Posteriorna posteljica: kako utiče na trudnoću i porođaj

Posteriorna posteljica je pojam koji se odnosi na pozicioniranje posteljice na zadnjem zidu materice, bliže lumbalnom delu kičme trudnice. Ova lokalizacija posteljice je normalna varijacija i ne treba nužno da izaziva zabrinutost kod trudnica. Međutim, položaj posteljice može imati određeni uticaj na tok trudnoće, kao i na proces porođaja. U ovom tekstu ćemo obraditi nekoliko aspekata vezanih za posteriornu posteljicu, uključujući njeno otkrivanje, moguće komplikacije i načine porođaja.

Otkrivanje posteriorne posteljice

Posteriorna posteljica se obično dijagnostikuje tokom ultrazvučnog pregleda, koji je važan deo rutinske prenatalne skrbi. Ultrazvučni pregledi se rade u različitim fazama trudnoće, i oni omogućavaju lekarima da vide gde je posteljica smeštena. Osim što pomaže u određivanju položaja posteljice, ultrazvuk može pružiti i informacije o veličini i strukturi posteljice, što može biti važno za praćenje razvoja ploda.

Moguće komplikacije kod posteriorne posteljice

Većina trudnoća sa posteriornom posteljicom protekne bez većih problema. Međutim, postoje izuzeci kada ova pozicija može dovesti do određenih komplikacija. Na primer, posteriorna posteljica može ponekad otežati detekciju pokreta fetusa, zato što beba udara u zadnji deo materice koji je bliže kičmi trudnice. Ovo može dovesti do zabrinutosti za trudnicu, jer je manje očigledno da je beba aktivna. U retkim slučajevima, posteriorna posteljica može biti povezana sa većim rizikom od odvajanja posteljice, što može biti opasno stanje za i bebu i majku.

Uticaj na trudnoću

Položaj posteljice može uticati i na neke aspekte trudnoće. Ako je posteljica postavljena pozadi, neke trudnice mogu kasnije osetiti pokrete bebe pri čemu se to možda čeka do dvadesete nedelje ili kasnije. Takođe, posteriorna posteljica može da ima uticaja na položaj bebe pred sam porođaj. Najčešće je optimalni položaj bebe prema dolje glavom, ali sa posteriornom posteljicom postoji šansa da beba bude okrenuta lice prema napred (anterior), što se naziva “licem prema javnosti” i može otežati porođaj.

Porod sa posteriornom posteljicom

U većini slučajeva, prisustvo posteriorne posteljice ne zahteva promenu plana porođaja. Standardni vaginalni porođaj je i dalje moguć i bezbedan. Ipak, u nekim situacijama, posteriorna posteljica može uzrokovati sporiji početak porođaja ili produžiti drugu fazu porođaja, kada je beba u procesu izlaska kroz porođajni kanal. To može povećati verovatnoću za intervencije tokom porođaja, kao što su vakuum ili korišćenje klešta. Na sreću, većina ovih izazova se može uspešno prevazići s aktivnim upravljanjem porođajem od strane iskusnog akušerskog tima.

Preporuke za trudnice sa posteriornom posteljicom

Trudnicama sa posteriornom posteljicom se uglavnom savetuju iste prenatalne mere opreza kao i svim drugim trudnicama. Redovni pregledi, pravilna ishrana, ummerena fizička aktivnost su ključni za održavanje zdrave trudnoće. Važno je diskutovati sa vašim lekarom o bilo kakvim specifičnim briga ili pitanjima koja se tiču položaja posteljice. U retkim slučajevima kada postoje komplikacije, može biti potreban poseban nadzor ili čak prelazak na planirani carski rez.

Iako položaj posteljice može izgledati kao nešto što može bitno uticati na tok trudnoće i porođaja, važno je napomenuti da u većini slučajeva ne predstavlja ozbiljan rizik. Pažljivo praćenje od strane zdravstvenog osoblja osigurava da se bilo koja potencijalna poteškoća otkrije i rukuje na adekvatan način. Posteriorna posteljica je samo jedan od mnogih faktora koji se razmatraju tokom trudnoće, i s pravom pažnjom i podrškom, može dovesti do zdravog i srećnog ishoda za i majku i dete.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu