Nadutost i gasovi u trudnoći – šta treba da znate

Trudnoća je period velikih promena u organizmu žene. Pored očiglednih fizičkih promena, postoje i neke koje nisu vidljive ali su itekako prisutne i mogu uticati na kvalitet života buduće mame. Jedan od čestih problema s kojima se trudnice suočavaju jesu nadutost i gasovi. Ove neugodne pojave nisu samo posledica promena u ishrani, već i fizioloških promena koje se dešavaju tokom trudnoće. U nastavku ćemo razmotriti uzroke nadutosti i gasova u trudnoći, savete za ublažavanje ovih simptoma, kao i kada je potrebno konsultovati lekara.

Uzroci nadutosti i gasova u trudnoći

Da bismo razumeli zašto su nadutost i gasovi česti tokom trudnoće, moramo se osvrnuti na fiziološke promene koje se dešavaju u organizmu žene. Jedan od glavnih uzročnika je hormon progesteron, čiji nivoi rastu tokom trudnoće. Progesteron ima relaksirajući efekat na mišiće celog tela, uključujući i mišiće gastrointestinalnog trakta. To dovodi do usporavanja digestivnog sistema, što može prouzrokovati nadutost i gasove.

Osim toga, rastuća materica vrši pritisak na stomak i creva, što dodatno komplikuje situaciju. Kako trudnoća napreduje, pritisak postaje sve veći, što može dodatno usporiti varenje i pospešiti emisiju gasova. Takođe, trudnice često menjaju svoje prehrambene navike, konzumirajući više hrane ili hrane koja može izazivati gasove, poput ili brokoli ili pasulja.

Prilagođavanje ishrane za smanjenje nadutosti i gasova

Da bi se smanjila nadutost i gasovi, trudnice bi trebale da obrate pažnju na to šta i kako jedu. Dijetetske promene mogu znatno uticati na poboljšanje simptoma. Pre svega, važno je jesti manje obroke tokom dana umesto tri velika. Ovo može pomoći u lakšem varenju i smanjenju nakupljanja gasova.

Ishrana bi trebalo da bude bogata vlaknima, što će pomoći u održavanju redovne stolice i smanjenju nadutosti. Međutim, povećanje unosa vlakana treba biti postepeno kako ne bi došlo do suprotnog efekta. Važno je i piti dosta vode, koja pomaže u radu probavnog sistema. Osim toga, izbegavajte hranu i piće koje može izazvati gasove, kao što su gazirana pića, pržena hrana, i određeno povrće kao što su kupus i brokoli.

Vežbe i fizikalna aktivnost za ublažavanje nadutosti

Fizikalna aktivnost je još jedan ključ za smanjenje nadutosti i gasova u trudnoći. Lagano šetanje, plivanje ili prenatalna joga su odlični izbori za trudnice. Ovakav tip vežbi može pomoći u stimulisanju probavnog trakta i olakšanju eliminacije gasova.

Osim toga, vežbe disanja takođe mogu biti vrlo korisne. Dijafragmatsko disanje, odnosno disanje “punim plućima”, može pomoći u smanjenju stresa, koji je često pridružen faktor kod nadutosti. Takođe, postojanje posebne rutine vežbi za trudnice koja se fokusira na jačanje mišića karlice, može doprineti da se smanji pritisak na stomak i poboljša varenje.

Kako upravljati stresom i njegovim uticajem na nadutost

Stres je još jedan čest pratilac trudnoće i može doprineti pojavi nadutosti i gasova. Naime, kada smo pod stresom, moguće je da više gutamo vazduh što može dovesti do nakupljanja gasova. Dodatno, stres može uticati na to kako naše telo procesuira hranu.

Za upravljanje stresom, može biti korisno da se praktikuju tehnike opuštanja kao što su meditacija, duboko disanje ili slušanje opuštajuće muzike. Takođe, komunikacija s partnerom, porodicom ili prijateljima može pomoći u oslobađanju od stresa. Za neke žene, pomoć psihologa ili savetnika može biti potrebna kako bi se nosile sa emocionalnim izazovima trudnoće.

Kada posetiti lekara zbog nadutosti i gasova u trudnoći

Iako su nadutost i gasovi česti i obično nisu razlog za zabrinutost, ponekad mogu biti simptomi nečeg ozbiljnijeg. Ako doživljavate ekstremnu nadutost koja ne prolazi, bolove, proliv ili druge promene u stolici, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom. Isto važi i ako se ovi simptomi pojavljuju sa drugim zabrinjavajućim znacima kao što su krvarenje ili jaki grčevi.

Trudnoća jeste prirodno stanje, ali to ne znači da ne trebate obratiti pažnju na signale koje vam vaše telo šalje. Ako ste u nedoumici, važno je da se konsultujete sa stručnjacima i dobijete odgovarajuće preglede i savete.

Zaključno, nadutost i gasovi su česti pratioci trudnoće, ali uz pravilnu ishranu, vežbanje i upravljanje stresom, mogu se ublažiti i kontrolisati. Ukoliko doživljavate ozbiljne ili kontinuirane probleme, ne oklevajte da potražite medicinsku pomoć. Trudnoća je divno vreme i sa pravim informacijama i podrškom, možete je učiniti što prijatnijom za sebe i svoju bebu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu