Peskatarijanska ishrana: dobre strane, loše strane i šta možete da jedete

Peskatarijanstvo je način ishrane koji se sve više popularizuje. Kod ovog načina ishrane se jede vegetarijanski uz dodatak morskih plodova i ribe. Postoji nekoliko razloga zašto ljudi prelaze na peskatarijansku ishranu, naročito zbog zdravstvenih benefita koje morska hrana donosi. Međutim, kao i sa svakim drugim načinom ishrane, postoje i loše strane peskatarijanske ishrane, te je važno pronaći balans i sprovoditi peskatarijanstvo uz pravilne navike ishrane.

Prednosti peskatarijanske ishrane: zdravlje, ekologija i ukusna hrana

Peskatarijanska ishrana je način ishrane koji kombinuje vegetarijansku ishranu sa ribom i morskim plodovima. Ova ishrana dobija na popularnosti, a to je zato što meso i mlečni proizvodi nisu uključeni u ovaj način ishrane, što zbog zdravstvenih razloga, što zbog ekoloških aspekata.

Prednost ove ishrane je to što se riba smatra izuzetno zdravim izvorom proteina, a bogata je omega-3 masnim kiselinama koje su korisne za zdravlje očiju, mozga i srca. Osim toga, riba sadrži i minerale poput selena i joda koji su važni za zdravlje.

Ova ishrana takođe ima i ekološku prednost jer se konzumiranjem ribe umanjuje štetan efekat na životnu sredinu, upotreba zemljišta i vode, kao i ispuštanje gasova staklene baste. Peskatarijanske opcije su takođe ukusne i šarenolike, pune različitih ukusa i tekstura.

Iako ovaj način ishrane ima mnoge prednosti, važno je imati u vidu da se prilikom izbora hrane treba voditi računa o kvalitetu ribe kao i o ribljim proizvodima koji mogu sadržavati velike količine natrijuma i aditiva. Takođe, ovaj način ishrane može biti izazov za one koji žele da unesu dovoljno hranjivih sastojaka i uravnoteže svoju ishranu. Stoga se preporučuje da se ova ishrana kombinuje sa kvalitetnim biljnim izvorima proteina poput mahunarki i orašastih plodova.

Kako preći na peskatarijansku ishranu: saveti i trikovi

Ako razmišljate o prelasku na peskatarijansku ishranu, pripremili smo za vas nekoliko saveta i trikova koji će vam pomoći da uspešno započnete ovaj novi način ishrane.

Prvo, budite strpljivi i postepeno uvodite nove namirnice u ishranu. Ovo će vam pomoći da se naviknete na ukus i teksturu novih namirnica.

Drugo, istražite nove recepte i rasterećujte se od tradicionalnih obroka sa mesom. Postoji bezbroj jednostavnih recepata sa povrćem i morskim plodovima koji će vas oduševiti, a mi smo sigurni da ćete otkriti nove omiljene ukuse.

Treće, obratite pažnju da kupujete morske plodove koji su održivi i uzgajaju se na ekološki prihvatljiv način. Ovaj korak će vam pomoći da smanjite negativan uticaj na životnu sredinu.

Konačno, ne zaboravite da peskatarijanska ishrana može doneti predivne zdravstvene benefite, kao što su niži nivo holesterola i poboljšani kardiovaskularni zdravlje. Bez obzira na to da li ste novi u svetu peskatarijanstva ili ste dugogodišnji obožavatelj ovog načina ishrane, nadamo se da vam ovi saveti i trikovi mogu pomoći da optimizujete vašu ishranu i osećate se bolje.

Šta jedu peskatarijanci: najbolja hrana za ovaj način ishrane

Peskatarijanska ishrana je način ishrane koji podrazumeva konzumiranje pretežno vegetarijanske hrane, ali sa dodatkom ribe. Riba je jedini oblik mesa koji se preporučuje za ove jelične navike, pa oni koji postaju peskatarianci uglavnom ne jedu ostale vrste mesa (govedinu, svinjetinu, piletinu, itd.).

Međutim, samo izbegavanje mesa nije dovoljan preduslov za zdravu ishranu. Peskatarijanska ishrana bi trebalo da uključuje i velike količine voća, povrća, žitarica i zbog toga ona predstavlja zdravu i raznoliku ishranu. Uz ove namirnice, riba će poboljšati ukupnu kvalitetu ishrane.

Najbolje vrste riba za peskatarijansku ishranu su skuša, oslić, pastrmka, losos, tunjevina i srdela. One su bogate omega-3 masnim kiselinama, koje mogu smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, regulisati nivo holesterola i smanjiti upalu u organizmu.

Međutim, važno je imati na umu da riba takođe može biti izvor toksina, kao što su živa i PCB. Zbog toga se preporučuje izbegavanje ribe koja je ugrožena, kao što je na primer sabljarka, ali i biranje sveže, divlje ribe, umesto one koja je uzgajana u ribljim farmama.

Pored ribe, peskatarijanci bi trebalo da uključe u svoju ishranu i druge izvore proteina, poput pasulja, sočiva, oraha i semenki. Hrana bogata gvožđem, poput spanaća i zelenog povrća, takođe bi trebalo da čini stalni deo obroka peskatarijanaca.

Kao i sa svakom drugom dijetom, peskatarijansku ishranu bi trebalo planirati pažljivo i raznovrsno, uzimajući u obzir individualne potrebe organizma. Sa pravilno odabranim namirnicama, peskatarijanska ishrana može biti zdrav izbor.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu