Doba kada dete napuni dve godine oduvek važi za veoma važan period u razvoju. Dvogodišnjaci pokazuju ne samo dramatičnu promenu u svojim fizičkim sposobnostima, već i u razvoju govora, socijalnih veština i emocionalne inteligencije. U tom uzrastu, deca postaju sve nezavisnija, počinju bolje da razumeju svet oko sebe i razvijaju svoju ličnost. Razmotrimo detaljnije koje promene karakterišu dvogodišnje dete i kako se njegova pamet razvija u ovom kritičnom periodu.
Fizički razvoj i motoričke veštine
Fizički razvoj dvogodišnjaka je impresivan. U ovom periodu dete uči da trči, skače i penje se. Sve ove aktivnosti doprinose razvoju grubih motoričkih veština, što znači sposobnost kontrolisanja velikih grupa mišića. Dalje, finomotoričke veštine (koje uključuju korišćenje manjih mišićnih grupa, posebno u rukama i prstima) takođe se brzo unapređuju. Detetu ovog uzrasta omiljene su aktivnosti poput građenja kula od kockica, crtanja i rukovanja malim predmetima.
Kognitivni razvoj
Intelektualni ili kognitivni razvoj dve godine starog deteta intenzivan je i multifacetski. Dvogodišnjaci počinju da shvataju simbole i znakove, što je osnova za kasniju pismenost i brojanje. Takođe, znajuželja je na vrhuncu, pa dete neprestano istražuje svet oko sebe postavljajući bezbroj pitanja kao što su “Šta je to?” ili “Zašto?” U ovoj fazi, igračke kao što su jednostavne slagalice ili igračke koje podstiču uzrok i posledicu postaju veoma popularne.
Govorno-jezički razvoj
Govorno-jezički razvoj kod dvogodišnjaka primećuje se kroz brzo proširivanje vokabulara. U proseku, dvogodišnje dete može imati između 50 i 300 reči u svom jezičkom repertoaru, a neka deca mogu govoriti mnogo više. U ovom periodu se takođe formiraju i prve jednostavne rečenice od dve do tri reči, što roditeljima i starateljima daje priliku za bolje razumevanje potreba i želja deteta.
Socijalni i emocionalni razvoj
Socijalni i emocionalni razvoj su od krucijalnog značaja za opšti razvoj deteta. Dvogodišnjaci počinju da pokazuju veću svest o sebi kao zasebnim bićima, kao i svest o tuđim osećanjima i potrebama. Na primer, mogu pokazati simpatiju prema drugima ili čak pokušati da teše nekoga ko je tužan. Ipak, u ovom uzrastu je poznata i “terrible twos” faza, kada dete može postati izuzetno tvrdoglavo i često se upušta u tzv. “temper tantrume” ili ljutnju zbog frustracija koje proizilaze iz želje da iskažu svoju nezavisnost.
Igra i učenje putem igre
Igranje je suštinski važno za razvoj dvogodišnjeg deteta. Kroz igru dete ne samo da uči o svetu, već i razvija socijalne veštine, uči kako da se nosi sa emocijama i uči o uzroku i posledici stvari. Roditelji i vaspitači trebalo bi da podstiču igru koja obuhvata različite aktivnosti – od društvenih igara koje uključuju više učesnika, preko imaginativne igre poput pretvaranja da su u različitim ulogama, do logičkih igara koje poboljšavaju kognitivne sposobnosti.
Zaključno, druga godina života je period buđenja svesti i razvoja u svakom pogledu. Pažljivo nadgledanje i podrška ovih raznih aspekata razvoja može detetu pružiti čvrst temelj za buduće obrazovanje i socijalne interakcije. Razumevanjem osnovnih prekretnica koje su karakteristične za ovaj uzrast, odrasli mogu učiniti sve da pomognu svom dvogodišnjaku da raste i razvija se na zdrav i srećan način.