Kada govorimo o trudnoći, san je od ključnog značaja kako za zdravlje trudnice, tako i za pravilan razvoj bebe. Međutim, nalazak udobnog položaja za spavanje može biti izazov, naročito u kasnijim trimestrima. Promene u telesnoj težini i obliku, kao i povećanje veličine stomaka, mogu uticati na kvalitet sna. Svaka trudnica treba individualno da prilagodi svoj položaj spavanja kako bi obezbedila optimalnu udobnost i sigurnost za sebe i svoje bebe tokom noći.
Ležeći na boku sa savijenim kolenima
Većina stručnjaka se slaže da je spavanje na boku, posebno na levom boku, najbolje za trudnice. Ovaj položaj poboljšava cirkulaciju krvi i hranljivih materija do posteljice i bebe. Takođe može da umanji otok u nogama, šta je čest problem tokom trudnoće. Preporučuje se da se kolena blago saviju, a da se između njih stavi jastuk kako bi se smanjio pritisak na kukove.
Podrška jastucima
Pravilna upotreba jastuka može značajno doprineti udobnosti tokom spavanja. Jastuci nisu samo za glavu – mogu se koristiti za podršku stomaku, između kolena, iza leđa, pa čak i ispod stopala za blago podizanje. Postoje specijalni jastuci dizajnirani za trudnice, poznati kao jastuci za trudnoću, koji su oblikovani tako da pruže podršku telu gde je to najpotrebnije.
Izbegavanje leđnog položaja
Spavanje na leđima može izazvati probleme kao što su leđni bolovi, problemi sa disanjem, probava, hemoroidi i nizak krvni pritisak, što može dovesti do smanjene cirkulacije krvi kod bebe. Razlog tome je pritisak teže maternice na veliku krvnu sudu poznatu kao inferiorna vena kava. Ako se nađete u leđnom položaju tokom spavanja, nemojte paničiti, ali pokušajte pronaći udobniji položaj ili koristite jastuke da se spriječite od okretanja na leđa.
Spavanje u uspravnom položaju
Za neke trudnice, spavanje u poluuspravnom položaju može biti korisno, posebno ako pate od srčane gorušice. Manji jastuci ili jastuci za klinove mogu da pomognu u održavanju ovog položaja, podržavajući leđa i olakšavajući pritisak na dijafragmu. Ipak, ovaj položaj ne bi trebalo da bude stalno rešenje, jer nije idealan za cirkulaciju.
Pomeranje i prilagođavanje tokom noći
Nije neobično za trudnicu da se tokom noći često budi i menja položaje. Popustljivost i promena položaja može pomoći u smanjenju bilo kakvog nelagodnosti ili bolova. Nemojte se ustručavati da se pomerite i prilagodite svoj prostor za spavanje ako to znači veću udobnost i bolji kvalitet sna.
Razumevanje kako promene tokom trudnoće utiču na spavanje i prilagođavanje položaja da bi se olakšalo nelagodnosti je važno za održavanje dobrobiti trudnice. Pre nego što predstavite bilo kakve značajne promene u vašim navikama spavanja ili ako imate pitanja i zabrinutosti, najbolje je da razgovarate sa svojim lekarom ili ginekologom. Uvek je bitno da se prati savet stručnjaka kako biste obezbedili najbolju moguću negu za sebe i vašu bebu tokom ovog uzbudljivog perioda.