Pomorandža je jedno od najpopularnijih i najzdravijih citrusa koji je dostupan tokom cele godine. Sa svojim slatkim ukusom i osvežavajućom aromom, pomorandža je bogata vitaminom C, vlaknima i brojnim drugim hranjivim sastojcima koji pružaju mnoge benefite za zdravlje. U ovom članku ćemo detaljno pogledati kalorijski sadržaj i nutritivnu tablicu pomorandže, kao i njen uticaj na naše zdravlje.
Pomorandža: Nutritivna tablica
Pomorandža (100g)
Energetska vrijednost: 47 kcal
Masti: 0,1 g
– zasićene masne kiseline: 0 g
Ugljikohidrati: 11,8 g
– šećeri: 9,4 g
Bjelančevine: 0,9 g
Vlakna: 2,4 g
Natrij: 0 mg
* nutritivne vrijednosti su približne i mogu varirati ovisno o sorti i uvjetima uzgoja.
Pomorandža: Proteini (sadržaj proteina)
Pomorandža nije obično voće kada su proteini u pitanju. Ona sadrži samo 0,9 grama proteina na 100 grama voća. Međutim, pomorandže su bogate drugim korisnim nutritivnim sastojcima poput vitamina C, folne kiseline i vlakana. Iako proteini nisu naročito dominantni u pomorandžama, oni su ključni za ljudski organizam i mogu se pronaći u drugim namirnicama poput jaja, mesa, mleka ili orašastih plodova. Stoga, pomorandža ne bi trebalo da bude primarna namirnica u ishrani kada je u pitanju unos proteina, ali njezinu konzumaciju treba svakako uvrstiti u zdravu ishranu zbog niza drugih zdravstvenih benefita koje donosi.
Pomorandža: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Pomorandža je voće bogato vitaminom C i drugim hranjivim materijama koje čine ovu citrusnu voćku izuzetno zdravom za ljudski organizam. Kada je reč o sadržaju ugljenih hidrata, pomorandža pripada grupi namirnica sa srednjim sadržajem ovog nutrijenta. Jedna srednja pomorandža, koja ima prosečnu težinu od oko 130 grama, sadrži oko 12 grama ugljenih hidrata. Međutim, većina ovih hidrata dolazi iz prirodnih šećera koji se nalaze u voću, što pomorandžu čini zdravijim izvorom ovog nutrijenta u odnosu na prerađene slatkiše i druge izvore šećera koji često imaju loše uticaje na zdravlje.
Pomorandža: Masti (sadržaj masti)
Pomorandža je voće bogato hranljivim materijama, uključujući vitamin C, vlakna i antioksidanse. Međutim, u odnosu na masti, pomorandža ne pruža značajnu količinu. Sadržaj masti u jednoj pomorandži je gotovo zanemarljiv – samo oko 0,1 grama. To je čini idealnom namirnicom za one koji paze na unos masti ili sprovode dijetu koja ograničava unos masti. Ipak, treba imati na umu da ključ zdrave ishrane leži u uravnoteženoj ishrani, tako da su i druge namirnice bogate mastima potrebne da se održe optimalni nivoi zdravlja.
Pomorandža: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Pomorandže su izuzetno bogate vitaminom C, poznatom po svom antioksidativnom delovanju i sposobnosti da poboljša imunološki sistem. Osim vitamina C, one sadrže i vitamine A, B1, B6 i K, kao i minerale poput kalijuma, kalcijuma, bakra i gvožđa. Kalijum je posebno važan za regulisanje krvnog pritiska, dok kalcijum igra ključnu ulogu u održavanju zdravih kostiju. Bakar i gvožđe su esencijalni minerali za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, dok vitamin K igra važnu ulogu u zgrušavanju krvi. Jedna pomorandža sadrži približno 70 miligrama vitamina C, što je dnevna preporučena količina za odrasle osobe.
Pomorandža: Kalorije (sadržaj kalorija)
Pomorandža je jedno od najpopularnijih citrusa, bogato vitaminima i mineralima, ali i niskokalorično voće. Sadržaj kalorija u jednoj pomorandži kreće se između 47-62 kalorija u zavisnosti od veličine. Osim toga, jedna pomorandža sadrži oko 12 grama šećera, ali i preko 70 posto dnevnih potreba za vitaminom C. Ovo svježe i slatko voće odličan je izvor vlakana, antioksidanata i niskog glikemijskog indeksa, što ga čini idealnom poslasticom za zdrav životni stil i održavanje optimalne tjelesne težine.
Pomorandža: Benefiti za zdravlje
Pomorandža je jedno od najpopularnijih voća na svetu, kao i jedna od najbogatijih izvora vitamina C. Osim što jača imuni sistem, pomorandže imaju mnogo drugih blagotvornih dejstava na naše zdravlje. One su bogate antioksidantima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, što smanjuje rizik od srčanih bolesti i kancera. Takođe, pomorandže su bogate vlaknima koja podržavaju zdravu probavu i sprečavaju zatvor. Osim toga, one su niskokalorične i mogu da pomognu u održavanju zdrave telesne mase. Pomorandže obezbeđuju i vitamine A i B kompleks, kao i mineralne soli kao što su kalijum, magnezijum i kalcijum. Uživanje u pomorandžama je korisno za zdravlje mozga i očiju. Ukratko, pomorandže su odličan izvor mnogih hranljivih materija i mogu da doprinesu dugoročnom zdravlju svih.
Pomorandža: Rizici za zdravlje
Iako pomorandže važe za jedan od najzdravijih i najpopularnijih voćnih plodova, postoje neki rizici za zdravlje koji se javljaju pri njihovoj konzumaciji. Prvo i najčešće poznato je da pomorandža sadrži velike količine vitamina C koji može da dovede do gastrointestinalnih smetnji kao što su dijareja, mučnina i grčevi u stomaku ukoliko se konzumira u prevelikim količinama. Takođe, pomorandže sadrže i visok nivo kiseline koja može da dovede do iritacije želuca i da izazove simptome kao što su gorušica ili osećaj težine u stomaku. Na kraju, sok od pomorandže u kombinaciji sa nekim lekovima može da dovede do neželjenih nuspojava, pa se zato savetuje da se pre uzimanja pomorandže ili njenog soka konsultujete sa lekarom ukoliko ste u terapiji.
Pomorandža: Alergije
Pomorandže su odličan izvor vitamina c i drugih hranjivih elemenata, međutim, za neke ljude one mogu predstavljati ozbiljnu zdravstvenu brigu. Alergija na pomorandže pripada grupi citrusnih alergija, koje se javljaju kao posledica netolerancije na određene supstance koje se nalaze u koži, soku ili mesu citrusa.
Simptomi alergije na pomorandže mogu varirati od blagih do teških stanja, pa se kod osoba sa neizlečenom alergijom na citrusno voće, mogu javiti urtikarija, oticanje lica, mučnina, povraćanje, dijareja, pa čak i anafilaktički šok. Ako sumnjate da ste alergični na pomorandže, treba da se posavetujete sa lekarom ili alergologom.
Osobe sa osetljivim sistemom za varenje treba da izbegavaju sokove od pomorandže i celokupno konzumiranje citrusa. Alergije na pomorandže se mogu uspešno lečiti uz primenu antihistaminika ili injekcija epinefrina u slučajevima ozbiljnog poremećaja. Svakako je bolje konsultovati lekara ili nutricionistu o alternativama ukoliko je potrebna zamena za citrusno voće u ishrani.
Pomorandža: Različite vrste koje postoje
Postoji više od 400 vrsta pomorandži, koje se razlikuju po boji kože, ukusu, kiselosti i slatkoći. Neki od najpoznatijih tipova pomorandži su narančasta, klementina, mandarina, pomelo i limun.
Najpopularnija vrsta pomorandže je narančasta (Citrus sinensis), koja se koristi u industriji sokova, slatkiša i kozmetike. Ova vrsta pomorandže ima slatku i sočnu pulpu, koja je bogata vitaminom C, vlaknima i folnom kiselinom.
Klementina (Citrus clementine) se smatra podvrstom mandarine i ima manju veličinu i lakšu koru od narančaste pomorandže. Ima slatki ukus i manje kiselosti nego narančasta pomorandža, što je čini omiljenom među djecom.
Mandarina (Citrus reticulata) je slatka i sočna pomorandža, koja se često prodaje s korom. Ova vrsta pomorandže ima visok nivo vlakana i vitamina C, koji pojačavaju imunitet.
Pomelo (Citrus maxima) je jedna od najvećih vrsta pomorandži, koja se koristi u kulinarstvu za pripremu raznih jela. Ova vrsta pomorandže ima gustu koricu i pulpu s kiselkastim okusom.
Limun (Citrus limon) se smatra vrstom pomorandže i poznat je po svom kiselom ukusu i visokom nivou vitamina C. Limun je popularan u sezoni gripa i prehlada, jer pomaže u ublažavanju simptoma i jačanju imunološkog sistema.
Sve vrste pomorandži su bogate vitaminom C, antioksidantima i drugim hranjivim tvarima koje su važne za održavanje zdravlja. Izbor vrste pomorandže uglavnom ovisi o osobnom ukusu i preferencijama, ali bez obzira na to koju odaberete, možete biti sigurni da ćete dobiti veliku dozu hranjivih tvari od ovog ukusnog voća.
Pomorandža: Kada je najbolje jesti
Pomorandža je citrusno voće bogato vitaminom C, ali kada je najbolje da je jedete?
Najbolja sezona za pomorandže u Srbiji je zima i početak proleća. U ovom periodu pomorandže dozrevaju i postaju najslađe i najsočnije. Međutim, pomorandže se lako mogu naći tokom čitave godine, pa ako ne možete da čekate zimu, možete ih jesti i tokom ostalih sezona.
Kada je reč o vremenu tokom dana, mnogi ljudi vole da pojedu pomorandžu za doručak. To je dobar izbor jer pomorandža ima nisku kalorijsku vrednost i daje telu potrebnu dozu energije na početku dana. Međutim, izbegavajte da jedete pomorandžu odmah posle obroka jer može da izazove probleme sa varenjem zbog kiselosti.
Najbolje je jesti pomorandžu u celosti, sa korom ili u formi svežeg soka. Međutim, sok od pomorandže treba konzumirati odmah nakon cedjenja kako bi se zadržala što veća količina vitamina C. Konzervirani sokovi od pomorandže su manje nutritivno vredni i često sadrže velike količine šećera.
U suštini, pomorandžu je najbolje jesti u sezoni i ujutro, pre obroka. Uživajte u ovom ukusnom i hranjivom voću tokom cele godine!
Pomorandža: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Pomorandže su ukusna i hranljiva voćka koja se može konzumirati sveža, kao sok ili dodatak jelima. Međutim, mnogi se pitaju kako ih pravilno čuvati i koliko dugo će trajati.
Pomorandže najbolje čuvati na sobnoj temperaturi, na suvom i tamnom mestu, poput ostave ili kuhinjskog ormarića. Ako ih ostavite na kuhinjskom stolu, neka budu dalje od direktne sunčeve svetlosti.
U frižideru pomorandže mogu trajati od jedne do tri nedelje, najbolje u povrtnoj fioci. Međutim, u frižideru ne dobijaju na ukusu, pa ih je bolje sačuvati na sobnoj temperaturi ako želite da uživate u njihovom punom ukusu.
Ako želite sačuvati pomorandže duže vreme, možete ih zapakovati u plastičnu kesu ili hermetički zatvorenu posudu i staviti u zamrzivač. Tako će trajati i do nekoliko meseci, ali će izgubiti na kvalitetu i hrskavosti.
Ukoliko planirate da iskoristite sok od pomorandže, najbolje je ceo plod držati na sobnoj temperaturi i iscediti ga neposredno pre upotrebe. Ako je potrebno ostaviti ga sačuvanog, zatvorite posudu i držite u frižideru najduže do 48 sati.
Ukratko, uživajte u svetlu i ukusnom voću pomorandže tako što ćete ih čuvati na sobnoj temperaturi na suvom i tamnom mestu. Ako želite da ih sačuvate duže vreme, možete ih zamrznuti ili držati u frižideru, ali imajte na umu da se ukus može promeniti.
Pomorandža: Kako spremiti i jesti
Pomorandža je jedan od omiljenih egzotičnih plodova koji su dostupni tokom cele godine. Ova citrusna poslastica ne samo da je ukusna već obezbeđuje i brojne zdravstvene koristi.
Kada kupujete pomorandže, obratite pažnju na njihovu kvalitet. Optimalna veličina za ovo voće je srednje veličine, jer će biti sočnija, slađa i lakše se oljušti. Takođe, imajte na umu da je površina pomorandže koja je ružičasta, a ne zelene boje, slatka na ukus, jer znači da ima više sunca i dobre kvalitete.
Postoji mnogo načina da se ova ukusna voćka fino pripremi. Pored toga što se može jesti sirova, pomorandže se mogu koristiti u različitim desertima, sokovima, džemovima, sladoledu i drugim slatkim ukusima.
Za najbolji ukus, pomorandžu je najbolje jesti sveže oljuštenu, a najbolje je da se koristi za jutarnju osvežavajuću čašu soka. Iscedite sok od jedne ili dve pomorandže i svežeg limuna, dodajte kašiku meda i po potrebi vode i napitak je spreman!
Uživajte u ovom ukusnom i zdravom voću, a ako još uvek niste pokušali, probajte pomorandžu u salati zajedno s avokadom i rukolom za malo egzotičnijeg ukusa!
Pomorandža: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Pomorandža je jedan od omiljenih citrusa širom sveta. Osvežavajuća i puna vitamina C, ova voćka je savršena za doručak ili kao međuobrok. Ali, koliko zapravo treba da jedemo pomorandžu da bi imali koristi od njenih hranjivih sastojaka? Preporučena količina za odrasle osobe je jedna do dve pomorandže dnevno. Veličina porcije se razlikuje u zavisnosti od sorti i veličine voćke. Za prosečnu pomorandžu veličine pesnice, preporučena porcija je jedna voćka. Važno je napomenuti da prekomerna konzumacija može dovesti do povećanja nivoa šećera u krvi, pa je bitno da se držimo preporučenih količina.