Osipi u trudnoći: šta morate znati

Trudnoća je period prepun promena, kako emocionalnih, tako i fizičkih. Jedna od čestih fizičkih promena su i osipi koji se mogu javiti u ovom posebnom periodu života. Ovi kožni problemi mogu biti ne samo neugodni, već i zabrinjavajući za buduće majke. Međutim, važno je razumeti da osipi u trudnoći nisu retkost i da postoji mnogo razloga zbog kojih se oni mogu pojaviti. U ovom blogu, približićemo vam ovu temu, govoriti o uzrocima osipa, načinima tretmana, kao i kada je neophodno obratiti se lekaru.

Uzroci osipa u trudnoći

Osipi u trudnoći mogu biti rezultat različitih faktora, uključujući hormonalne promene, istezanje kože i povećanu osetljivost na razne spoljašnje podražaje. U ovom periodu, žensko telo proizvodi veće količine hormona koji mogu uticati na kožu i uzrokovati pojavu osipa. Pored toga, kako koža raste da bi se prilagodila razvoju bebe, može doći do njene iritacije, suvoće ili pojačanog svraba koji može prouzrokovati osip.

Neke od čestih oboljenja kože koja se mogu pojaviti ili pogoršati tokom trudnoće uključuju:

  • Polimorfna erupcija trudnoće (PUPPP) – ovo je najčešći oblik osipa u trudnoći i najčešće se javlja u trećem trimestru. Karakteriše ga pojava crvenih, svrbežnih izbočina koje počinju u predelu pupka i mogu se širiti.
  • Strije (striae gravidarum) – iako nisu klasičan osip, strije su oblik kožnog istezanja koje može dovesti do crvenila i svraba, i to najčešće na stomaku, bokovima, prsima i zadnjici.
  • Atopijski dermatitis – ovo je hronična kožna bolest koja može da se pogorša tokom trudnoće.

Osim ovih, postoje i druga stanja koja su specifična samo za period trudnoće i koja su manje česta, ali je važno biti upoznat sa njima.

Simptomi i prepoznavanje osipa

Prepoznavanje osipa zahteva pažljivo posmatranje promena na koži. Ključni simptomi uključuju crvenilo, izbočine, plikove, suvoću i svrab. U zavisnosti od tipa osipa, simptomi se mogu razlikovati: PUPPP obično počinje kao sitne, crvene, izbočene tačke koje se šire i mogu formirati velike, crvene, svrbežne površine, dok strije počinju kao crvenkaste linije koje postepeno bledu u beličastu ili srebrnu boju.

Bitno je napomenuti da neki osipi mogu biti indikator ozbiljnijih oboljenja, kao što su holestaza trudnica, što je stanje koje može uticati na funkciju jetre, ili pemfigoid gestacije, retko autoimuno oboljenje. Ukoliko osip prate i drugi simptomi kao što su žutica, povraćanje, ili intenzivan svrab bez vidljivog osipa, neophodno je odmah se obratiti lekaru.

Prevencija i ublažavanje simptoma

Da bi se ublažili simptomi osipa ili sprečilo njihovo pogoršanje, važno je slediti nekoliko koraka. Pre svega, održavanje kože hidriranom može bitno pomoći u smanjenju suvoće i svraba. Upotreba kvalitetnih hidratantnih krema ili losiona koji su namenjeni za osetljivu kožu i ne sadrže aditive koji mogu izazvati iritaciju je ključna. Takođe, izbegavanje vrućih tuševa i korišćenje blagih sapuna takođe može pomoći.

Nošenje udobne, prozračne odeće koja ne iritira kožu i upotreba prirodnih tkanina kao što su pamuk može doprinijeti smanjenju iritacije. Takođe, važno je izbegavati češanje zahvaćenih područja, jer to može dovesti do dalje iritacije ili čak infekcija. Ukoliko je svrab preintenzivan, moguće je koristiti antihistaminike, ali samo po preporuci lekara.

Lečenje osipa tokom trudnoće

Kada su u pitanju lečenje i tretmani osipa u trudnoći, bitno je razgovarati sa svojim lekarom koji će proceniti situaciju i predložiti odgovarajući tretman. U nekim slučajevima, osip može nestati sam od sebe bez lečenja, dok u drugim može biti potreban medicinski tretman. Za ublažavanje svraba, pored već pomenutih hidratantnih krema, često se preporučuju i topički steroidi niske snage.

U slučajevima kada je osip uzrokovan nekim ozbiljnijim oboljenjem, lečenje može biti kompleksnije i zahtevati upotrebu specifičnih lekova ili praćenje u bolničkim uslovima. Uvek se savetuje da se striktno držite uputstava lekara i da ne pokušavate sa tretmanima na svoju ruku, posebno u trudnoći.

Kada se obratiti lekaru

Većina osipa tokom trudnoće nije opasna po zdravlje majke ili bebe, ali postoji nekoliko situacija kada je neophodno potražiti medicinsku pomoć:

  • Ako osip prati visoka temperatura ili drugi simptomi koji mogu ukazivati na infekciju.
  • Kada je svrab tako ozbiljan da ometa svakodnevne aktivnosti ili narušava kvalitet sna.
  • Ako se osip širi brzo ili se pojavi iznenada sa bolom ili nelagodnošću.
  • Ukoliko dođe do simptoma kao što su žutica, povraćanje, ili narušena svest koje mogu ukazivati na holestazu trudnica.

Zaključno, osipi u trudnoći su relativno česti, ali ne treba ih ignorisati. Dobro je biti informisan kako bi se odgovarajuće reagovalo i kako bi se očuvalo zdravlje i dobrobit buduće majke i bebe.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu