Prelazak sa dojenja na bočicu može biti izazovan zadatak za mnoge mame i njihove bebe. Pronalaženje prave bočice koja oponaša prirodni osećaj dojenja ključno je za olakšavanje tog prelaza. Dojilje koje testiraju bočice znaju iz prve ruke koje karakteristike su neophodne da bi jedna bočica bila prihvatljiva za novorođenčad naviknutu na dojenje. U ovom blogu, razmotrićemo koje bočice su prema iskustvima dojilja najbolje za bebe koje su dojene i kako da odaberete pravu bočicu za vašu bebu.
Kriterijumi za izbor bočice za dojene bebe
Prilikom izbora bočice za bebe koje se doje, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora. Na prvom mestu stoji oblik i dizajn cucli bočice, koja bi trebalo da oponaša majčinu bradavicu. Takođe, protok mleka kroz cuclu treba biti prilagođen da imitira prirodni ritam dojenja, kako bi beba mogla da se povremeno odmara i diše dok pije iz bočice, slično kao što bi to činila dojeći se. Materijal od kojeg je bočica napravljena takođe igra bitnu ulogu, pogotovo kada se uzme u obzir bebin osećaj u ustima i lakoća održavanja bočice čistom i sterilnom. Dodatni aspekti kao što su anti-kolik ventilacija i lakoća držanja bočice važni su kako za bebu, tako i za roditelja.
Bočice koje najpreciznije oponašaju dojenje
Na tržištu postoji nekoliko brendova bočica koje su dojilje istakle kao posebno efektivne u oponašanju pravog iskustva dojenja. Bočice sa širokim grlima i cuclama koje imitiraju oblik majčine bradavice često su prvi izbor. Ovakvi modeli olakšavaju prelazak bebi jer pružaju sličan osećaj u ustima kao pri dojenju. Pored oblika, važno je da cucla ima ugrađene mehanizme koji sprečavaju unos previše vazduha, poput anti-kolik sistema, što pomaže u smanjenju gasova i nelagodnosti kod beba.
Najpopularniji brendovi bočica za dojene bebe
Među najpopularnijim brendovima bočica za dojene bebe se često nađu Philips Avent, Tommee Tippee, Dr. Brown’s i NUK. Ove bočice se ističu zahvaljujući svojim dizajnima cucli koji repliciraju oblik i osećaj prilikom dojenja, kao i raznim inovacijama koje pomažu kontrolisanju protoka mleka i smanjenju gasova. Svaki od ovih brendova ima svoje specifičnosti, pa se preporučuje da roditelji isprobaju nekoliko različitih tipova bočica pre nego što se odluče za onu koja najbolje odgovara njihovom detetu.
Praktični saveti za prelazak sa dojenja na bočicu
Prelazak sa dojenja na bočicu treba da bude postepen i nežan. Jedna od strategija je zamena jednog podoja bočicom, dok se za ostale podoje i dalje koristi dojenje. To može pomoći bebi da se navikne na novi način ishrane bez previše stresa. Savetuje se da neka druga bliska osoba, poput oca ili bake, pruži bebi prvu bočicu, jer će beba biti manje sklona da očekuje dojenje od osobe koja je obično ne doji. Pored toga, toplina mleka treba da bude slična temperaturi mleka prilikom dojenja, što može pomoći bebi da lakše prihvati bočicu.
Testiranje različitih bočica i cucli
Budući da svaka beba ima jedinstvene preference, ponekad je potrebno isprobati više različitih bočica pre nego što se pronađe ona prava. Često se desi da bebe koje su bile isključivo dojene odbacuju određene bočice ili cuclje dok ne pronađu onu koja im najviše odgovara. Neke bebe preferiraju mekane silikonske cuclje, dok druge bolje reaguju na one sa određenom teksturama koje imitiraju bradavicu. Roditeljima se savetuje da imaju strpljenja tokom ovog procesa i da prate signale koje im beba šalje.
Savladavanje izazova prelaska sa dojenja na bočicu zahteva vreme, strpljenje i razumevanje potreba vaše bebe. Pravilnim odabirom bočice, koja je testirana i odobrena od strane dojilja, i uz pravilnu tehniku hranjenja, taj prelaz može biti glatko iskustvo i za mamu i za bebu. Ukoliko naiđete na teškoće, ne zaboravite da potražite savet od pedijatra ili savetnice za dojenje koji mogu pružiti dodatnu podršku.