishranu zbog njegovog sadržaja raznih vrsta masti, koji mogu blagotvorno uticati na zdravlje.

Losos: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Losos je jedna od najzdravijih riba s obzirom na sadržaj vitamina i minerala koje pruža. Bogat je esencijalnim omega-3 masnim kiselinama koje su važne za zdravlje srca i mozga, takođe sadrži i značajnu količinu vitamina B12 koji je presudan za normalno funkcionisanje nervnog sistema. Osim toga, losos je izvor vitamina D, koja je odgovorna za apsorpciju kalcijuma i održavanje zdravih kostiju. Takođe sadrži i minerale poput selena, fosfora, magnezijuma i cinka, koji su važni za funkciju imunog sistema i zdravi rast ćelija. Ukratko, konzumiranje lososa može da bude odličan dodatak zdravoj ishrani.

Losos: Kalorije (sadržaj kalorija)

Losos je popularna riba, bogata omega-3 masnim kiselinama, proteinima i drugim hranjivim sastojcima. Međutim, treba imati na umu da losos nije baš bez kalorija. Sa prosečnim sadržajem od 206 kalorija po porciji od 100 grama, losos je dobar izvor energije. Ipak, to ne znači da bi ga trebalo izbegavati u ishrani. Umerena količina lososa kao što su 100-150 grama po obroku može biti zdrava i nutritivna opcija koja će vam puno dati, a malo uzeti.

Losos: Benefiti za zdravlje

Losos je vrsta ribe koja se smatra jednom od najzdravijih namirnica koju možete uključiti u svoju ishranu. Bogat je omega-3 masnim kiselinama koje su povezane sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, depresije, anksioznosti i upala. Ove masne kiseline takođe mogu pomoći u poboljšanju funkcije mozga i očiju. Losos je takođe odličan izvor proteina visokog kvaliteta, vitamina D i selena. Konzumiranje lososa takođe može pomoći u smanjenju rizika od degenerativnih bolesti kao što su Parkinsonova i Alzheimerova bolest. Kao što vidite, koristi od konzumiranja lososa su brojne, stoga je važno da ga uključite u svoju ishranu na redovnoj osnovi.

Losos: Rizici za zdravlje

Losos je izuzetno popularna i zdrava riba koja sadrži obilje omega-3 masnih kiselina, vitamina D i proteina. Međutim, postoje određeni rizici koji se mogu povezati sa konzumiranjem lososa.

Jedan od glavnih problema je prisustvo žive u lososu koji se može naći u nekim ribolovnim teritorijama. Ishrana lososa, koja se sastoji od drugih riba koje takođe sadrže živu, može povećati koncentraciju ovog metalnog toksina. Prekomerno izlaganje živi može dovesti do neuroloških problema, oštećenja bubrega i drugih zdravstvenih problema.

Pored toga, losos se često uzgaja u zatvorenim prostorima i tretira se antibioticima i drugim hemijskim sredstvima kako bi se kontrolisale bolesti. Ovakvi postupci mogu dovesti do stvaranja antibiotika rezistentnih bakterija i zagađenja okoline.

Stoga, pri odabiru lososa, važno je obratiti pažnju na poreklo i način uzgoja kako biste smanjili rizike za vaše zdravlje. Takođe se preporučuje umjerena konzumacija i raznovrsnost u ishrani ribljim vrstama.

Losos: Alergije

Losos su popularna riba koja je bogata omega-3 masnim kiselinama i proteinima, ali neki ljudi su alergični na njega. Simptomi alergije na lososa mogu uključivati oticanje usana, grla ili lica, osip na koži, koprivnjaču, mučninu, povraćanje, bol u stomaku i proliv.

Ako sumnjate da ste alergični na lososa ili već imate dijagnostikovanu alergiju na druge vrste riba, najbolje je da se posavetujete sa svojim lekarom pre konzumiranja lososa ili drugih vrsta ribljih jela. Lekar može preporučiti testiranje alergija kako bi se utvrdilo da li zapravo imate alergiju na lososa i uputiti vas na dalje postupanje.

Ako ste alergični na lososa, najbolje je da izbegnete konzumiranje ove ribe i da tražite alternative za podmirenje potreba za omega-3 masnim kiselinama u ishrani, kao što su laneno seme, chia semenke, orašasti plodovi, avokado i maslinovo ulje. Važno je biti oprezan prilikom kupovine restoranskih jela i pažljivo pročitati sastojke kako biste izbegli losos.

Losos: Različite vrste koje postoje

Losos je vrsta ribe koja se nalazi u hladnim vodama svih okeana sveta i ribarski je važna vrsta. Postoje mnoge vrste lososa, a glavna razlika između njih je u načinu na koji se hrane i njihovoj veličini.

U Severnoj Americi, najčešće se nalazi Pacifički losos (Oncorhynchus spp.), koji obuhvata šest vrsta, kao što su Chinook, Kokanee, Sockeye, Coho, Pink i Chum. Među njima, kokanee su one vrsta koja ne migrira, dok ostale vrste, koje se hrane planktonom i insektima, migriraju iz okeanskog života u reke gde polažu jaja i mriju.

Atlantic losos se sastoji od tri vrste: Atlantski losos (Salmo salar), kalderon (Salmo salar kiiensis) i riječni dweller (Salmo salar m. Sebago). Atlantski losos žive u moru do četiri godine, dok nakon toga migriraju u slatkovodne rijeke da se mrijeste.

S obzirom na to da su lososi bogati omega-3 kiselinama koje poboljšavaju zdravlje, jako su popularni među potrošačima. Mnoge trgovine sa hranom nude razne vrste lososa, među kojima su često pomenuti “Divlji losos” i “Farm losos”. Divlji losos se ubija u divljim vodama, dok se farm losos održava u kavezima i hranjen je tako da njegovo meso bude bogato omega-3 kiselinama.

U suštini, losos je vrsta ribe koja se može naći u mnogim oblicima i ukusima. Bez obzira da li preferiraju divlji ili farm losos, ova riba ima neke različite vrste koje su uvek ukusne i korisne za ljudsko zdravlje.

Losos: Kada je najbolje jesti

Losos je jedna od najzdravijih vrsta ribe jer je pun omega-3 masnih kiselina, proteina i vitamina D. Međutim, kada je najbolje da ga jedete?

Idealno bi bilo jesti lososa jednom do dva puta nedeljno. Tako ćete dobiti dovoljno omega-3 kiselina koje su važne za srce, mozak i druge delove tela.

Kada je u pitanju vreme obroka, možete ga jesti bilo kada tokom dana. Međutim, rashlađeni losos može biti ukusniji. Ako preferirate kuvani losos, najbolje je da ga jedete za ručak ili večeru.

Kada kupujete lososa, obratite pažnju na njegovu svežinu. Losos treba da ima svetlu crvenu boju i da bude pomalo vlažan na dodir. Ako miriše na morsku vodu i nije izgleda suv, to znači da je svež.

Da biste dobili najbolje od lososa, preporučuje se pečenje ili grilovanje umesto prženja. Ovo će očuvati hranljive vrednosti lososa i dati mu savršen ukus.

Losos: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Kada kupujete lososa, veoma je bitno da ga čuvate na pravilan način. Prvo i najvažnije, losos treba da bude svež. Pri kupovini vodite računa da je meso duboko crvene boje i da nema neprijatnog mirisa. Kada ga donesete kući, odmah ga odložite u frižider. Idealna temperatura za čuvanje lososa je od 1 do 4 stepena Celzijusa.

Losos se može čuvati u frižideru između 1 do 2 dana. Ako želite da ga čuvate duže, najbolje je da ga stavite u zamrzivač. Odozgo obavezno stavite novinski papir ili foliju kako biste sprečili da dođe do oksidacije. Zamrznut losos može stajati do tri meseca.

Kod odleđivanja lososa, nikada se ne sme ostaviti na sobnoj temperaturi. Najbolje ga je staviti u frižider nekoliko sati pre spremanja, ili ga staviti u toplu vodu kako bi se brže odleđio. Ako želite da losos ostane svež, najbolje ga je spremiti istoga dana kada ste ga kupili.

Losos: Kako spremiti i jesti

Losos je ukusan i zdrav izvor proteina, omega-3 masnih kiselina i vitamina D. Spremanje lososa kod kuće nije teško, a postoje različiti načini pripreme, uključujući pečenje, grilovanje, pirjanje i roštiljanje. Pre pripreme, losos treba da se dobro očisti i posoli. Ako se ljubitelj jake arome, može se posuti mlevenim bibere ili nekom drugom aromatičnom mešavinom.

Jedna od najjednostavnijih i najukusnijih metoda pripreme lososa je na maslacu. Sve što je potrebno je preliti file lososa s komadićima maslaca i peći 10-15 minuta, dok se losos ne ispeče do kraja. Takođe je moguće dodati razne začine i limun.

Losos se može servirati uz prilog po želji, kao što su kuvani ili pečeni povrće, pirinač ili krompir.

Losos se može jesti i sirov, kao deo sushi jela ili u obliku carpaccia. Važno je da je riba sveže i da je spremljena u uslovima koji garantuju bezbednost hrane.

Bilo da se preferira pečeni ili sirovi losos, ova riba je savršen izvor hranljivih materija za svakodnevnu ishranu.

Losos: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Losos je jedna od najzdravijih vrsta ribe koja se može naći na tržištu danas. Osim što je bogat proteinima, losos je takođe izuzetno bogat omega-3 masnim kiselinama koje su dobre za srce i mozak. Kada se radi o veličini porcije, preporučena količina lososa za jednu osobu je oko 100 grama, što odgovara veličini porcije koja je otprilike veličine dlana odrasle osobe. Međutim, količinu koju pojedemo treba prilagoditi sopstvenim potrebama i ukusanju, uzimajući u obzir i eventualne alergijske reakcije. Važno je takođe obratiti pažnju na način pripreme lososa, kako bi se zadržale sve hranljive vrednosti namirnice.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu