Trudnoća je period velikih promena za žensko telo, a jedna od promena koju mnoge žene mogu iskusiti su otečeni labijumi ili usne spoljašnjih genitalija. Ovo stanje, iako često nije razlog za zabrinutost, može izazvati iznenađenje, nelagodnost pa čak i bol kod nekih trudnica ili porodilja. U ovom blogu obradićemo razloge zbog kojih dolazi do oticanja labijuma tokom trudnoće i nakon porođaja, kao i metode ublažavanja simptoma i prevencije.
Uticaj hormona na genitalije
Tokom trudnoće dolazi do značajne promene u hormonalnom bilansu žene, što može izazvati različite fizičke promene. Povećanje proizvodnje estrogena i progesterona može dovesti do povećanja protoka krvi u području karlice, uključujući vulvu i labijume. Ovo vaskularno “prepumpavanje” može prouzrokovati da labijumi postanu osetljiviji, otečeni i čak promene boju. Iako ove promene mogu biti neprijatne, one su potpuno normalne i obično nisu znak nekog ozbiljnijeg problema.
Povećanje krvi i otok
Još jedan faktor koji može da dovede do oticanja labijuma jesu fizičke promene koje se dešavaju u telu trudnice, posebno u krvnom sistemu. Količina cirkulišuće krvi se povećava kako bi podržala razvoj fetusa, a ta dodatna krv može izazvati privremeni edem ili oticanje mekih tkiva, uključujući genitalije. Otok se može pogoršati ako trudnica dugo stoji ili sedi, što može otežati povratak krvi iz donjih ekstremiteta. Takođe, kako trudnoća napreduje i materica se širi, može doći do pritiska na vene koje pomažu u povratku krvi, što dodatno doprinosi oticanju.
Varikoziteti venera vulve
Varikoziteti nisu neobična pojava tokom trudnoće, iako se najčešće povezuju sa nogama, mogu se javiti i na vulvi. Varikoziteti venera vulve su proširene vene koje se pojavljuju na spoljašnjosti vagine i mogu uzrokovati oticanje, tegobe, pa čak i bol prilikom sedenja ili tokom seksualnog odnosa. Iako ovo može biti zabrinjavajuće, obično ne predstavljaju rizik i najčešće se povlače nakon porođaja. Kompresivni veš može pomoći u ublažavanju simptoma pritiska i nelagodnosti koji proističu iz varikoze vulve.
Infekcije i upale
Uprkos tome što većina oticanja labijuma tokom trudnoće nije znak ozbiljnog problema, važno je biti svestan mogućnosti infekcija ili upalnih stanja. Bakterijske infekcije, kao što su bakterijska vaginoza ili streptokokne infekcije, mogu dovesti do oticanja, kao i druge neprijatnosti, poput svraba ili neobičnog iscetka. Infekcije mokraćnog sistema, koje su češće tokom trudnoće, takođe mogu dovesti do oticanja genitalija. Svaki simptom koji ukazuje na moguću infekciju treba odmah obraditi lekarom kako bi se započelo sa odgovarajućim lečenjem.
Prevencija i ublažavanje simptoma otoka
Za ublažavanje otoka labijuma i prevenciju simptoma, trudnice mogu preduzeti nekoliko koraka. Prvo, preporučuje se nošenje udobnog, ne stežućeg veša od prirodnih materijala. Dobar je savet i redovno menjanje pozicija – izbegavanje dugog sedenja ili stajanja, kao i redovne šetnje kako bi se stimulisala cirkulacija. Lagane vežbe kegela, koje jačaju mišiće karličnog dna, takođe mogu pomoći u poboljšanju cirkulacije i smanjenju otoka. Trudnicama se takođe savetuje da piju dovoljno tečnosti i da izbegavaju prekomerni unos soli kako bi se smanjio rizik od edema.
Uz sve to, redovni prenatalni pregledi su neophodni kako bi se pratile promene i prepoznali bilo kakvi znaci koji bi mogli ukazivati na problem. Ovaj period je veoma važan za buduće majke, i usvajanje zdravih navika i pažnje prema sopstvenom telu može značajno poboljšati kako fizičko, tako i mentalno stanje tokom ovog dragocenog perioda života.