“CoComelon” je postao sinonim za dečiji program koji je zavladao ekranima širom sveta. Ovaj YouTube kanal, koji sadrži obrazovne pesmice i animacije namenjene deci predškolskog uzrasta, privukao je milione mladih gledalaca. Sa svojim šarenim likovima i zaraznim melodijama, “CoComelon” je često prvi izbor za roditelje koji žele da zabave svoje mališane. Međutim, postoje zabrinutosti koje su se pojavile među stručnjacima i roditeljima o potencijalnim negativnim uticajima koje ova vrsta sadržaja može imati na razvoj deteta, posebno kada je reč o razvoju govora i komunikacije, kao i o pojavi napada besa. U ovom tekstu ćemo istražiti koje je pravo dejstvo “CoComelon” sadržaja na najmlađe članove našeg društva.
Uticaj “CoComelon” sadržaja na razvoj deteta
Prilikom analize uticaja koje “CoComelon” i slični programi imaju na razvoj govora kod dece, važno je razumeti da se govor i jezičke veštine razvijaju kroz interakciju i komunikaciju sa drugima. Stručnjaci ističu da pretjerano izlaganje ekranima može smanjiti vreme koje dete provodi u interakciji sa roditeljima i vršnjacima, što može usporiti razvoj govora.
Veza između ekrana i kašnjenja u govoru
Dok se “CoComelon” fokusira na pružanje edukativnog sadržaja, prekomerna upotreba svakog oblika ekranskog vremena može dovesti do kašnjenja u razvoju govora. Studije su pokazale da dugotrajno gledanje ekrana može dovesti do pasivnog učenja, pri čemu dete postaje manje aktivno u traženju znanja i interakciji sa svojom okolinom. To može stvoriti situaciju u kojoj dete razvija osnovne jezičke veštine kasnije nego što je to uobičajeno.
Ekran vs. realna interakcija
Interakcija sa stvarnim ljudima je ključna za razvoj govora i jezičkih veština. Dete uči govor kroz oponašanje i povratne informacije koje dobija od svog okruženja. Kada se dijete pretežno oslanja na ekran, ova vrsta socijalne razmene se smanjuje. Roditeljska uloga u stimulaciji govora je nezamenljiva, a “CoComelon” i slični sadržaji nikada ne mogu u potpunosti preuzeti tu funkciju.
Utjecaj na emocionalni razvoj i ponašanje
Napadi besa su često posledica frustracije koju deca osećaju kada nisu u stanju da izraze svoje potrebe ili osećanja. Kada dete provodi mnogo vremena gledajući “CoComelon”, postoji mogućnost da će mu biti teže da se izrazi i komunicira sa svojom okolinom jer mu fali praktično iskustvo. Pored toga, brza promena scena i stimulacije u videima može dovesti do kratkog raspona pažnje, što će dodatno otežati detetu da upravlja svojim emocijama i ponašanjem.
Izgradnja zdravih navika gledanja
Ravnoteža je ključna u svakom aspektu života, uključujući i korišćenje “CoComelon” sadržaja. Roditelji treba pažljivo da prate i ograničavaju vreme koje njihova deca provode ispred ekrana, te da podstiču druge vrste aktivnosti koje će podstaći razvoj govora i emocionalnu inteligenciju. Igranje, čitanje zajedno, i vremenski ograničen, ali kvalitetan sadržaj može biti koristan alat za učenje, ali nikada ne bi trebalo da zameni interakciju sa stvarnim ljudima.
Kao zaključak, “CoComelon” i slični programi mogu biti korisni alati u obrazovanju i zabavi dece, ali njihova upotreba mora biti pažljivo balansirana sa drugim aktivnostima koje podstiču razvoj jezičkih veština i emocionalnu regulaciju. Roditelji imaju ključnu ulogu u obezbeđivanju da njihova deca imaju zdravu osnovu za rast i razvoj u dinamičnom i svakim danom sve digitalnijem svetu.